Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международният театрален фестивал ще бъде в дигитален формат

„Варненско лято” през есента

Сцена от „Двойното непостоянство“, реж. Галин Стоев, Градски театър – Тулуза, Франция.
Снимка: Marie Liebig

Международната програма ще е акцентът в тазгодишното издания на театралния фестивал „Варненско лято“. Заради пандемията 28-ото издание ще се проведе през есента (започва на 25 ноември) и ще бъде изцяло в дигитален формат. 

В предаването „Нещо повече“ театралният критик Асен Терзиев обяви: 

Успяхме да направим богата и разнообразна програма, която на живо би ни било трудно да реализираме. Събрахме такива заглавия, които няма как да видим по друг начин. Става дума за ветрило от спектакли - постижения в съвременните театър и танц, които трудно биха могли да бъдат гледани на живо. Други са мащабни продукции, които по различни причини не бихме могли да покажем на живо в България“. 

Програмата включва десет заглавия. Част от тях са драматичен театър, има съвременни танцови постановки. Ще бъдат показани спектакли на режисьори, които за първи път ще бъдат видени в България

„Било ни е мечта да покажем постановка на Гжегож Яжина от Полша. Неговите представления са доста мащабни и трудно пътуват. Сега ще видим военизираната му версия на „Макбет“. Ще видим Деклан Донелан от Обединеното кралство. Програмата включва още театрални постановки от цял свят по текстове на Шилер, Лесинг, Бюхнер, Шекспир, дело на едни от най-интересните режисьори през последните години – Тимофей Кулябин и Кирил Серебренников от Русия, Андреас Кригенбург от Германия, както и танцови представления на световни имена в хореографията – фламандката Анне Тереза де Кеерсмакер и французойката Маги Марен“, допълни Терзиев.  

Фестивалът се открива с онлайн излъчване на фламенко балета „4 жени 4“ на младия танцьор и хореограф Мануел Рамирес, посветен на борбата за правата на жените в Испания. 

„Варненско лято“ ще продължи до 6-и декември, като финалът е с филма „14 минути непостоянство“ на Галин Стоев, който режисьорът подготви за своята постановка „Двойното непостоянство“ от Пиер Мариво - продукция на театъра в Тулуза, Франция, на който Стоев е директор. Наскоро постановката получи четири номинации за Наградата на френските театрални критици, сред които и за спектакъл на годината. 

Интервюто с Асен Терзиев можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05