В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" припомняме делото на един забравен български музикант - Александър Моцев, който в средата на ХХ век работи като музиковед, фоклорист, диригент и педагог. Поводът е 120-годишнината от неговото рождение на 16 ноември 1900 г.
Роден е в Лом, през 1925 г. завършва теоритичния отдел на Музикалната академия като ученик по цигулка на Никола Абаджиев и на Добри Христов по теория на музиката. Завръща се в родния си град, където започва кариерата си като учител по музика. През 1927 г. създава гражданския смесен хор „Петко Стайнов“, с който развива активна дейност, а формацията гостува с концерти в Румъния и Сърбия.
В същото време Моцев прави постановки на музикално-сценични творби в местния оперетен театър при читалище „Постоянство“ - до 1938 г. те са общо 12. Сред тях „Къщата на трите девойки“ от Берте, оперите “Орфей и Евридика“ от Глук, “Тахирбеговица“ от Димитър Хаджигеоргиев, “Марта“от Флотов и др.
Премества се в София и отново започва преподавателска дейност. Организира ученически хорове. В периода 1942/45 г. специализира музикология при Шенк във Виена. След завръщането си в България става научен сътрудник в Института за музика към БАН и член на научния съвет. Работи и като Главен референт - ръководител на хоровата самодейност и наблюдава работата на съставите из цялата страна.
В този период издава и първите си научни трудове в областта на българския фолклор - "Ритъм и такт в българската народна музика", "Работа над изпълнението и агогиката на песента“, монографията "Българска народни музика", по-късно и „Орнаменти в българската народна музика“, “Характерни ритми в творчеството на българските композитори“ и др. Съвместно с клавирната педагожка Лидия Кутева издава „Пиеси за най-малките пианисти“, както и “50 начални урока по цигулка.“
Моцев е автор и на над 200 статии и резензии по различни музикални въпроси. Умира на 24 декември 1964 г.
В Лос Анджелис се проведе 67-ата церемония по връчването на американските музикални награди "Грами". Бионсе беше изпълнителката, която беше номинирана в най-много категории за награда "Грами" тази година за албума си "Cowboy Carter" – цели 11. Така тя стана най-номинираната певица в историята на наградите с 99 номинации за цялата си..
Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..
То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..
Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" . Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..
Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..