В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" припомняме делото на един забравен български музикант - Александър Моцев, който в средата на ХХ век работи като музиковед, фоклорист, диригент и педагог. Поводът е 120-годишнината от неговото рождение на 16 ноември 1900 г.
Роден е в Лом, през 1925 г. завършва теоритичния отдел на Музикалната академия като ученик по цигулка на Никола Абаджиев и на Добри Христов по теория на музиката. Завръща се в родния си град, където започва кариерата си като учител по музика. През 1927 г. създава гражданския смесен хор „Петко Стайнов“, с който развива активна дейност, а формацията гостува с концерти в Румъния и Сърбия.
В същото време Моцев прави постановки на музикално-сценични творби в местния оперетен театър при читалище „Постоянство“ - до 1938 г. те са общо 12. Сред тях „Къщата на трите девойки“ от Берте, оперите “Орфей и Евридика“ от Глук, “Тахирбеговица“ от Димитър Хаджигеоргиев, “Марта“от Флотов и др.
Премества се в София и отново започва преподавателска дейност. Организира ученически хорове. В периода 1942/45 г. специализира музикология при Шенк във Виена. След завръщането си в България става научен сътрудник в Института за музика към БАН и член на научния съвет. Работи и като Главен референт - ръководител на хоровата самодейност и наблюдава работата на съставите из цялата страна.
В този период издава и първите си научни трудове в областта на българския фолклор - "Ритъм и такт в българската народна музика", "Работа над изпълнението и агогиката на песента“, монографията "Българска народни музика", по-късно и „Орнаменти в българската народна музика“, “Характерни ритми в творчеството на българските композитори“ и др. Съвместно с клавирната педагожка Лидия Кутева издава „Пиеси за най-малките пианисти“, както и “50 начални урока по цигулка.“
Моцев е автор и на над 200 статии и резензии по различни музикални въпроси. Умира на 24 декември 1964 г.
В 11-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Отзвук от българската премиера на филма “Мария“ на чилийския режисьор Пабло Ларайн - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя “Китарната трилогия“ на испанската танцьорка и..
Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората . Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" . " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..