Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На екскурзия – до Турция може, у нас – не

Законът за туризма не съдържа легално определение на понятието „екскурзия“

Снимка: БТА

Заповедта на здравния министър от началото на ноември, с която се преустановява провеждането на екскурзии и групови посещения на туристически обекти в страната, не е изчистена и не е конкретизирана, твърдят туроператори. Те не виждат логика в това екскурзиите в страната да са забранени, а автобусните екскурзии до съседна Турция например – разрешени. 

Междуградските автобуси превозват пътници, на летищата също има струпване на хора, които могат да се заразят с Covid-19. Има и начин заповедта на министъра да бъде заобиколена. 

Един от туроператорите изпрати запитване до Министерството на туризма и до Министерство на здравеопазването с искане ведомствата да обяснят какво се разбира под „екскурзия“.

Екскурзията е услуга туристически пакет, който включва поне нощувка и транспорт или транспорт с продължителност повече от 24 часа, посочва собственикът на туроператорска фирма Доброслав Илиев.

Еднодневните групови пътувания са забранени. В Закона за туризма обаче няма понятие екскурзия и няма понятие групово туристическо пътуване, отбелязва Илиев. „Ако сме две семейства и сме се качили във ван – ние група ли сме или не сме група?“

„Спряхме да организираме пътувания в страната, защото от Министерството на здравеопазването считат, че всяко пътуване в автобус е групово туристическо пътуване“, пояснява още Доброслав Илиев.

Проблем се оказва превозът на участници в конферентни събития и семинари. „Семинарите и конференциите не са забранени, но как тези хора да стигнат от летището до хотела“, пита Илиев.

Оказва се, че Държавната агенция „Автомобилна администрация“ няма правомощия за контрол по заповед, издадена от здравния министър. Спазването на заповедта би следвало да се контролира от РЗИ и здравните институции.

„Еднодневните пътувания не са екскурзии – вие предлагате на хората услуга транспорт от точка А до точка Б и обратно. Нямаме нощувка, нямаме храна, дори няма и застраховка. Но някой е решил, че трябва да ги забрани“, възразява още Доброслав Илиев.

Той дава пример с екскурзиите до Турция, които не са забранени. „Оттук до границата тези хора как ще стигнат? Нали пак пътуват организирано с автобус, прекосяват 350 километра в едната посока...“. 

Ако искаме да заобиколим заповедта, можем да пуснем договор за трансферна услуга – никъде трансферите не са забранени, категоричен е Илиев. „Но така ли трябва да се работи в тази държава?“

И Министерството на туризма няма правомощия да осъществява контрол по Закона за здравето, става ясно от позиция на ведомството.

Още детайли по темата – в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59

Фестивалът "Ние сме децата на реката" ще се проведе край Марица в Пловдив

"Ние сме децата на реката", под това мото в Пловдив се подготвя най-новият фестивал , който  ще се проведе край река Марица. Целта на организаторите от Фондация InBetween и Община Пловдив е чрез различни форми на изкуството жителите на града да станат съпричастни на  концепцията на администрацията за социализация на пространствата около..

публикувано на 08.09.24 в 07:15

Борбата за контрола над дигиталното пространство в нова фаза

Задържането на изпълнителния директор на „Телеграм“ Павел Дуров във Франция и преустановяването на достъпа до „Екс“ в Бразилия възпламениха дебата за ролята, която социалните мрежи играят в политиката, свободата на изразяване и разпространяването на дезинформация. Сред залозите в тези два случая са международната политика и интересите на..

публикувано на 07.09.24 в 10:30

На двудневен празник в Елхово: местни храни, кулинарни ателиета, концерти

Двудневен празник " ЕКО кошница, моля! " в град Елхово ще представи производители и преработватели от региона. На 6 и 7 септември жителите и гостите на южния град ще опитат продуктите на местни майстори, ще могат да се включат в кулинарни демонстрации, да послушат фолклорни концерти. Акцент е ателието за българска народна шевица. Поканата..

публикувано на 05.09.24 в 11:58