Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рецептата на Ивайло Спасов за справяне с коронавируса

Снимка: БТА

Голяма част от българите вече са се срещали с коронавируса, смята Ивайло Спасов, представител на екипа на УНИЦЕФ в България. В предаването „Хоризонт до обед“ той изрази лични впечатления от справянето с Covid-19.

„За всекиго това изпитание ще бъде различно. Има общи характеристики, универсални показатели, но спрямо възрастта, дали има съпътстващи заболявания, кога и къде се е заразил човек, носил ли е маска, когато се е заразил и много други фактори – те се натрупват, за да образуват цялостен образ на вируса и как той ще си взаимодейства с нас.“

„Моето боледуване го усетих като неловък танц – това не е танц, който ти си търсил, който си искал, или на който си се надявал. Обаче като се хванеш на хорото, трябва да го играеш, без да позволяваш на вируса да води през цялото време. Тогава когато ти можеш, трябва да надделяваш над него“, подчерта Ивайло Спасов.

В началото Ивайло бил убеден, че температурата му се дължи на настинка, защото кара колело на път за работа и обратно. Тестът обаче излязъл положителен, което, макар и парадоксално, го успокоило, защото си казал, че най-накрая се среща с вируса.

Страхът много ни е превзел. Аз имах опасения, напрежение, тревожност, че вирусът ме дебне отнякъде. В моя случай страхът от вируса се оказа по-голям от срещата със самия вирус.“

Изкарал е сравнително леко инфекцията. Съветва хората да запазят самообладание, да не се самолекуват и да поддържат рутината си, ако състоянието им го позволява. 

„Продължих да работя, макар и от вкъщи. Не изпаднах в безвремие 14 дни по време на карантината – да изпадна в страх и да гледам в една точка в тавана. Продължих да имам своите ежедневни ритуали. Трябва да си намери човек нещо, което да му помага психически да се съхрани.“

Никой не го е карантинирал официално – нито РЗИ, нито МВР, въпреки че през PCR теста си е влязъл в системата. Смята, че е преминал леко през болестта, защото там, където предполага, че се е случило заразяването – дълго публично събитие на закрито, е бил с маска, а много други не са били. „Това, което на мен ми е помогнало, е, че съм поел по-малък вирусен товар.“

„Не е шега работа, не е за подценяване“, допълва Ивайло Спасов и апелира да обръщаме внимание повече на положителните новини. „Че много повече напоследък са оздравелите.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09