През декември отбелязваме 140 години от рождението на чешкия музикант Иван Цибулка, дошъл в нашата страна на 20-годишна възраст и останал тук до края на живота си, отдал знания и сили за развитието на българското професионално музикално изкуство. Няма събитие в нашия музикален живот от първата половина на ХХ век, в което да не фигурира името на Иван Цибулка - той свири в Гвардейския оркестър и е един от основателите и преподавателите в първото частно музикално училище, после на държавното училище, прерастнало в Музикална академия, даже е неин ректор в годините 1933/34. Цибулка участва в създаването на първия оперен театър у нас - „Оперната дружба“. По-късно свири в оркестъра на Софийската опера. Той е и създател на Българската народна филхармония, чийто председател е дълги години.
Иван Цибулка е личност с големи заслуги към нашата музика. У нас той идва като виолончелист, завършил Лайпцигската консерватория като ученик на Юлиус Кленгел. За негова изненада той открива, че виолончелото е абсолютно непознат инструмент в България - нито има откъде да се купи, нито има някаква литература за този инструмент. И той започва активна пропаганда на инструмента - изнася концерти из цялата страна. Той е първи изпълнител в България на виолончеловите концерти на Дворжак, Сен-Санс, Хайдн. Когато започва преподавателската си дейност, има само един ученик, но постепенно успява да продолее предразсъдъците и да подготви много музиканти - на практика той е създателят на българската виолончелова школа. Негови ученици са Кирил Вапорджиев, Ангел Борисов, Константин Кугийски и др. Самият Цибулка е много добър виолончелист. Той развива и международна кариера - гостувал е в Германия, Чехия, а през 1918 г. е бил солист на Лайпцигския Гевандхауз оркестър с диригент Артур Никиш.
Цибулка създава един от първите български струнни квартети заедно със сънародниците си Швертнер, Ханел и Клингер, съществувал 2 години. Той е участвал в много камерни състави заедно с най-големите български музиканти от онова време - Андрей Стоянов, Саша Попов, Менахем Бенсусан. В спомените си Цибулка описва една колкото смешна, толкова и тъжна случка от работата на кварета:
"Това стана в столовата на Военния клуб, където нашият струнен квартет даваше камерен концерт. Салонът беше препълнен с отбрана публика. Тъкмо бяхме започнали прочутото "Анданте кантабиле" на Чайковски, в салона долетяха звуци от погребален марш - свиреше военна музика /доколкото си спомням, това беше погребалната процесия на бившия министър Стоилов/. Слушащата ни с голямо внимание до този момент публика, един по един се измъкна от салона, тръгна с процесията и ние останахме сами в залата. Нито един слушател нямаше около нас. Разбира се, не ни оставаше нищо друго, освен да си приберем инструментите и да си отидем. Това и направихме. Този случай достатъчно красноречиво говори за интереса към музиката по онова време“.
Заслугите на Иван Цибулка са оценени от българската държава и той е удостоен със златен орден за наука и изкуство. Умира на 8 септември 1943 г.
Чуйте в звуковия файл изпълнение на един от видните ученици на Иван Цибулка - виолончелиста Кирил Вапорджиев.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..