Ръководството за учители, което да им помогне за работа с платформата „Майкрософт Тиймс”, било замислено първо като помощ за учителите от гимназията по хранителни технологии „Асен Златаров“ в Горна Оряховица, където Камелия Божинова е учителка по математика и информационни технологии от тази учебна година. Работата в електронна среда е трудна за по-възрастните учители, както и за преподавателите по предмети, които не изискват по-задълбочени познания по информатика:
„Оттам възниква и проблемът със справянето в електронна среда, използването на облачните услуги и всички приложения, които „Майкрософт“ предлага. Затова се наложи да разработим постъпково, онагледено ръководство на лесен и разбираем език, тъй като такова до момента в България липсва, на български език, с което да помогнем на учителите да могат много лесно и бързо да се ориентират в електронна среда и безпроблемно да провеждат своите онлайн уроци на учениците“.
Има много видео уроци, електронни обучения за учителите, които показват отделни аспекти на работата с платформата, но няма на едно място събрано простичко и лесно обяснено, стъпка по стъпка с текст и картинки какво да се прави. Този проблем вече е решен с ръководството, което учителката Камелия Божинова и съпругът ѝ професор Божидар Божинов от Стопанската академия в Свищов направиха и подариха на българските учители.
„Самото помагало, ръководство започва от инсталирането на платформата, от логването в системата. Как да си направят събрания, да си планират събранията, как да възлагат задачи на учениците, как да възлагат домашни, как да проверяват домашните, как да си споделят екрана, как да използват различните приложения като бяла дъска, облачните услуги – абсолютно всичко, което е необходимо на един учител, който не се е занимавал, няма необходимите познания по информационни технологии. Абсолютно всичко необходимо е описано стъпка по стъпка, на разбираем език в ръководството, така че учителят от началото до края да може да се справи без проблем“.
Камелия Божинова преподава всеки ден на своите ученици от 8-и до 12-и клас в горнооряховската гимназия по хранителни технологии, но изкарва по още два учебни модула като майка с децата си във втори и шести клас:
„Като майка и като учител съм от двете страни и смятам, както и повечето колеги, че дистанционното обучение не може да предостави на децата напълно най-качественото обучение. Основната причина е липсата на контакт с децата, обратната връзка, въпреки че се стараем и учители, и родители да помагаме на децата, така че да не усетят толкова много тази липса на контакт и да успеят да се справят безпроблемно с усвояването на материала. Съгласна съм и аз, че дългосрочното преподаване онлайн не е добре за учениците“.
Най-вероятно децата ще се върнат в училище присъствено на 4 януари но не се знае докога и как. За да помогнат на децата и на родителите на по-малките ученици, Камелия Божинова и съпругът ѝ подготвят помагало за работа с платформата „Майкрософт Тиймс“ и за учениците:
„Също ще бъде постъпково разработено, онагледено със снимки и на много лесен, даже елементарен език. Идеята на ръководството за учениците е да им помогне не само за работата им в електронна среда, но и да им създаде навици и умения за ползване на приложенията, които предлага „Майкрософт“ в облачна среда. Тук възниква въпросът как ще се справят малките и големите ученици. Това ръководство за ученици е насочено и за родителите, защото в голямата си част и родителите нямат необходимите технически компетенции, за да съдействат на своите деца“.
Ученическото ръководство за работа с платформата „Майкрософт Тиймс“ се очаква да е готово до седмица-две, а помагалото за учителите е безплатно достъпно за изтегляне от платформата за споделяне ResearchGate.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..