Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асфалт или калдъръм - ще се запази ли Кадин мост като исторически символ

Местните в Невестинско искат да използват реставрирания 500-годишен мост за ежедневни нужди

Кадин мост
Снимка: Владислав Чанев - личен архив

Приключват цялостният ремонт и реставрацията на Кадин мост на река Струма при село Невестино. Мостът е построен преди 550 години - през 1470 година. Най-вероятно ще е готов до Коледа. Монтира се художествено осветление, изграждат се подходите от двете страни на дългия около 120 метра мост, издигнат върху шестметрови колони. В комплекса е запазена дори тоалетната с каменна зидария, правена от майстор Манол при градежа на моста.

Рехабилитацията на обекта е на стойност около 400 хиляди лева по Програмата за трансгранично сътрудничество с община Дойран, Северна Македония.

Снимка: Владислав Чанев - личен архив

Големият проблем сега обаче не е как ще изглежда Кадин мост, който е национален паметник на културата, а как ще се ползва. Досега съоръжението беше част от пътната инфраструктура и по него преминаваха моторни превозни средства до 10 тона, автобуси, дори селскостопанска техника.

Експертна комисия с представители на Националния институт за недвижимото културно наследство и специалисти по пътно движение е взела решение Кадин мост да остане във възстановения му автентичен  вид, а по калдъръма да се движат само пешеходци и туристи.

Снимка: Владислав Чанев - личен архивВ Невестинско и района обаче не са съгласни мостът да остане само туристическа атракция. Местните жители организираха подписка, с която над 500 души искат да се положи асфалт, а движението на МПС по моста да става при определен режим и правила. Решението трябва да вземе Министерството на културата, откъдето все още няма официално становище.

„Чакаме от НИПК (Националният институт за недвижимото културно наследство, предишен НИПК - бел. ред.) решението, иначе в момента завършваме“, коментира оглавяващия фирмата-изпълнител на ремонта Сашо Малинов. „Пускаме си го в този вид и това е – може да мине линейка, може пожарна, погребения“.

Снимка: Владислав Чанев - личен архив

Местните хора държат по моста да се движат автомобили и малките бусове от Кюстендил до Дупница, разказва заместник-кметът на Невестино Йордан Глогов и пита: „Зимата как ще го почистваме този мост“. 

Кметът на общината инж. Димитър Стаменков е категоричен, че проектът трябва да се изпълни, както е предвидено. „Нашето основно желание е от точка до точка хора да могат да минават с леките си коли, при ограничена скорост, линейки, пожарни и онези коли, които зареждат търговските обекти.“

Ако мостът не се направи така, че да се преминава с автомобили, десет села ще бъдат ощетени, дава друг практичен аргумент на фона на историята Стаменков.

Снимка: Владислав Чанев - личен архив„Унищожаване на един паметник е културен геноцид“, смята арх. Юлий Фърков, консултант по проекта. „Спасяването на културните ценности, възстановяването е културната памет – ключ към безсмъртието на нацията“, коментира той пред БНР.

Още за дилемата туризъм или ежедневие чуйте в звуковия файл. 
Снимките за публикацията са предоставени от Владислав Чанев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Еленков: Има контрол върху пожара край Свиленград

Има контрол върху пожара. Локализирани са отделните огнища и се наблюдават постоянно от пожарната. Екипите са на място.  Това заяви пред БНР Георги Еленков - председател на Общинския съвет в Свиленград.  Той увери, че няма риск за хората и населените места . " Горят само и единствено малка част гори, останалото са храсти, треви и..

публикувано на 16.07.24 в 10:10

Общините не са готови да въведат новия модел на таксата за битови отпадъци

Няма как общините да направят тази грандиозна реформа сами, подчертава Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ). "До момента общините са изцяло сами в този процес . Държавата е заета само със себе си. Няма никакво отношение към тази огромна трансформация в българската икономика . Цялата..

публикувано на 16.07.24 в 10:06

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията . Това обаче става при определени условия и след преминаването на първоначална военна подготовка , защото засега военната професия е една от трите регулирани.  Таня, Димитър, Георги, Стоян са част от многото студенти на Висшето училище по телекомуникации и пощи. Със специалността, която учат..

публикувано на 16.07.24 в 09:41

Огън и вода - къде са слабите ни места в борбата с пожарите?

Водата в България е неправилно управлявана , заяви пред БНР Георги Стоянов, председател на Българския фермерски съюз. Основният проблем е напояването , изтъкна той за недостига на вода за земеделие. Изваляването в Румъния се прави с български специалисти . Водещи държави го правят и има резултати. Стоянов призова МЗХ да прояви..

публикувано на 16.07.24 в 08:00

Д-р Камен Николов, БАБХ: Конопените семена, маслото и брашното от тях са разрешени за влагане в храни

На витрината на магазин в центъра на София са изложени кексчета и бисквити с череп и знака на канабис на опаковката. За това сигнализираха слушатели на БНР.  Това става на фона на случката от миналата седмица, когато в болницата в Плевен попаднаха малки деца, яли бисквити с опасни, забранени съставки. Досъдебно производство по случая с децата в..

публикувано на 15.07.24 в 09:47
Радиотелевизионната станция на връх Ботев

Радиотелевизионната станция на връх Ботев работи 24/7

" Радиотелевизионната станция на връх Ботев е изцяло проектирана за радиорелейно телевизионно разпръскване в национално значение. От тук се излъчват програмите на БНР - "Хоризонт" и "Христо Ботев" и на националните телевизии , каза за "Пътувай с "Хоризонт" началникът на станцията Рангел Добрев . Второто издание на новото предаване на програма..

публикувано на 15.07.24 в 08:58

Екстремни жеги до четвъртък. След кратко захлаждане през уикенда - нова порция горещини

Екстремно високите температури ще продължат до четвъртък. Това предупреждение отправи климатологът Симеон Матев, главен асистент в Геолого-географския факултет на СУ. Очакванията са най-високите стойности да достигнат 42-43 градуса , посочи той. През уикенда има условия за валежи с гръмотевични бури . Може да се наблюдават и т.нар...

публикувано на 15.07.24 в 08:45