„Ако погледнем от малко по-различен ъгъл, може би ние сме причината за масовото измиране, така че не знам. Може би е време да спрем с масовото измиране, което причинява масовото размножаване на хората и опит за връщане в по-нормална ситуация“, каза доц. Николай Симов от Националния природонаучен музей в София.
„Интересът към класическите дисциплини в биологията намалява“, изтъкна още доц. Симов:
„И се надявам да не изчезне съвсем попълнението в редиците на учените, защото е тъжно понякога да видиш дори и в Западна Европа, да се окаже, че колегите, които се занимават с генетични изследвания няма кой да им определи обектите, от които взимат генетичен материал, защото никой не ги познава - старата генерация отдавна е в пенсия, докато няма хора, които се интересуват от класически дисциплини в биологичните науки“, допълни биологът.
В предаването „Нощен хоризонт“ Виолета Желязкова коментира:
„Нашата роля в обществото е да проверяваме фактите, да натрупваме нова информация, която преди това не е била известна, но ние самите не сме достатъчно много, за да можем физически, реално да осъществим някаква промяна – затова има нужда цялото общество да се включи“, подчерта Виолета Желязкова от Националния природонаучен музей в София.
Учените в България получават по-ниски заплати, но в същото време България предлага много други възможности:
„Тази свобода да развиваш собствените си идеи, дори още преди да завършиш докторантура, както е в моя случай, в Западна Европа заради състезателната среда, е невъзможно да се постигне. Аз съм много благодарна и много щастлива, че съм избрала да се развивам в България“
Науката е преди всичко добре развита идея:
„ Ако липсва идеята и цялото финансиране на света няма да е достатъчно да я създаде“, допълни Виолета Желязкова.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Професията „Говорител“ в радиото – може би мислите, че такава вече няма. И ще бъдете прави. И не съвсем. Защото радиото е приемственост. Защото всеки, който е заставал пред микрофон, милее за езика и преболедува със сърцето всяка грешка . И защото и днес са живи уроците, които по-опитните са предали на по-младите. Срещаме ви с двама..
„Трябва да има ясна регламентация при извънпистовото каране и за категоризация пистите“. Това каза пред БНР доц. Петър Янков, преподавател в Националната спортна академия. „За радост част от нещата се свършиха – има Закон за туризма и има някаква регламентация за пистите, за обезопасяване и информационна обезпеченост – но все още не е ясно..
Има ли надежда за пробив в лечението на Covid-19? Лекарство от мекотело се оказва 27 пъти по-ефективно от ремдесивир срещу коронавирусната инфекция в рамките на лабораторни експерименти, твърди в своя публикация едно от авторитетните научни списания. Търговските права за продажбата на плитидепсин са на испанска компания. В страните от ЕС..
„Целият ентусиазъм дойде от това, че родителите на бебета с тегло под нормата имат нужда да бъдат зарадвани “. Това сподели в предаването „Преди всички“ Моника Златанова от Фондация „Нашите недоносени деца“ за идеята да се изработят мартенички за недоносените бебета в неонатологичните отделения. Тази година кампанията се прави за втори път -..
„Получаваме този удар и това решение на министъра на здравеопазването за въвеждане на задължителен PCR тест за влизащите от европейски страни у нас граждани е абсолютно несъгласувано и неочаквано “. Това заяви пред БНР Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Борда по туризъм, във връзка с това, че Националният борд по туризъм и Националната..
Към момента образователните школи, центрове и занимални за деца до 4 клас работят при спазване на установените условия. Работи се в малки групи, децата са намалели, обясни пред БНР Жаклин Кунович, която е управител на такъв център в София. „Донякъде изкуствено поддържаме ниски бройки на групите, именно за да няма много деца на едно място,..
На фона на епидемичната обстановка в страната и проблемите с дистанционното обучение на учениците, две училища в Северозапада не са прекъсвали своето присъствено обучение. Това са училищата за лишените от свобода към затвора във Враца. Едното училище - „Мито Орозов“, е към самия затвор. Там учат и получават професия пълнолетни затворници,..
„Една година сме в състояние на болест заради изгубения комфорт в живота ни. В този смисъл освобождаването на мерките е добра стъпка. Но като лекар..
„ Промяната в Русия не минава през избори. Това е един автократичен режим. Но доброто в тази промяна е, че Навални не може да загуби . Той се върна..
Заведения за хранене в страната отварят самоволно от 1 февруари. Нощни клубове и дискотеки ще подновят работата си от 1 март. Това обявиха..