Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уроците на Covid-19: Ние сме гости на този свят, да се смирим

Здравето е по-важно от материалните неща, казва Камелия от Добрич, надвила инфекцията, но загубила майка си

Снимка: БТА

От края на октомври насам семейството на Камелия Тодорова от Добрич е в битка с коронавируса, която отнема живота на майка й и карантинира самата нея за домашно лечение.

„Моето състояние в момента е добре, но психически трябва да се стабилизирам, защото много неща ми се струпаха. Въпреки всичко трябва да продължа напред, си казвам всеки ден, постоянно, защото аз имам дете с аутизъм и за него трябва да съм здрава, адекватна, подкрепяща, както досега“, споделя жената.

Детето на Камелия„Моята майка ще се радва и щастлива да вижда, че аз продължавам да съм в същия борбен дух и да се грижа за сина ми, за да се подобри състоянието му. Тя ми е била винаги най-добрият приятел и винаги ме е подкрепяла, защото вярваше много на сина ми, както всеки, но тя вярваше много над всеки. Мисля че ме подкрепя, че ме гледа, че е до мен и това ще е моята утеха.“ 

На 29 октомври започва срещата на Камелия Тодорова и нейното семейство с Covid-19. След няколко дни на неразположение и по съвет на лекуващия я лекар, тя решава да си направи PCR тест. Два дни по-късно става ясно, че е заразена. 

Това за мене беше много голям шок, защото Covid е нещо неочаквано и никой не знае какво ще последва. При някои протичат леки симптоми, при някои по-тежки. При мен беше между двете. Мама също караше с мен. Тя беше много добре, много стабилизирана. Вдигаше температура, но тя през цялото време ме подкрепяше и даваше ми кураж. Тя не се страхуваше за себе си, защото смяташе, че ще мине като всеки сезонен грип“, разказва Камелия. 

Няколко дни след положителната си проба Камелия Тодорова стига до Спешното отделение на многопрофилната болница в Добрич, тъй като състоянието й се влошава. „Там бяха страшно любезни. Такова отношение аз не съм виждала никъде и не само към мен, към хората.“ 

Не се налага прием в болницата и Камелия се прибира обратно у дома. Тогава се замисля, че храната й е на привършване, разбира за услугата на общината социалният патронаж да пазарува на хора, поставени под карантина и се свързва със служителите.  

„Човекът, който оправи всичко, който комуникира с тези институции, беше Албена Донева, директор на Дневен център. Освен да ме свърже с хората, които ми носеха храна, беше и един психолог за мен. Тя комуникира с мен и ме пита как съм, имам ли нужда от нещо. Хората идваха всеки ден, когато имам нужда от нещо. Абсолютно всичко те са ми носили. Целият град ми помогна. Аз съм му много благодарна, на всички съм много благодарна“, казва с признателност Камелия. 

Камелия Тодорова„В тази битка аз загубих - мама не можа да издържи. В сряда вечерта не се е чувствала добре, на сутринта моят баща я е намерил почти безжизнена, само да диша тежко, завели са я в Спешното. Това, което най много ми тежи, е, че ние всички бяхме под карантина и не можахме да я изпратим. Единствено баща ми и моят зет, аз не успях да отида. Не успях да я изпратя в последния й миг.“

Камелия отправя призив към всички да спазват мерките.

„Covid има! Да се пазят, да спазват дистанция! Да бъдат толерантни един към друг, защото това изпитание е изпитание да се променим и да станем по-добри. Това лошо отношение, тази грубост, този егоизъм, тази злоба, тя ни погубва. Аз мисля, че това е едно наказание от природата. Ние трябва да се смирим, ние трябва да разберем, че най-важното нещо е здравето. Материалното не е важно. Моята майка си отиде без нищо. Дори дрехи не й поискаха. Ние имаме малко време на този свят, ние сме гости на този свят. Трябва да си изживеем самия живот пълноценно, защото е съвсем кратък този живот. За миг теб те няма.“

Чуйте цялата история и в звуковия файл.
Снимките са от личен архив на семейството.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09