"Дебатът се води повече в столиците на Унгария и Полша, отколкото в Брюксел", каза пред БНР журналистката Йовка Димитрова в коментар на новината от 16-и ноември, че Унгария и Полша блокираха приемането от правителствата на Европейския съюз на бюджета за 2021-2027 г. и на фонда за възстановяване на 27-членния блок, тъй като се включва клауза, която обуславя достъпа до отпусканите средства при спазване на върховенството на закона. По думите ѝ не може да се каже, че е изненадващо поведението на Будапеща и Варшава и уточни, че лидерите на двете държави изтъкват различни аргументи, за да мотивират едно и също поведение.
"Унгария, Полша и Словения в момента обвързват своята невъзможност да подкрепят бюджета на ЕС и решението за собствените приходи единствено с механизма за върховенството на закона. Те твърдят, че политическият орган - какъвто е Съветът - не би могъл да се произнася по въпроси, свързани с правото и че това е правомощие единствено на независимия съд. Затова те искат да се даде възможност държавите, които оспорват решението на Съвета за спиране на европейско финансиране, да могат да се обърнат към Европейския съд - като арбитър в такъв спор", обясни тя.
Йовка Димитрова подчерта, че европейските институции разбират залога и не искат с политически изказвания да попречат на намирането на компромис.
"Въпросът със спасителния фонд е изключително политически въпрос, тъй като ЕС има амбиция да похарчи най-много пари за възстановяването на европейската икономика. Едно изключване на част от държави със сигурност ще създаде големи вътрешни проблеми в ЕС, включително такива за членството на тези държави в Съюза, тъй като ще настрои гражданите на тези държави срещу ЕС. И то в степен по-голяма от тази, която доведе до Брекзит".
Според нея може да се прогнозира сценарий не в посока на Европа на две скорости, а на Европейски съюз с по-малко членове:
"Въпросът с европейския бюджет е един от основополагащите в ЕС, не може да има държави, които да не могат да се ползват от средствата в европейския бюджет, защото всички внасят в него, а не може да даваш, без да получаваш. А с по-малко членове в ЕС, бюджетът няма да може да изпълнява функциите, за които е предназначен".
Журналистката посочи, че още има време двете страни в спора да намерят решение на проблема:
"Залогът е за всички държави в ЕС, но германският канцлер Ангела Меркел е тази, която по силата на обстоятелствата (Германия е председател на Съвета на ЕС до края на 2020-а г. - б.р.), ще трябва да намери компромисът между двете страни".
Интервюто на Весела Владкова с Йовка Димитрова в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.
Унгарският министър-председател Виктор Орбан заяви, че въпреки прекъсването на преговорите за бюджета на Европейския съюз в крайна сметка ще бъде постигнато споразумение, макар че Унгария и Полша налагат вето върху плана на блока за обвързване на..
В Русе за 13-та поредна година отвори врати кризисната трапезария за бездомни и скитащи хора. Трапезарията на Българския червен кръст в Русе е на улица "Гурко" и е с капацитет за 40 души, но през студените дни се осигурява храна за 50. Всеки от..
Днес е вторият ден от 12-то издание на кампанията "Килограм доброта“, организирана от Българската хранителна банка. През целия ден пред 6 магазина на една от големите хранителни вериги в страната доброволци ще събират закупените от хората дълготрайни..
Премиерът на Република Ирландия и лидер на партията "Фина Гейл“ Саймън Харис заяви, че е още рано да се каже колко места ще спечели неговата партия след проведените в петък извънредни общи избори. Преброяването на гласовете продължава и..
За период от шест месец над 20 студенти от България, Северна Македония, Франция и Германия преминават през четирите страни в търсене на отговора от преподаватели, дипломати, депутати и обикновени хора. Според французина РиянТаш българите и..
Румъния гласува днес на парламентарни избори. Вотът се провежда в атмосфера на безпрецедентно политическо напрежение в страната, което бе предизвикано от изненадващия резултат на президентските избори миналата неделя, спечелени от националиста и..
Основният лихвен процент спада до 3.04 на сто през декември, изчисли Българската народна банка. Миналия месец основната лихва бе на ниво 3.22. Показателят е технически, но ясно отразява тенденцията при лихвите. Основната лихва е важна за изчисляването на..
Очаква се днес Европейската комисия, известна като комисията "Фон дер Лайен 2", да встъпи официално в длъжност, след като на 27-ми ноември получи зелена светлина от Европейския парламент. Самата Урсула Фон дер Лайен беше одобрена за председател за втори..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..