Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваня Нушева: Не можем да лишим хиляди избиратели от правото да гласуват

Как ще гласуват карантинираните и как ще работят секционните избирателни комисии в епидемична обстановка

Ваня Нушева
Снимка: БГНЕС

Не можем да отменим базисни принципи, на които почива управлението на страната и основни човешки, основни политически права – правото на всеки гражданин да участва в избирането на представителни институции. Това мнение изрази в предаването „Преди всички“ Ваня Нушева, преподавател по избирателни системи и изборна администрация в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и програмен директор на „Прозрачност без граници”.

Служителите на тези институции са задължени да действат така, че да предлагат решения, които съобразяват проблеми като настоящата епидемична обстановка, смята тя. 

Не е помислено и трябва да се намери решение на два съществени въпроса – как гласуват карантинираните избиратели и как провеждаме предизборна кампания, съобразена с противоепидемичните мерки, посочи Нушева пред БНР, като припомни становище на „Прозрачност без граници“ по тази тема, огласено преди месеци. Въпросът как гласуват карантинираните е бил поставен в правната комисия в парламента още през септември. 

Можем ли да си позволим подход, в който хиляди избиратели са решени от своите избирателни права, попита Ваня Нушева, която вижда решения на подобен проблем в инструментите за дистанционно гласуване, например по пощата. Практически не е възможно да се случи електронното гласуване – все още няма сигурен начин и сигурна платформа, които гарантират опазването на тайната на вота, допълни преподавателят.

Част от публичните прояви на кандидатите за изборни позиции могат да преминат онлайн. Но обществените медии са важни посредници между политиците и гражданите, подчерта Ваня Нушева, визирайки по-широк безплатен достъп до обществените медии по време на предизборните кампании като достъпен информационен канал„Това е едно решение, което почти не се обсъжда на този етап“, изтъкна тя.

Да бъде създаден регистър, база данни с членове на секционни избирателни комисии от предходни години, с потенциални кандидати, които са добре обучени, които могат да служат като резерв в подобни ситуации“ е друго решение, което Ваня Нушева вижда, за да се гарантира работата на секционните избирателни комисии.

Нушева коментира и предаването на изборните книжа и практиката с разнасянето на чували. Вариант според нея са регионални преброителни центрове, както и оставяне на изборните книжа за съхранение в специално предвидени помещения.

Относно датите на парламентарните избори, първата възможна от които е 28 март, Нушева заяви, че краят на март не е период с изключително тежки и трудни метеорологични условия.

По повод изтичащия краен срок за подаване на заявления по обществената поръчка за доставката на 9 600 машини за гласуване Ваня Нушева прогнозира, че ще се появят кандидатиПровалените процедури досига са били в моменти с неизпълним срок за доставка на машините, докато в момента е технологично възможно това да се случи, обясни Нушева. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус  - Берлин, 17 май 2023 г.

На среща в Берлин европейски военни министри потвърдиха подкрепата за Украйна

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус потвърди, че Берлин ще продължи да подкрепя Украйна с оглед на последните събития във войната.  Нашата цел е Украйна да действа от позицията на силата, заяви Писториус след среща в т.н. формат "петорка" в Берлин с колегите си от Франция, Великобритания, Италия и Полша. На срещата с Писториус..

публикувано на 26.11.24 в 01:30

Започва делото срещу шестима българи във Великобритания, обвинени за шпионаж в полза на Русия

В Обедиенното кралство днес трябва да започне процеса срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Русия. Първоначално процесът беше насрочен за 27 октомври, но беше отложен без назовани причини.  Днес в Олд Бейли – Централния наказател съд в Лондон, ще се изправят Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Иван Стоянов и Ваня..

публикувано на 26.11.24 в 01:26

Нови предупреждения за дъждове и наводнения във Великобритания

Бурята Берт, който връхлетя през миналия уикенд Британските острови, постепенно отшумява, но днес и утре се очакват още проливни дъждове в Южна Англия и Южен Уелс и опасност от наводнения.  Бурята Берт вече причини наводнения и транспортен хаос в тези части на Обедиенното кралство, но явно това не е краят. Домове и пътища останаха под водата, а с..

публикувано на 26.11.24 в 01:19

Норвегия прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на пейджъри за "Хизбула" в Ливан

Норвежката служба за сигурност прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на взривилите се през септември пейджъри за "Хизбула" в Ливан. Експлодиращи пейджъри убиха 9 души и раниха хиляди в Ливан, сред тях е посланикът на Иран При едновременните експлозии на устройствата бяха убити десетки хора, а хиляди бяха ранени. Израел..

публикувано на 25.11.24 в 21:45
Президентите на САЩ Джо Байдън (вляво) и на Франция Еманюел Макрон по време на срещата на НАТО - Брюксел, 24 март 2022

Байдън и Макрон обявяват до дни споразумение прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула"

Утре или най-късно в сряда се очаква президентите на Съединените щати и на Франция - Джо Байдън и Еманюел Макрон - да обявят, че е постигнато споразумение за 60-дневно прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула". За това съобщава агенция Ройтерс, като се позовава на високопоставени източници от ливанското правителство. Според панарабският "Аш Шарк..

публикувано на 25.11.24 в 21:29

Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на Октавиан Август

Първата мраморна статуя, която беше открита на 3 юли в античния град Хераклея Синтика, е на един от осиновените внуци на римския император Октавиан Август. Това е водещата версия на професор Людмил Вагалински, ръководител на проучването на древния град край Рупите. Аргументите на екипа от учени бяха изложени на среща в историческия музей в Петрич тази..

публикувано на 25.11.24 в 20:34

Академията в Свищов и БНР подписаха меморандум за сътрудничество

Ректорът на Стопанска академия "Димитър А. Ценов" в Свищов доц. д-р Марин Маринов и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха в Свищов меморандум за сътрудничество.  Подчертавайки ролята на Стопанската академия за региона, генералният директор на БНР заяви:  "Ще се радваме да отразяваме Вашите дейности и постижения,..

публикувано на 25.11.24 в 20:30