На 79-годишна възраст, след боледуване от рак на мозъка почина легендарният британски алпинист Дъг Скот, определян като визионер, известен не само с постиженията си по високите върхове, но също с удивителните си преживявания и мащабната си благотворителна дейност.
Всичките му изкачвания са с най-висока стойност в алпинизма - по нови маршрути, в алпийски стил, без допълнителен кислород. Изкачва седмете континентални първенци и още около 40 върха, на половината от които прави премиерни изкачвания.
Една от популярните истории за Дъг Скот е осъщественото от него и друг легендарен британски алпинист - Крис Бонингтън, първо изкачване на връх Байнта Брак (7330 м) в Пакистан през 1977 г. Слизането към Базовия лагер е особено драматично - още на първото въже Скот чупи двата си глезена и е принуден да пълзи на колене, Бонингтън чупи няколко ребра и развива тежка пневмония. В същото време вали сняг и бушуват силни ветрове. Отнема им повече от седмица да се доберат до Базовия лагер, където се налага също да чакат, докато им бъде оказана помощ.
През 1975 г. Дъг Скот става първият британец (заедно с Дугъл Хастън), изкачил Еверест - по неизкачваната Югозападна стена, експедицията е водена от Крис Бонингтън. Дъг и Дугъл стъпват на върха вечерта и се налага да прекарат нощта на около 8700 метра височина, без палатка и без храна, при минус 40 градуса температура.
Сред другите му забележителни изкачвания са:
1970 г. - първо преминаване от европеец на “Salathé Wall” по скалния монолит Ел Кап (в долината Йосемити в САШ) с Петер Хабелер;
1974 г. – премиерно изкачване на връх Ленин (7189 м) по Югоизточното ребро;
1974 г. - премиерно изкачване на връх Чангабанг (6864 м), с Крис Бонингтън и Дугъл Хастън;
1979 г. – премиерно изкачване на Нупце (7815 м) по Северната стена;
1979 г. - изкачване на Канчендзьонга (8586 м) по Северната стена с Питър Бордмън и Джо Таскър;
1981 г. – връх Шивлинг (6543 м) в алпийски стил;
1982 г. - премиерно изкачване на връх Пунгпа Ри (7445 м);
1982 г. - премиерно изкачване на връх Шиша Пангма (8046 м) по Южната стена;
1984 г. - Чамланг (7319 м);
1992 г. - Нанга Парбат (8126 м) и др.
Вечно кипящ от енергия, способен да оцелее във всякакви условия и да премине успешно през всякакви изпитания, Дъг Скот проявява и голяма щедрост към хората в Непал, Пакистан и Индия. Негово дело е прокарването на течаща вода и канализация в село Асколе (последното населено място преди ледника Балторо и върховете К2, Гашербрумите, Броуд Пик и пр.), където преди това 2/3 от децата умират съвсем малки, заради болести, свързани с лошото качество на водата. Основаната от него благотворителна организация развива редица дейности в Непал, сред които изграждане на училища за деца с увреждания, оборудване на клиники в отдалечени села, обучение на фермери да отглеждат нови култури, изграждане на заслони по популярните маршрути за преходи. След земетресенията през 2015 г. организацията му участва във възстановяването на болници и училища.
Това лято, заедно с оцелелите участници от експедицията до Еверест през 1975 г. - сър Крис Бонингтън (85 г.) и Пол „Тут” Брейтуейт (74 г.), си поставиха предизвикателството “Еверест 2020”. Облечени в екипите си от експедицията, те изкачиха стълбите на домовете си толкова пъти, колкото е необходимо, за да се натрупа височината на Еверест. Целта им бе да съберат пари за благотворителната организация, основана от Скот в Непал, а събитието съвпадна с 45-годишнината от тяхната историческа експедиция до най-високия връх на планетата.
Дъг Скот се жени 3 пъти и има 5 деца. Забележителен живот, описан в неговите книги и в книгите на неговите партньори и съвременници. Носител на една от най-престижните награди в алпинизма - Златен пикел за цялостна кариера.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
Огромна мартеница подготвят в Гара Лакатник, за да я спуснат от скалите над селото в понеделник, първи март, от 11 часа. Тя е дълга 40 метра, изработена е от винил и ще бъде спусната и закрепена към скалите от местни планински спасители и алпинисти. Очакват хора се от цялата страна, пътеките и районът са почистени, разказва Цанка Коюва от..
В началото на месеца белгиецът Шон Вилануева обра овациите в алпийските среди по света - той осъществи исторически соло траверс на Фиц Рой и 8 от “сателитните” му върхове в Патагония. Да се катериш сам, осигурявайки се сам, извличайки багажа си за няколко дни с въже, е истинско предизвикателство - не само физически, но и психически...
На 24 февруари се навършват 70 години от рождението на Петър Атанасов, доайен на информацията за алпинизъм и дългогодишен водещ на рубриката за екстремни спортове в предаването на БНР “Спорт и музика”. Близо 4 десетилетия той съобщаваше новините от България и света в тази област в различни медии. Един от основателите на..
Силен вятър и висока лавинна опасност прекратиха и поредния опит за атака на Манаслу. И докато Симоне Моро остана в Базовия лагер, след като прецени, че прогнозата не дава възможност за щурм на върха, Алекс Чикон, Иняки Алварес и шерпите Чепал, Намджа и Гелум потеглиха нагоре. Те обаче прекратиха атаката на 7050 м височина. По-късно, вече от Базовия..
В Силистра се готвят нетрадиционно да отбележат националния празник на България 3-ти март. От Общината анонсираха онлайн инициатива, която наричат "Силистра празнува с българска шевица". Идеята на общинското ръководство е да бъдат популяризирани красотата и багрите на българските народни носии. Репортаж на Незабравка Кирова в предаването "Нещо..
Удивителен успех в алпинизма - Шон Вилануева осъществи пълен траверс на Фиц Рой в Патагония, при това соло! 40-годишният белгиец повтори траверса, осъществен през февруари 2014 г. от Алекс Хонълд и Томи Колдуел (печелят “Златен пикел” за това), като добави още два върха към седемте, изкачени от двамата американци - или общо 9 върха, 5..
Малка част от личните лекари са получили някакви количества ваксини, по-голямата част не са получили нищо. Това обясни в предаването „Преди всички“..
Ако наистина искаме нещо в България генерално да се промени след тези избори, логично е да заложим на новото, на новите лица, на новите идеи, на..
"Никога не ме е било страх да заемам позиция и да казвам това, което мисля, а аз мисля, че ВМРО направиха много добри неща. В много от случаите тяхната..