Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой ще гледа децата до Коледа

Люба Златева: Родителите са в патова ситуация

Снимка: БТА

От днес родителите на малките деца са изправени пред дилемата - да бъдат вкъщи с децата и едновременно на работа, да разчитат на дядо и баба, поставяйки ги в риск, да наемат детегледачка, да прибегнат до приятелски кооператив от няколко семейства или да търсят друг спасителен вариант за гледане на децата по време на ограничителните мерки до Коледа.

Аз не работя, затова мога да гледам сина си, но не зная другите хора какво ще направят“. 

Нямам възможност да работя дистанционно. Баща им ще се помъчи от дома - сутрин, следобед. Не зная по някакъв начин ще се редуваме, на бабата не мога изцяло да разчитам“. 

Аз съм в неплатен отпуск, няма как. Изчерпахме опциите през първата карантина.“

„Ще се редуваме със съпругата. Аз работя на сменен режим на работа и това помага. Няма да се справим по-добре вкъщи, отколкото на детската градина, но такива са законите, ще се съобразяваме с тях.“

Не може да се гледа детето и да се работи от вкъщи. Двете неща трудно се съчетават“. 

Малко на щафета ще бъдем. Аз работя дистанционно, учителка съм. Дядо му, аз, майка му, ще си направим график. Не е добре за децата, те имат нужда от контакти помежду си, особено малките деца“. 

Така звучат част от мненията на жителите на Велико Търново. Между чука и наковалнята са безработните родители, които ще си гледат децата, въпросът е с какво ще се издържат. 

„Гледам го от март месец, безработна съм, защото няма кой да го гледа. Имам още една дъщеря, която е в онлайн обучение от две седмици. Не мога да се възползвам от програмите за компенсация, защото не отговарям на критериите, в момента не се водя никъде на работа.“ 

„Ние сме почти без работа, на борса от първото затваряне, която приключва сега и не се знае какво ще стане. Няма работа. Имаме малък бизнес, затваряме го. Позволяват ни да работим, но няма хора. Какво да правим? Терминал 2“. 

В старопрестолния град детегледачки няма.

Снимка: Ройтерс

„При нас детегледачки има. Ние вече сме се подготвили. Имаме жени, които имат готовност да поемат грижи за деца в този период – до 21 декември“, каза пред БНР Люба Златева от агенция за детегледачки в София. Родителите са поставени в патова ситуация, смята тя.

Засилен интерес в агенцията засега не отчитат. Люба Златева очаква 10%-тен ръст на търсенето детегледачки при новото затваряне.

Тя поясни, че по-големи компании са склонни да отделят ресурс, за да подпомогнат финансово служителите си, които имат нужда от детегледачка, за да си позволят услугата.

През март не е регистрирано повишено търсене на услугата, посочи още Златева.

За едно дете в зависимост от продължителността на грижата цената е между 7 и 9-10 лева на час. „Грубо ще бъде 60 лева на ден за цял ден, това могат да бъдат и 9, и 10 часа.“

От услугата са заинтересовани родителите, които продължават да ходят на работа и ще запазят работното си място.

Програмата на Агенцията по заетостта за детегледачите касае бюрата по труда, където се регистрират желаещи да бъдат детегледачи, уточни Люба Златева. Програмата работи, но с известно забавяне, споделят детегледачки, които са преминали през програмата, допълни тя.

Още акценти по темата чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16