На 8 декември 1980 година в 23.00 часа пред една от скъпите сгради в Манхатън проехтяват четири изстрела. Жертва на нападението е Джон Ленън.
През тази година отбелязваме както 80 години от рождението му, така и 40 години от неговата смърт. Британският певец е една от най-влиятелните личности в съвременната ни история, но всички го познават като част от „Бийтълс“. Животът му след разпада на групата рядко се обсъжда, защото е силно повлиян от политиката, а много хора искат да се забравят посланията, които ни носи Джон Ленън.
Той е един от по-специалните членове на първата световна супергрупа. Не само пише текстовете и музиката на повечето им песни, но и постепенно започва да показва своя политическа позиция.
На 4 ноември 1963 година групата свири в една от големите зали в Лондон. В публиката са кралица Елизабет, кралицата майка и принцеса Маргарет. Преди края на концерта Ленън се обръща към публиката:
„За последната ни песен ви моля за помощ. Нека хората от евтините места да пляскат с ръце, а останалите просто подрънквайте с бижутата си“.
Три години по-късно едно от интервютата на групата предизвиква международен скандал.
„Първоначално аз изтъкнах този факт за Англия, че за децата означаваме нещо повече, отколкото Исус или религията. Не го натрапвам, а споделям само като факт“.
Ленън подчертава, че „Бийтълс“ не се сравняват с Господ, нито претендират, че са по-значими от Христос. Това негово изказване затваря голяма част от САЩ за тях. По време на турнето на групата през 1966-a не посмяват да слязат на юг. Там щатските власти им обявяват бойкот, песните им са забранени и не се излъчват, а плочи и сувенири са изгорени на огромна клада в град Мемфис.
При записа на Белия им албум през 1968 година се появява и песента „Революция“. Тя е написанa от Ленън и доказва промяната, която назрява във възгледите му. На следващата година той връща на кралицата Ордена на Британската империя като протест заради намесата на страната в Нигерия и подкрепата на Лондон за водената от Америка война във Виетнам. Той иска политиката да влезе като една от важните теми за „Бийтълс“, но в крайна сметка групата се разпада.
Джон Ленън поема по собствения си път на борец за мир и човешки права. През 1969 година той се жени за художничката Йоко Оно. По време на медения си месец правят два ненасилствени протеста срещу Виетнамската война, като остават в продължение на седмица в леглото си в хотел „Хилтън“ в Амстердам и канят пресата в стаята си. Тогава е записана и песента „Да дадем шанс на мира“. През 1970 година те се местят в САЩ, но ситуацията там се оказва по-различна.
Действията на Ленън са възприети като опасност за държавната сигурност. Да се говори за мир в момента, в който през 1968 година войските на Вашингтон във Виетнам достигат до 500 хиляди души, а по заповед на президента Никсън през 1972 година за 11 дни по време на операция Лайнбрейкър са изсипани 20 хиляди тона бомби, е наистина опасно.
Ленън се включва в антивоенното движение в Съединените щати. През 1971 г. излиза песента му „Честита Коледа, Войната свърши“. Той е обещал участие в антивоенен концерт, който да се проведе едновременно с националната конференцията на Републиканската партия в Сан Диего. Разсекретените документи на ФБР и ЦРУ показват, че в този момент той се превръща в мишена на тайните служби. Ако дотогава само е наблюдаван от Бюрото за разследвания, вече срещу него започва операция.
„Нямахме идея, че сред публиката има агенти на ФБР, които записват текстовете на песните“, казва Йоко Оно.
Най-великата демокрация погва един певец, мечтаещ за мир. Ленън не само е следен. Никсън се опасява, че дейността на бийтълса може да му коства преизбирането. Заради това е започната процедура по депортация. Битката продължава три години и половина. Едва през 1975 година излиза решението на съда, в което е заявено, че няма да предприеме „избирателна депортация, основана само на засекретени политически основания“. Само че в този момент Ричард Никсън вече е подал оставка след скандала „Уотъргейт“ и войната във Виетнам е към своя край. Резултатът от шпионажа е, че Джон Ленън развива мания за преследване. Той е наясно, че телефонът му се подслушва, агенти на службите го следят и може всеки един момент да бъде арестуван.
„Мисля, че искаха да ме сплашат и успяха. Страхувах се, бях параноичен“, казва Ленън. Това, което го спасява дълго време, е неговата известност, но скоро депресията го надвива и в продължение на пет години Гласът на мира не издава нито една песен. Едва през октомври 1980 година отново излиза последният му сингъл, а следващият месец и албум. Само дни по-късно е застигнат от куршумите на убиеца, който е обявен за побъркан.
Светът загубва един от най-големите си музиканти, а Западът един от своите критици и дисиденти. Странно защо не помним за тази част от историята на уж демократичните държави през Студената война. История, пълна с репресии и преследване, същите каквито е имало и на Изток. Трагичното е, че живеем така и днес. От едната страна събарят паметници, от другата плашат с връщането на комунизма. Правителствата търсят външния си враг, за да замажат провалите си пред хората, а по-добър свят може да има, стига да можем да си го представим. Свят без граници, в който от небето не се сипят бомби, свят без войни, такъв, за какъвто ни пее Джон Ленън.
Ако падне Украйна, руснаците ще помислят и за другите бивши съветски републики, както и за държавите-сателити на Съветския съюз. Това заяви пред БНР проф. Даниел Бенатов от Киев. "Тогава има голяма вероятност да избухне Трета световна война. Путин не се бори за ресурси, иска да унищожи европейската цивилизация, защото тя показва на руснаците..
Съветът на страните в ЕС трябва по-бързо да вземаме решенията за сигурността и отбраната ни . Това каза пред БНР евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев и уточни, че вече има еврокомисар по отбрана , "общо закупуване и общо производство на отбранителна техника и може би поемане на общ европейски заем на тази отбранителна техника": "Отдавна се..
Професор Кирил Топалов и Георги Йорданов получиха от държавния глава Румен Радев ордени "Стара планина - първа степен" за своите изключително високи заслуги в областта на науката, българската култура и изкуство. На церемония в Гербовата зала на президентската институция ордени "Св. св. Кирил и Методий“ получиха пианистът Людмил Ангелов,..
Началото на съвместната акция за проверки на продаваните храни не е свързано с инициативата за бойкот на големите търговски вериги, заяви Бистра Иванова от Агенцията по храните. "Проверките стартират от търговските обекти, но продължават през складове за търговия на едро и производствени обекти". Проверките ще бъдат основно по документи...
Съветът за електронни медии реши да организира дискусия на тема: "Войни и конфликти, медии и общество". Предложението за провеждането ѝ беше направено от члена на СЕМ Къдринка Къдринова, която се аргументира: "Динамиката в глобалните кризи, напрежения, войните и конфликтите пораждат обществени разделения и остра чувствителност към..
Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски беше категоричен, че неговият персонален натиск е причината за връщане на "швейцарското правило" за увеличение на пенсиите: "Вчера кой върна пенсиите на пенсионерите, ние. Ще управляваме. Видяхте, че пенсиите се върнаха под моя персонален натиск", заяви Пеевски. По думите му "ДПС-Ново начало"..
Социалният министър Борислав Гуцанов обясни, че проблемът в Бюджета с актуализирането на пенсиите по швейцарското правило, е бил решен чрез диалог и компромиси. Според Кирил Петков заслугата за повишението на пенсиите с 9% е на ПП-ДБ В кулоарите на парламента министър Гуцанов коментира откъде могат да дойдат необходимите средства. "Да,..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..