Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как кризата освободи изкуството и му даде онлайн криле

Малка галерия с голям потенциал в Трявна откри нови хоризонти за развитие

Снимка: Ани Петрова

Може ли пандемията да се превърне в провокация за търсене на нови решения, с които не просто да оцелееш, а и да се развиваш? Създателката на малката галерия „Арт-М“ в Трявна вижда в кризата възможност да стигне до повече ценители на изкуството от целия свят.

„Хората гледаха на мен като на луда и казваха – тук, в малкия град няма какво да ядем, а тя тръгнала картини да продава“ – таза било в началото, преди 30 години, през 1990-та – година на безпътица и на лични избори.

Тогава Добринка Манева решила, че професията й вече няма бъдеще и стигнала до идеята за галерията.

Днес е категорична, че въпреки ужасните периоди на инфлация, хиперинфлация, кризи и сривове, не се е питала дали не е трябвало да се захване с нещо по-практично.

Опитът на галеристката потвърждава, че по време на криза хората се отказват първо от изкуството. „Но понеже аз започнах точно в такъв кризисен период, такова беше началото – аз живея с идеята, че и това ще мине.“

Халтурата не е решение, това е плоскост, по която мнозина се плъзгат, отчита Добринка Манева, която търси други стратегии за оцеляване.

Сегашната, юбилейна година за галерията Манева смята за „един от най-сериозните скокове“ в развитието й. „В момента действа с пълна сила, колкото и странно да звучи.“

От март насам вложила усилия в онлайн присъствието на галерията. Отзвукът не закъснял.

Традиционните посещения в галериите няма скоро да се върнат в дневния ред на ценителите, дава си сметка Добринка Манева, а това я провокира да представи онлайн селекция от най-добрите автори, преминали през галерията. И още по-смело – да направи не просто онлайн изложба, а онлайн търг. „Което до този момент не съм правила. Споделяйки идеята с художниците, те напълно я подкрепиха.“

Новото призвание на Добринка Манева отваря вратите на нейната галерия за много нови дистанционни „посетители“.

„Хората в този период имат нужда от изкуство, да се докоснат до изкуство“, убедена е тя.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33