Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Туристическият бранш настоява за подкрепа от държавата, за да оцелее

Снимка: Министерство на туризма

Новите рестриктивни противоепидемични мерки, които прие днес Министерският съвет, предизвикаха вълна от писма, позиции и предложения от страна на туристическия сектор, който е сред най-засегнатите от кризата. От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация в писмо до премиера Бойко Борисов заявяват, че разбират нуждата от тях, въпреки че са пагубни за туризма. За да оцелее секторът и заетите в него обаче, от организацията настояват работниците и бизнесът да бъдат подкрепени от държавата. 

 „Общественият договор изисква баланс и паритет между страните, за да продължава да работи двигателят на икономиката, в частност на туризма“, подчертават в писмото от организацията. 

Многобройните браншови организации в туризма се консолидираха за необходимостта от държавна подкрепа. Освен предвидените здравни мерки, паралелно те искат и компенсации за работещите и за фирмите, които за втори път принудително трябва да спрат да работят. Полина Карастоянова от Националния борд по туризъм посочи най-голямото затруднение пред сектора:

"Отсъства каквато и да е предвидимост и прогнозируемост на развитие на икономическата ситуация. Кризата не е нова и не е факт само в България. Наблюдават се другите страни в света и могат да се правят планирани стъпки, макар и в условията на криза. За нас е много важно да имаме ясен план за дългосрочно или поне средносрочно управление на кризата. Модел на поведение с решения от днес за утре е неприемлив в сферата на туризма!".

Полина Карастоянова

Георги Дучев от Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта каза, че туризмът проявява разбиране, че трябва да се предприемат мерки, за да се гарантира здравето на хората. Спирането на работата на хотелите и мерките, които са предложени са бърза писта към фалита на много хотели, затова са нужни бързи мерки, подчерта Дучев:

"Ние предлагаме 5 основни мерки. Една от тях е с период на действие на новите рестриктивни мерки. Тя е държавата да поеме издръжката на персонала на затворените със заповед бизнеси - ресторанти и СПА центрове, както беше пролетта. Предлагаме и мярката 60 на 40 да бъде удължена поне до април 2021-ва, с опция за ново удължаване до 1-ви юли. Друга мярка е да отпаднат таксите за категоризацията и прекатегоризация на хотелите, предвид факта, че се очертава нулев период за тях. Да отпаднат за периода на новите рестриктивни мерки такса смет и данък сгради, които са съществено перо в разходите на хотела. Нормално е, когато той не работи, да не се трупат тези разходи, без да има някакви приходи насреща. Петата мярка е да се наложи мораториум върху вноските за главници и лихви по кредитите на юридически и физически лица, които работят в сферата на туризма - туроператори, екскурзоводи и ред други бизнеси, свързани с туризма".

За още една група, останала без финансова подкрепа, напомни Любомир Попйорданов от Асоциация “Планини и хора”:

"Екскурзоводите не са предприятия и дори не могат да кандидатстват за помощите от държавата, които до момента се изпълняват, както и грантовите схеми". 

Любомир Попйорданов

Нужно е правителството да подкрепи онези сектори, които допринасят за най-много приходи в бюджета и имат най-много заети лица. Румяна Любенова от „Обединение „Бъдеще за туризма“ обясни смисъла на исканията от гледна точка на туроператорите:

"В момента има 16 хиляди работещи хора в нашите фирми - това не са просто хора, това са съдби. Като работодатели, няма как тези хора, работещи до днес в офиса, от утре да ги оставим на улицата. Ние търсим да спасим не само нашите фирми, но и нашите служители. В момента се борим да успеем да се разплатим с всичките си доставчици и клиенти, което за нас е огромен финансов товар". 

Всяка от дейностите в туризма има своята специфика. Исканията на туроператорите обобщи Любенова:

"Искаме 10% грантова схема за финансиране на туроператорите. Въвеждане на мярка 80 на нула, защото ние задържахме нашите служители, а сега не можем да ги освободим, защото мярката е с тежести. Тези хора в момента отнякъде трябва да продължават да получават тези заплати, а дори останалата част, с която ние трябва да ги дофинансираме към заплатите, тя вече става абсолютно имагинерна като сума. Отникъде не може да се очаква никакъв приход. Настояваме и за разработване на специален нисколихвен кредитен продукт, който да е само за нас. И не на последно място, искаме застраховката на туроператора, която всеки един от нас е направил за тази година, да бъде удължена със срока на действие за периода, в който ние оставаме неработещи".  

