Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Растителният свят във фокуса на Европейската нощ на учените

Националният природонаучен музей предлага онлайн лекции в Европейската нощ на учените

Снимка: БГНЕС

Европейската нощ на учените през 2020 ще се проведе от 27 до 29 ноември. В инициативата участват стотици учени от изследователски институции и организации в над 25 населени места в България. Фокус на събитията тази година е темата за растителното здраве, за бъдещето на планетата в контекста на опазването на растителния свят, екологията, ролята на растенията за здравето на хората и икономиката.

Ако погледнем от малко по-различен ъгъл, може би ние сме причината за масовото измиране, така че не знам. Може би е време да спрем с масовото измиране, което причинява масовото размножаване на хората и опит за връщане в по-нормална ситуация“, каза доц. Николай Симов от Националния природонаучен музей в София.

„Интересът към класическите дисциплини в биологията намалява“, изтъкна още доц. Симов:

И се надявам да не изчезне съвсем попълнението в редиците на учените, защото е тъжно понякога да видиш дори и в Западна Европа, да се окаже, че колегите, които се занимават с генетични изследвания няма кой да им определи обектите, от които взимат генетичен материал, защото никой не ги познава - старата генерация отдавна е в пенсия, докато няма хора, които се интересуват от класически дисциплини в  биологичните науки“, допълни биологът.

В предаването „Нощен  хоризонт“ Виолета Желязкова коментира:

Нашата роля в обществото е да проверяваме фактите, да натрупваме нова информация, която преди това не е била известна, но ние самите не сме достатъчно много, за да можем физически, реално да осъществим някаква промяна – затова има нужда цялото общество да се включи“, подчерта Виолета Желязкова от Националния природонаучен музей в София.

Учените в България получават по-ниски заплати, но в същото време България предлага много други възможности:

Тази свобода да развиваш собствените си идеи, дори още преди да завършиш докторантура, както е в моя случай, в Западна Европа заради състезателната среда, е невъзможно да се постигне. Аз съм много благодарна и много щастлива, че съм избрала да се развивам в България“

Науката е преди всичко добре развита идея:

„ Ако липсва идеята и цялото финансиране на света няма да е достатъчно да я създаде“, допълни  Виолета Желязкова.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За нуждата от вяра извън политическите страсти

Политически совалки, шоу програми и материален лукс владеят ежедневието днес, но имами ли време за ближния, за другия до нас, готови ли сме да дадем, преди да вземем? -  За християнското учение в съвременния живот говорим с две дами, посветени на богословието в думи и багри. Марина Йорданова е иконограф и член на Българското..

публикувано на 28.08.24 в 10:00
Градския площад в Старе место - Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава ни предлагат Гавраил Гавраилов , създател на рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" и съпругата му, журналистката Весела Николаева . Весела е и познавач и на керамиката и изключителна кулинарна специалистка. "Ние посетихме Братислава, като си отделихме време да..

публикувано на 26.08.24 в 11:54
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32

В село Люти брод се проведе празникът на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39