Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сергей Цветарски: По време на преброяването ще съберем информация, с която сега не разполагаме

Сергей Цветарски
Снимка: БГНЕС

"Между изборите и преброяването няма нищо общо. Що се отнася до това дали преброяването влияе на изборите, бих казал че е обратното - изборите ограничават нашия избор на периода и датата, на която да се провежда преброяванията, тъй като те се фиксират в определен период от годината и не можем да направим преброяване по време на избори". Това каза за БНР председателят на Националния статистически институт Сергей Цветарски.

В световен мащаб преброяванията на населението се провеждат през 10 години. За България това е 18-о преброяване.

"Още от 1880 година, когато е първото преброяване, то се провежда основно на 10 години, но в определени периоди е било и на 5 години. От началото на този век преброяванията се провеждат през първата година от всяко десетилетие - 2001, 2011 година беше последното, сега през 2021", допълни в предаването "Нещо повече" Сергей Цветарски.

Една от целите на преброяването е да установи една основа, една база за изчисление на населението за следващите години и възпроизвеждане на неговите основни характеристики - пол, възраст, месторабота, образование.

"По време на това преброяване ние ще съберем информация, с която не разполагаме в държавата. Например за жилищата, за сградите, за енергийната ефективност, за възобновяеми източници, условията на живот на домакинствата". 

Дори и преди пандемията, която наложи ограничения пред изследванията и преброяването, което правим в Националния статистически институт, ние залагахме основно на това развитие  - да се даде възможност на по-голяма част от населението да се преброи онлайн електронно и по този начин то ще бъде в по-малък контакт с нашите преброители, подчерта Цветарски.

"В името на тази цел ние разработихме информационна система за електронно преброяване, така че тя ще трябва да поеме огромна част от населението да се самопреброи. Но това не е възможно навсякъде заради много специфики - има цели райони, които трудно биха били обхванати, които имат затруднения с достъпа до интернет и ползването на тези електронни услуги, така че ние предвиждаме и класическо преброяване с цел обхващане на цялото население", изтъкна Сергей Цветарски.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп с ген. Кийт Келог

Назначаването на Келог – признак, че подходът на САЩ към Русия ще се втвърди

Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният президент на Съединените щати даде най-ясния до момента знак как възнамерява да изпълни едно от ключовите си предизборни обещания и да сложи по-скорошен край на войната в Европа. Оформянето на бъдещата..

публикувано на 30.11.24 в 11:35

Над 300 подкрепиха фермерите, чиито стада бяха диагностицирани с чума във Велинград

Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума.  За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона.  Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието..

публикувано на 30.11.24 в 11:08

Рафаел Лос: На Германия не ѝ достигат воля и далновидност

В състояние ли е Европа да не допусне Вашингтон и Москва да решават съдбата ѝ, без да я питат? Ще може ли да се брани от войнствена Русия без Америка? Има ли лидер, на когото Европа може да разчита? Съвсем естествено е да погледнем първо към Германия. Но има ли воля за това в Берлин? Темата коментира за БНР Рафаел Лос от Европейския съвет за..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: България има алтернатива заради договора с "Боташ". Газова криза не се очаква

"Много е трудно да се прогнозира пълният ефект. Това, което се вижда, е непосредственият шоков ефект върху руската икономика . На второ място – потребителите на руски газ , най-големите останали: Унгария и Сърбия най-непосредствено, и съответно свързаните към тях и към "Турски поток". "Турски поток" след 1 януари остава единственият..

публикувано на 30.11.24 в 10:53

Световните новини на седмицата: "Лъч надежда” за Близкия Изток и песимизъм за Украйна

През тази седмица влезе в сила примирие между Израел и "Хизбула", но тепърва ще става доколко трайно може да бъде то. Украйна получи нови уверения за подкрепа от свои западни поддръжници, но положението на фронта не е в нейна полза, а Путин заплаши с удари и по държавни обекти в Киев. Доналд Тръмп заплаши Китай с нови мита върху целия внос,..

публикувано на 30.11.24 в 10:50
Доналд Тръмп в Конгресния център в Уест Палм Бийч във Флорида, 6 ноември 2024 г.

Тръмп готви създаване на Национален енергиен съвет, насърчава сондажите на нефт и газ

Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп е готов да създаде Национален енергиен съвет и да насърчи сондажите на нефт и газ. Ръководител на  новосформирания Нацинален енергиен съвет ще бъде губернатора на Северна Дакота Дъг Бъргъм. Енергийният съвет ще включва федералните отдели и агенции, които издават разрешителни за..

публикувано на 30.11.24 в 10:38

Моймир Хампл: Златната епоха на мир и глобални пазари приключи. Европа е пред съдбовен избор

Европа - иновативна, конкурентоспособна и демократична. Така могат да се обобщят приоритетите, които представи тази седмица в Европарламента Урсула фон дер Лайен за втория си мандат начело на Европейската комисия. Фон дер Лайен вече многократно дава да се разбере, че ще се опита да приложи на практика препоръките от публикувания през..

публикувано на 30.11.24 в 10:35