Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деляна Симеонова: Проф. Мирчев вменява на бъдещите социални работници опасни нагласи

Михаил Мирчев
Снимка: БГНЕС

Български преподаватели и изследователи в чужбина застанаха зад протестно писмо срещу лекциите на проф. Михаил Мирчев. Случаят придоби гласност, след като Студентското общество за равенство алармира за лансиране на расистки стереотипи по време на заниманията със студентите. По казуса се самосезира и Комисията за защита от дискриминация. Предстои Етичната комисия на Софийския университет да се събере на извънредно заседание.

Начинът, по който бъдещите специалисти се обучават по време на тези лекции, е много притеснителен, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Деляна Симеонова. Тя има магистратура по социална работа в „Хънтър Колидж" в Ню Йорк, работи по социални проекти, един от организаторите е на международна група на българи в чужбина за свят без расизъм и ксенофобия.

Симеонова вижда в лекциите на проф. Мирчев вменяване на нагласи, на настройки в социалните работници, които са много опасни“.

„Професор Мирчев използва своята власт на преподавател, за да създаде нагласи, които поставят социалните работници в по-висока позиция от хората, с които те ще работят. Вменява изключително отречени от науката расови теории за генетична предопределеност.“

Формулировката на курса е „Работа с етногрупи“. Такава формулировка в социалната работа никъде не сме виждали, изтъкна Симеонова пред БНР. По думите й социалната работа е свързана с хора, с индивиди, семейства и разглежда човека от гледна точка на специфичните му трудности, не разглежда хората като етнически групи.

Не става дума за свобода на словото, категорична е Деляна Симеонова. „Става въпрос за нещо друго – за употреба на властова позиция, за възпитаване и формиране на нагласи в хора, които след това ще имат власт над други. Тези хора, с тези нагласи след това ще взимат решения, ще определят социални услуги“, коментира тя.

Роми, турци, помаци, бежанци преподавателят квалифицира като примитивни, цивилизационно на по-ниско ниво, допълни сънародничката ни, която се занимава със социална работа в Ню Йорк.

Все още нямаме отговор от УНСС, от чийто сайт се вижда, че проф. Мирчев „тези наукообразни и псевдонаучни теории там ги преподава от много години“, посочи още Деляна Симеонова.

Цялото интервю е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56

Вино Сокай и жива бира с чубрица в Трявна

Трявна предлага удоволствия и изкушения, които се простират далеч извън клишето на културния туризъм на малкия възрожденски град.  Тук можете да опитате специа лна селекция вино, произведено в Трявна и специална бира, направена в Трявна. Виното има серия Сокай , посветена на уникалния  женски накит, заради който тревненки са ходели с високо и..

публикувано на 12.08.24 в 15:30
Изглед от Петково

В Родопите тръгват "По стария път на керваните за Беломорието"

"По стария път на керваните за Беломорието" е излет, който правят днес жителите на село Петково и околните села в Смолянско. Местни жители и гостите им вървят по пътя на своите предци, който ги е свързвал преди повече от 500 години със земите на Беломорска Тракия. Много занаятчии, овчари и търговци са изкарвали прехраната са своите..

публикувано на 11.08.24 в 18:24