Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кирил Ризов: Без затвор и без конфискация нищо не правим

Превозвачите настояват за затвор и конфискация при нерегламентирани превози

Магдалена Милтенова: Ако няма инкриминиране, до две години няма да има обществен превоз на пътници

Снимка: Ани Петрова

„Без текстове за затвор, за нерегламентирания автомобил, минибус, автобус, без конфискация на нерегламентирания автомобил, минибус, автобус и затвор за шофьора му, няма как да се стигне до друго нещо. Това трябва да бъде прието.“ Тази категорична позиция изрази пред БНР Кирил Ризов, председател на „Съюз такси”. 

Налага се да се внесе допълнителна дефиниция за споделено пътуване, при което няма икономическа облага. „Една проста дефиниция урежда нещата“, посочи Ризов преди днешния мащабен протест на превозвачите срещу практиките на нерегламентирания превоз и подкрепеното от парламента президентско вето върху текстове, инкриминиращи деянието. 

Писна ни да се занимаваме първо с „Юбер“, сега с „Максим“. Ако един път завинаги не бъдат озаптени. Какво означава това? Затвор за нерегламентирания шофьор и конфискация на нерегламентирания автомобил.“

Технически винаги може да се докаже кога едно пътуване е споделено и кога не е, смята Ризов. Той е убеден, че след изчистването на текстовете, основно за споделеното пътуване, ще се стигне до единодушно гласуване в Народното събрание.

Кирил Ризов посочи, че превозвачите държат да има наказание затвор. „Размера му има кой да го определя. Трябва да има конфискация и трябва да има затвор.“

Превозвачите очакват промени „в следващите седмици“. Ако няма такива, те са готови да започват превози в сивия сектор, защото разходите им сега са повече от два пъти по-големи от тези на нерегламентираните превозвачи.

Снимка: БГНЕС

Наказателният кодекс има за цел не да наказва хората, а да има превенция. Ние търсим превенцията, каза в предаването „Преди всички“ Магдалена Милтенова, председател на Конфедерацията на автобусните превозвачи.

Ако не се инкриминира нерегламентираният превоз, до две години може би няма да има въобще обществен превоз на пътници, заяви тя. „Транспортните фирми в момента са се свили до 640, което е абсурдно. Това са хората, които кандидатстват за подпомагане.“ 

Спекулира се с понятието „споделено пътуване“, смята Милтенова. Как се установява практически споделеното пътуване? Според нея критериите са регулярност и системност на извършваното деяние.

Наказателният кодекс дава механизми, по които може това да се установи. По административен ред това не може да се установи, поясни Милтенова.

Механизмите на държавата по административен ред да контролира процеса не са достатъчни, подчерта тя.

„Незаконният транспорт генерира толкова много приходи и печалба, че когато органите на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ заключат един автомобил, свалят му номерата, сложат му принудително-административна санкция за 6 месеца да стои на наказателен паркинг, имали сме случаи на другия ден въпросното лице, водачът на този автомобил – отива и си купува друг и започва отново да се движи по линията.“

Двете мнения чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Откриват официално метрото в Солун

След почти 30 години изграждане днес се открива метрото в Солун. Изградени са 13 станции по първия лъч на подземната железница. Всички открити при разкопките археологически находки са изложени в музей на станцията "Венизелос". Той е достъпен безплатно за всички пътници. Очакваният дневен поток на пътници е 250 хиляди души...

публикувано на 30.11.24 в 11:58

Евробарометър отчете най-високо ниво на доверие в ЕС от 2007 г. насам

Проучване на Евробарометър отчита най-високото ниво на доверие в Европейския съюз от 2007 година насам и най-високото ниво на подкрепа за еврото досега.  Резултатите от него подчертават ключови тенденции в България, където доверието в съюза е малко над средното за Европа, а оптимизмът за бъдещето остава силен. В цяла Европа гражданите изразяват..

публикувано на 30.11.24 в 11:41
Доналд Тръмп с ген. Кийт Келог

Назначаването на Келог – признак, че подходът на САЩ към Русия ще се втвърди

Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният президент на Съединените щати даде най-ясния до момента знак как възнамерява да изпълни едно от ключовите си предизборни обещания и да сложи по-скорошен край на войната в Европа. Оформянето на бъдещата..

публикувано на 30.11.24 в 11:35

Над 300 подкрепиха фермерите, чиито стада бяха диагностицирани с чума във Велинград

Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума.  За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона.  Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието..

публикувано на 30.11.24 в 11:08

Рафаел Лос: На Германия не ѝ достигат воля и далновидност

В състояние ли е Европа да не допусне Вашингтон и Москва да решават съдбата ѝ, без да я питат? Ще може ли да се брани от войнствена Русия без Америка? Има ли лидер, на когото Европа може да разчита? Съвсем естествено е да погледнем първо към Германия. Но има ли воля за това в Берлин? Темата коментира за БНР Рафаел Лос от Европейския съвет за..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: България има алтернатива заради договора с "Боташ". Газова криза не се очаква

"Много е трудно да се прогнозира пълният ефект. Това, което се вижда, е непосредственият шоков ефект върху руската икономика . На второ място – потребителите на руски газ , най-големите останали: Унгария и Сърбия най-непосредствено, и съответно свързаните към тях и към "Турски поток". "Турски поток" след 1 януари остава единственият..

публикувано на 30.11.24 в 10:53

Световните новини на седмицата: "Лъч надежда” за Близкия Изток и песимизъм за Украйна

През тази седмица влезе в сила примирие между Израел и "Хизбула", но тепърва ще става доколко трайно може да бъде то. Украйна получи нови уверения за подкрепа от свои западни поддръжници, но положението на фронта не е в нейна полза, а Путин заплаши с удари и по държавни обекти в Киев. Доналд Тръмп заплаши Китай с нови мита върху целия внос,..

публикувано на 30.11.24 в 10:50