Фестивалът започва неслучайно на 10 декември, защото това е Международният ден за правата на човека, а организатори са Балканският документален център в София, подкрепен от фондация „Конрад Аденауер“ и Чешкият културен център. Лентите ще са достъпни на платформата www.documental.bg, а местата за всеки филм ще са ограничени.
Организаторите казват, че избраните филми са в отговор на събитията в страната, Европа и света, като представят едни от най-наболелите теми днес – борба против корупцията и дискриминацията, мечтата за социално равенство и равноправие на половете.
Откриването ще е с швейцарско-мексиканската копродукция „Радиомълчание“, а в програмата са още номинирания за „Оскар“ филм „За Сама“, „Процесът Олег Сенцов“, „Навални в опозиция“, „Епицентър“, „Море от сенки“ и „Българска мечта”.
Последният е един по-нестандартен поглед към различията между социалните системи и стандарти на живот на две държави от Европейския съюз. Филмът проследява историята на Петра Каленба – германка, която решава на 65-годишна възраст, че иска по-качествен живот и идва в България, защото пенсията от 700 евро в нейната родина не ѝ стига, но у нас ще живее доста прилично.
Филмът „Българска мечта“ е копродукция между Сърбия, Хърватия и Босна и Херцеговина и е заснет тази 2020-а година.
„Банкси, най-търсеният" е друга любопитна лента, която публиката ще има възможност да види. Кой е Банкси? И има ли значение? са въпросите във френския филм с опит за отговори в продължение на 82 минути.
„Това е „нулево“ издание на фестивала „София Документал“, коментира в „Хоризонт до обед“ директора му режисьора Мартичка Божилова:
„Възприемаме го като пилотно издание в тази ситуация. Тези филми, които включихме, освен че са едни от големите шедьоври, носители са много награди за кино, са обединени на социалната тематика, която е и темата на доброто кино“.
Божилова поясни още, че ще предложат на зрителите срещи с авторите на филмите – топ режисьори в света, но и с вдъхновители, които искат да променят света.
Във фестивала „София Документал“ място намира и филмът „Отвъд океана“, който разказва за едно специално училище във Филипините. В него млади жени се обучават не просто за домашни прислужници, а как да не се разплачат, докато работодателят им се кара или дори им удря шамари.
Персонажите на режисьорката Сън-а Юн са част от 10-те милиона филипински работнички, които изкарват прехраната си в чужбина, а филмът представя една нова гледна точка към емиграцията и трудовата експлоатация.
Още можете да чуете от репортажа на Светослава Кузманова - в звуковия файл.
На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Ако Борисов направи това правителство, ще му се получи хитро. Това каза в интервю за БНР Първан Симеонов, социолог и политолог, основател на..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г...