Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици от 35-о училище в София успяха да създадат лаборатория по химия

35 СУ „Добри Войников“ в София
Снимка: Фейсбук - 35 училище „Добри Войников“

Фондация "Малките стъпки" изпълнява проект "Гражданско образование чрез ученическо участие".

Проектът е започнал през февруари тази година, в началото на втория учебен срок в 35-о училище "Добри Войников" в София, в часа на класа за гражданско образование на децата и за формиране на техни идеи за промяна на средата около тях. Това каза за БНР Люба Батембергска от екипа на Фондация "Малките стъпки".

"След като настъпи пандемията, ние продължихме дистанционно, решихме, че това е едно много добро време, в което учениците могат да мислят какво биха искали да променят в училище или в града. Направихме срещи и с представители на местната власт, районният кмет, с председателят на Общинския съвет, защото целта на програмата беше и приложно гражданско образование, децата да знаят какви са механизмите за вземане на решения, по какъв начин те могат да осъществят своите идеи, как се работи с институция", допълни Батембергска.

Децата са направили избори в училището, за да гласуват кои инициативи да бъдат осъществени. В инициативата са се включили  504 ученици от 1-ви до 12-и клас.

"Имаха идея за лаборатория по химия в училище. Това е нещо, което изглеждаше почти нереалистично да се случи за толкова кратко време, защото нямаше свободен кабинет, трябваше да се направи ремонт, лабораторията не е толкова евтино начинание, но те успяха да убедят училищното ръководство, успяха да убедят учителите си по физика и химия да ползват един и същи кабинет, направиха фондонабиране и убедиха спонсор - Съюза на фармацевтите, които отпуснаха дарение, с което беше закупен огнеупорен шкаф", подчерта Люба Батембергска в предаването „Преди всички“.

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48