Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Цветелина Великова: Не типът ваксина, а трайността на имунния отговор е от значение

Информационната РНК не преминава в нашата ДНК, увери имунологът

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Необходима е по-голяма разяснителна кампания – да се обясни какъв е механизмът на ваксините, включително тези, които ще дойдат в България. Ако хората са достатъчно информирани, няма да изпитват притеснения как действа ваксината, как се изгражда имунен отговор, дали е подходяща за едно или друго състояние. Това мнение изрази пред БНР имунологът д-р Цветелина Великова от УМБАЛ „Лозенец” в София.

Специалистите трябва да изчетат публикувания набор от научна информация и да я представят на широката аудитория, подчерта д-р Великова.

Имунитетът, който създава ваксината, е важно да бъде изследван и да бъде проследяван, тъй като това ще определи колко пъти ще бъде поставена една ваксина на даден човек, поясни тя.

„Ако имунитетът е с трайност шест месеца, това означава, че два пъти в годината ще бъде поставена съответната ваксина или ще имаме т.нар. сезонни ваксини, каквито са при грип. Тъй като в момента пандемията е в своя разгар, не можем да преценим дали ще може тя да бъде приключена догодина или ще трябва по-дълго време във връзка с това, че няма достатъчен брой ваксини, които чисто практически не могат да бъдат произведени, доставени“, коментира имунологът в предаването „Преди всички“.

Типът ваксина не е от толкова голямо значение, колкото трайността на имунния отговор, подчерта д-р Великова. 

Механизмът на ваксините е различен, но имунният отговор трябва да бъде еднакъв при всички хора, за да може да имаме еднаква ефективност. Тук разчитаме не само на хуморалния имунитет, който включва антитела, тук разчитаме и на задействане на имунните клетки, които да създадат един по-дълготраен имунитет“, поясни тя.

Д-р Цветелина Великова препоръчва смяна на ваксина, когато не е постигнат имунен отговор при дадена ваксина.

Относно т.нар. имунизационни паспорти, които биха давали достъп до определени места и услуги в бъдеще имунологът заяви, че „това създава много етични проблеми“.

Ваксинацията трябва да бъде пожелателна, въпреки че всички знаем, че тя ще сложи край на пандемията. Според мен такива ограничения донякъде биха имали обратен ефект.“

Ако хората са по-запознати и информирани, няма да има нужда от такива репресии, допълни д-р Великова. Според нея ако се въведат имунизационни паспорти, съществува заплахата за поява на фалшиви такива.

По повод разпространяваното твърдение, че ваксините, съдържащи матрична или информационна РНК, се внедряват в нашата генетична информация и може да има предаване към децата, специалистът отбеляза, че това противоречи на всички биологични закони.

Информационната РНК не преминава в нашата ДНК, не се свързва с нея. Тя просто „инструктира“ какъв протеин да произведем, срещу който имунната система може да създаде имунен отговор и след това се разгражда“, обясни д-р Цветелина Великова. 

В момента повечето ваксини, регистрирани в ЕС, са покрили изискванията за ефективност при минимални странични ефекти, каза още тя.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп през американската литературна призма

Как победата на Тръмп на президентските избори в САЩ ще размести културно-социалните пластове отвъд Океана и как ще изглежда обещаната от него „Златна епоха“ за Америка? В деня, в който Доналд Тръмп повторно ще встъпи в длъжност като американски президент, от Автономията за слушане ви предлагаме анализ на  стъпките на завиващата..

публикувано на 20.01.25 в 15:46
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: Няма да се толерира нарушаване на процедурните правила, свързани с жп транспорта

Трима служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" са временно отстранени заради трагичния инцидент край Локорско, при който загинаха двама работници. Това стана ясно след среща на новия министър на транспорта Гроздан Караджов с ръководствата на "Холдинг БДЖ", Националната компания "Железопътна инфраструктура" и..

публикувано на 20.01.25 в 14:03
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Проф. Даниела Авджиева: Педиатричните пътеки са ниско финансирани при "пътечната медицина"

Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници, потвърди за тежката ситуация проф. Даниела Авджиева,  преподавател в катедра "Педиатрия" на Медицинския университет в София, в интервю пред БНР. "Проблемът е, че липсват педиатри и в..

публикувано на 20.01.25 в 12:00
Боян Захариев

Проучване сред избирателите: Кои от конкурентите са най-приемливи?

Българското политическо пространство в момента има  4 измерения, което е много сложно за партийно-политическа система . Това заяви пред БНР Боян Захариев от "Отворено общество", автор на анализ за българското партийно-политическо пространство и симпатиите на избирателите, базиран върху данни на "Алфа рисърч". В много демокрации по света..

публикувано на 20.01.25 в 10:12
Програма

Деца от Велико Търново ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта

Децата от между 6 и 11 години от великотърновските детски градини и училища през тази учебна година ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта , за да бъдат полезни на своите близки и незабавно да потърсят лекарска помощ. Образователната програмата се казва "Бързи герои 112" и се подкрепя от община Велико Търново, младежите..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Мирослава Тодорова

Мирослава Тодорова: Народното недоволство може да помете всички институции

В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната и изпълнителната власт.  Декларирането на подобно желание е " поредното признание, че има такъв проблем и се оказва, че е централният политически проблем ", смята Мирослава Тодорова, съдия в..

публикувано на 18.01.25 в 14:37

Директор на столично училище: Имаме финансови резерви, ще увеличим заплатите

В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в интервю пред БНР. Председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България Диян Стаматов, директор на софийското 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов", бивш зам.-министър на МОН..

публикувано на 17.01.25 в 13:58