Специалистите трябва да изчетат публикувания набор от научна информация и да я представят на широката аудитория, подчерта д-р Великова.
Имунитетът, който създава ваксината, е важно да бъде изследван и да бъде проследяван, тъй като това ще определи колко пъти ще бъде поставена една ваксина на даден човек, поясни тя.
„Ако имунитетът е с трайност шест месеца, това означава, че два пъти в годината ще бъде поставена съответната ваксина или ще имаме т.нар. сезонни ваксини, каквито са при грип. Тъй като в момента пандемията е в своя разгар, не можем да преценим дали ще може тя да бъде приключена догодина или ще трябва по-дълго време във връзка с това, че няма достатъчен брой ваксини, които чисто практически не могат да бъдат произведени, доставени“, коментира имунологът в предаването „Преди всички“.
Типът ваксина не е от толкова голямо значение, колкото трайността на имунния отговор, подчерта д-р Великова.
„Механизмът на ваксините е различен, но имунният отговор трябва да бъде еднакъв при всички хора, за да може да имаме еднаква ефективност. Тук разчитаме не само на хуморалния имунитет, който включва антитела, тук разчитаме и на задействане на имунните клетки, които да създадат един по-дълготраен имунитет“, поясни тя.
Д-р Цветелина Великова препоръчва смяна на ваксина, когато не е постигнат имунен отговор при дадена ваксина.
Относно т.нар. имунизационни паспорти, които биха давали достъп до определени места и услуги в бъдеще имунологът заяви, че „това създава много етични проблеми“.
„Ваксинацията трябва да бъде пожелателна, въпреки че всички знаем, че тя ще сложи край на пандемията. Според мен такива ограничения донякъде биха имали обратен ефект.“
Ако хората са по-запознати и информирани, няма да има нужда от такива репресии, допълни д-р Великова. Според нея ако се въведат имунизационни паспорти, съществува заплахата за поява на фалшиви такива.
По повод разпространяваното твърдение, че ваксините, съдържащи матрична или информационна РНК, се внедряват в нашата генетична информация и може да има предаване към децата, специалистът отбеляза, че това противоречи на всички биологични закони.
„Информационната РНК не преминава в нашата ДНК, не се свързва с нея. Тя просто „инструктира“ какъв протеин да произведем, срещу който имунната система може да създаде имунен отговор и след това се разгражда“, обясни д-р Цветелина Великова.
В момента повечето ваксини, регистрирани в ЕС, са покрили изискванията за ефективност при минимални странични ефекти, каза още тя.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..