„Частните пенсионни фондове държат в българските банки кеш в размер на над 1 млрд. лева. Готови сме тези пари да ги платим на населението. И това ще стане почти веднага. Законът регламентира да има възможности за плащания - изцяло възстановяване на сумата от партидата, разсрочено или пожизнено плащане“. Това обясни пред БНР Даниела Петкова, член на УС на частните пенсионни фондове.
Тя поясни, че хората имат права да си получат парите при навършване на възраст, за разлика от правата при получаване на държавна пенсия, където освен възраст се изисква и стаж.
„80% от хората, от жените, при навършване на възраст имат интерес да си вземат еднократно или разсрочено парите. Около 25% от жените, които имат натрупани в партидите си до 2500 лева, вероятно нямат стаж и все още няма да имат възможност да се пенсионират. Около 50% от жените биха получили минимална пенсия от ДОО, тя е гарантирана и не би могла да се преизчислява, а те еднократно или разсрочено ще си получат сумите от универсалния фонд“.
Даниела Петкова е категорична, че в условията на настоящата криза трябва да се даде възможност фондовете да плащат пари на хората, като за тези с минимална пенсия от НОИ това ще е най-изгодно, тъй като ще получат и парите от партидите си:
„Около 50% ще си получат отново еднократно или разсрочено сумите от универсален фонд в един много важен от тях момент. Не е малко да получиш сума от 6000 - 7000 лева, защото долу-горе това е границата, над която вече сумите по партидите са достатъчни, за да започне да се изчислява пожизнена пенсия“.
Хора с пари във фондовете между 8000 и 13 000 лева ще имат пожизнени пенсии между 50 и 70 лева и те трябва да преценяват дали ще е по-изгодно да вземат една или две пенсии, като проверят какво би им отпуснал НОИ. 10 на сто от осигурените за втора пенсия имат над 15 000 лева. За тях прогнозите сочат:
„Сумарно пенсионният им доход ще бъде по-висок, отколкото, ако получават само държавна пенсия“.
В предаването „12+3“ Даниела Петкова изрази опасения, че в последния момент нещо може да се промени в законодателството за втория стълб, така че да се попречи на хората да имат достъп до парите:
„Прави се, за да се прехвърлят парите в НОИ... Искаме ускорен достъп до парите на хората в универсалните фондове, антикризисна мярка е. Единственото което се иска държавата, политиците, синдикатите да разрешат да си ги получат“.
Петкова посочи, че до този момент най-високата пенсия, която е изчислена, е 173 лева.
Интервюто с Даниела Петкова можете да чуете в звуковия файл.
Община Сливен няма финансов ресурс, за да изгради инфраструктура във вилната зона, заяви заместник-кметът по строителството Любомир Захариев, по повод стартиралата подписка в сред жителите на зоната, с искане за подобряване условията в района. Той коментира, че вилната зона е голяма колкото град Сливен и за изграждането на пътища,..
Първа самостоятелна изложба озаглавена „NATURE“ откри в Сливен младата художничка Борислава Захариева. Представените от нея творби са живопис , рисунка и колаж. Изложбата включва и непоказани до този момент, творби. Тя е подредена в „Узуновата къща“. Флорални мотиви, вдъхновени от многообразието на живота, са част от представените от..
Бившият президент на Бразилия Луис Игнасиу Лула да Силва получава шанс да се кандидатира отново за поста на изборите догодина, предаде Ройтерс. Съдията Едсон Фашин от Върховния съд анулира днес присъдата на Да Силва за корупция, която през 2018 година му попречи да се изправи срещу популиста Жаир Болсонару. Фашин постанови, че издалият..
За 13 215 случая на заразяване с коронавируса за един ден съобщава здравното министерство в Турция. Това е рекордно количество за последните два месеца. Увеличението идва след като миналата седмица президентът Реджеп Ердоган отмени локдауна за уикедните в градовете с малък и среден риск от зараза на населението в рамките на, както той я нарече,..
Френските здравни власти съобщават за 14-седмичен рекорд на броя на лекуваните в спешни отделения в страната болни от Covid-19. Над 3800 са те към тази вечер. Това е почти два пъти по-малко от рекорда от април миналата година - близо 7200 души. Но е над психологическата граница от 3000, която правителството е определило, за да може да си позволи..
Вечерният час в Нидерландия, въведен от правителството на Марк Рюте като мярка за борба с коронавируса, ще остане в сила поне до 31 март, предаде Ройтерс. Това ограничение - първо по рода си в Нидерландия след Втората световна война, беше въведено на 23 януари заради опасността от британския щам на коронавируса. Срещу него тогава имаше 4-дневни..
Задължителното носене на маски на открито в Кюстендил отпада, след като днес областният кризисен щаб не взе решение за продължаване на мярката, въведена на 10 февруари Задължителното носене на маски на открито де факто е отпаднало от 24 часа на 7 март, поясни говорителят на областната администрация Десислава Айдърова: „Вече не са..
"Трябва да се прави разлика между зараза и заболяване. Не съм чул от милионите ваксинирани хора срещу Covid-19 да има някой, който да е развил тежко..
" Изборите са решени, хората са избрали вече за кого да гласуват и никак не се интересуват от това, което ще им се каже ". Това коментира пред БНР..
" Българската прокуратура не разбира мисията, целите и задачите на Европейската прокуратура ". Това мнение изрази пред БНР Душана Здравкова, бивш съдия,..