Липсата на подкрепа за туризма ще доведе до колапс на икономиката на цели региони в страната, които са зависими само от дейността на хотели, ресторанти и атракции. Ще доведе до загуба на поминъка на цели общини и до обезлюдяване, масово обедняване и липса на перспектива за населението им, предупреждават от хотелиерската асоциация. 

 

„Пред бранша в момента не стои въпроса за зимен и летен сезон. Ясно е, че кризата ще продължи до края на 2021 година и са нужни спешни мерки с хоризонт на действие краят на 2021 година, подчерта Полина Карастоянова. Тя подчерта, че може да бъде ползван примера на редица европейски държави:

"През цялото време трябва да държим фокус и върху факта, че една криза има своя естествен процес на развитие - на пик, на спад и отминава. Трябва да държим вниманието си и върху конкурентоспособността на България след излизане от кризата как ще се завърне на международния пазар. Да направим всичко възможно имиджът на България да бъде съхранен и да се презентираме с едно ново, модерно, ребрандирано излъчване, защото всичко, което можеше да е предмет на стратегии преди Covid-19, вече не е актуално".

Репортаж на Мила Младенова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сигнали за незаконен добив на инертни материали в защитена зона в Дунава

Жители на свищовското село Вардим сигнализираха за всекидневна незаконна дейност за добив на инертни материали в защитената зона на едноименния остров в Дунава. Регионалната екологична инспекция във Велико Търново неколкократно е правила проверки и е санкционирала великотърновската фирма за нарушения на Закона за биологичното разнообразие. Във..

публикувано на 17.07.24 в 21:34

От утре започва реконструкция на част от столичната ул. "Опълченска"

В четвъртък, 18 юли, започва първият етап от цялостната реконструкция на ул. "Опълченска" от кръстовището с бул. "Сливница" до бул. "Тодор Александров", съобщиха от Столичната община. Във връзка с ремонта се въвеждат промени в организацията на движение, които ще важат до 14 септември. Движението ще се осъществява само в едното платно. Променя се..

публикувано на 17.07.24 в 21:21

Регионалният министър призова строителния бранш да се включи в борбата с пожарите с тежка техника

Министърът на регионалното развитие инж. Виолета Коритарова призова строителния бранш с тежка техника да се включи в борбата с пожарите в различните региони на страната.  Всички структури в състава на министерството също са в готовност за реакция. Цялата техника на държавното дружество "Автомагистрали" ще се включи в спасителните дейности...

публикувано на 17.07.24 в 21:04
Служебният премиер Димитър Главчев в МС.

МС: "Български пощи" ще обменят безплатно до 10 хил. лв. на ден след влизане в еврозоната

"Български пощи" ще могат да обменят безплатно до 10 хиляди лева на ден след влизането на България в еврозоната. Служебното правителство възложи на държавното дружество да извършва услугата. Дружеството ще обменя безплатно банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс в размер до 1000 лв. на ден на човек. За суми от 1000 до 10 000 лв...

публикувано на 17.07.24 в 20:48
Снимката е илюстративна.

Квалифициран електронен подпис може да се получи вече по куриер до адрес

От днес може да се получи Квалифициран електронен подпис по куриер до адрес. Услугата е без аналог у нас и в Европа и е възможна чрез Борика. До момента беше задължително явяване в офис, а вече идентификацията може да стане онлайн. Става въпрос за подписа на хардуерен носител като клиентът получава флашката до посочен адрес. Новата услуга става възможна..

публикувано на 17.07.24 в 20:31
Доц. Григор Сарийски

Доц. Григор Сарийски: Има основания да се смята, че Ивелин Михайлов се занимава с банкова дейност без лиценз

Според икономиста доц. Григор Сарийски има основания да се смята, че идеологът на партия "Величие" Ивелин Михайлов се занимава с банкова дейност без лиценз, събирайки заеми от различни хора във връзка с изградения в село Неофит Рилски комплекс "Исторически парк" и така е ощетил бюджета: "По-големият проблем не е толкова, че са ощетявани държавни..

публикувано на 17.07.24 в 20:14
Снимката е илюстративна.

Две от трите огнища на новия пожар в Старозагорско са овладени

Движението на влакове между село Михайлово и Стара Загора продължава да бъде спряно заради разразилия се по-рано пожар по протежението на железопътната линия. Няма опасност за населените места в близост.  Пожар между Калояновец, Арнаутито и Михайлово спря придвижването на влакове Екипи на пожарната гасят запалили се сухи треви и храсти на фронт..

публикувано на 17.07.24 в 19:52