Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уроците на Covid-19: Ние сме гости на този свят, да се смирим

Здравето е по-важно от материалните неща, казва Камелия от Добрич, надвила инфекцията, но загубила майка си

Снимка: БТА

От края на октомври насам семейството на Камелия Тодорова от Добрич е в битка с коронавируса, която отнема живота на майка й и карантинира самата нея за домашно лечение.

„Моето състояние в момента е добре, но психически трябва да се стабилизирам, защото много неща ми се струпаха. Въпреки всичко трябва да продължа напред, си казвам всеки ден, постоянно, защото аз имам дете с аутизъм и за него трябва да съм здрава, адекватна, подкрепяща, както досега“, споделя жената.

Детето на Камелия„Моята майка ще се радва и щастлива да вижда, че аз продължавам да съм в същия борбен дух и да се грижа за сина ми, за да се подобри състоянието му. Тя ми е била винаги най-добрият приятел и винаги ме е подкрепяла, защото вярваше много на сина ми, както всеки, но тя вярваше много над всеки. Мисля че ме подкрепя, че ме гледа, че е до мен и това ще е моята утеха.“ 

На 29 октомври започва срещата на Камелия Тодорова и нейното семейство с Covid-19. След няколко дни на неразположение и по съвет на лекуващия я лекар, тя решава да си направи PCR тест. Два дни по-късно става ясно, че е заразена. 

Това за мене беше много голям шок, защото Covid е нещо неочаквано и никой не знае какво ще последва. При някои протичат леки симптоми, при някои по-тежки. При мен беше между двете. Мама също караше с мен. Тя беше много добре, много стабилизирана. Вдигаше температура, но тя през цялото време ме подкрепяше и даваше ми кураж. Тя не се страхуваше за себе си, защото смяташе, че ще мине като всеки сезонен грип“, разказва Камелия. 

Няколко дни след положителната си проба Камелия Тодорова стига до Спешното отделение на многопрофилната болница в Добрич, тъй като състоянието й се влошава. „Там бяха страшно любезни. Такова отношение аз не съм виждала никъде и не само към мен, към хората.“ 

Не се налага прием в болницата и Камелия се прибира обратно у дома. Тогава се замисля, че храната й е на привършване, разбира за услугата на общината социалният патронаж да пазарува на хора, поставени под карантина и се свързва със служителите.  

„Човекът, който оправи всичко, който комуникира с тези институции, беше Албена Донева, директор на Дневен център. Освен да ме свърже с хората, които ми носеха храна, беше и един психолог за мен. Тя комуникира с мен и ме пита как съм, имам ли нужда от нещо. Хората идваха всеки ден, когато имам нужда от нещо. Абсолютно всичко те са ми носили. Целият град ми помогна. Аз съм му много благодарна, на всички съм много благодарна“, казва с признателност Камелия. 

Камелия Тодорова„В тази битка аз загубих - мама не можа да издържи. В сряда вечерта не се е чувствала добре, на сутринта моят баща я е намерил почти безжизнена, само да диша тежко, завели са я в Спешното. Това, което най много ми тежи, е, че ние всички бяхме под карантина и не можахме да я изпратим. Единствено баща ми и моят зет, аз не успях да отида. Не успях да я изпратя в последния й миг.“

Камелия отправя призив към всички да спазват мерките.

„Covid има! Да се пазят, да спазват дистанция! Да бъдат толерантни един към друг, защото това изпитание е изпитание да се променим и да станем по-добри. Това лошо отношение, тази грубост, този егоизъм, тази злоба, тя ни погубва. Аз мисля, че това е едно наказание от природата. Ние трябва да се смирим, ние трябва да разберем, че най-важното нещо е здравето. Материалното не е важно. Моята майка си отиде без нищо. Дори дрехи не й поискаха. Ние имаме малко време на този свят, ние сме гости на този свят. Трябва да си изживеем самия живот пълноценно, защото е съвсем кратък този живот. За миг теб те няма.“

Чуйте цялата история и в звуковия файл.
Снимките са от личен архив на семейството.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05