Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Президентът Радев настоя за нов модел на финансиране на иновационната дейност

Според него България е в дъното на групата на плахите иноватори

| обновено на 18.12.20 в 13:05
Снимката е илюстративна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът Румен Радев настоя за нов модел на финансиране на иновационната дейност в България. През 2019 година разходите за иновации са в размер на 1 млрд. лева, което е 0,84% от брутния вътрешен продукт при заложен 1,5 процента.

В последните години България се нарежда сред най-бързо развиващите се бизнес хъбове в Европа, а благодарение на иновативните компании успява да се справя с кризата. Предприятията реагират адекватно с иновативни продукти и реорганизация на работата, коментира Радев:

Според оценката на президента България остава в дъното на групата на плахите иноватори. Като след страната ни е само Румъния. Запазва се тенденцията разходите за научно-изследователска и развойна дейност в националните програми, където е заложен 1,5 процента от брутния вътрешен продукт, да се неглижират и съкращават, посочи държавният глава:

„През 2019 година този разход е в размер на 1 милиард лева, равно на 0,84% от брутния вътрешен продукт, докато в страните от Европейския съюза са 3% и повече. И за поредна година бизнесът и чуждестранните инвеститори са тези, които финансират голямата част от иновациите. Считам, че е крайно време да се направи задълбочен анализ и оценка и да се внедри нов модел на финансиране на иновационната дейност, особено що се касае за малките и средните предприятия, за да може България да трансформира икономиката си и да заеме място нагоре - сред умерените, а защо не и сред големите иноватори“, подчерта Румен Радев. 

България изостава от преките си конкуренти заради недофинансиране 

В доклада за развитието на иновациите през тази година на Фондация „Приложни изследвания и комуникации“ се посочва, че страната ни изостава от преките си конкуренти - Сърбия и Турция заради недофинансирането на сектора и тук големият длъжник остава държавата. 

Тук основната част от разходите, които българските предприятия правят, са свързани с европейските фондове или съфинансирането на европейските фондове, но инвестицията на българската държава в иновации остава изключително ниска - около 200 милиона лева годишно. Само съфинансирането на европейските фондове за иновации от българската държава са 800 милиона лева годишно“, каза Руслан Стефанов при представянето на доклада и препоръча България да приоритизира средното ниво на образованието си:

Издигането на това средно ниво както в средното образование, така и във висшето образование е от изключително значение за дългосрочния икономически просперитет на страната и иновационното развитие.

„Това е една национална цел, която трябва да бъде развивана в следващите две десетилетия последователно и устойчиво. Трябва да сме съвсем наясно за важността и необходимостта да има правителствено лидерство по отношение на иновациите. България и в момента за всеки лев, който инвестира частният сектор, има 1 лев, който идва по линия на европейските фондове или националните обществени поръчки - това нещо трябва да се управлява така, че да се осигури системна трансформация на икономиката ни“, подчерта Стефанов. 

На 16-ото издание на форума с тема „Икономическа устойчивост чрез иновации“ беше разгледан доклад как български предприятия са реагирали на възможностите и предизвикателствата на кризата в годината на Covid пандемиятаВ доклада експертите анализират оптимизирането на производствените процеси, наложено от кризата, осигуряването на безопасна среда за работа и създаването на нови продуктови предложения в отговор на промените, новите бизнес модели и иновациите на работното място.  

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прокурор е задържан в Равда, бил в неадекватно състояние на бензиностанция

Прокурор от Районната прокуратура в Несебър е задържан във видимо неадекватно състояние на бензиностанция в района на Равда. Сигналът за инцидента е подаден рано тази сутрин. Прокурор Методи Велков се е държал арогантно с пристигналите на място полицейски служители. Той е отказал проби за алкохол и наркотици.  Задържан е..

публикувано на 10.07.24 в 12:13

Нови руски атаки срещу украинска енергийна инфраструктура

Русия отново атакува с дронове и ракети украинска енергийна инфраструктура. Във Вашингтон, където участва в срещата на НАТО, президентът на Украйна Володимир Зеленски благодари за обещаните на Киев системи за противовъздушна отбрана. При руски ракетен удар срещу района на Одеса са загинали двама души и нанесени щети на пристанищна..

публикувано на 10.07.24 в 12:03
Кириакос Мицотакис

Гърция отново призова РСМ да спазва Преспанския договор

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис изрази опасенията на Атина за приемането на Република Северна Македония в Европейския съюз. Причината - Скопие не спазва Преспанския договор. На публичен дебат с бившия американски посланик в Атина, излъчен от държавната телевизия ЕРТ, премиерът Мицотакис изрази безпокойство по отношение европейския път на..

публикувано на 10.07.24 в 11:35
Цончо Ганев

"Възраждане": Единственият шанс за кабинет в това НС е да получим третия мандат

Единственият вариант за формиране на правителство в рамките на 50-ия парламент е предложеният от "Възраждане" с третия мандат. Това заяви зам.-председателят на партията Цончо Ганев. Той обвини "Продължаваме промяната", че с отказа да преговорят за подкрепа, провалят тази възможност: "Това е да застанем всички, които са се обявили срещу..

публикувано на 10.07.24 в 11:25
Изслушване на министър Найден Тодоров в НС, 10 юли 2024 г.

Министър Тодоров: Нужна е тежка корекция на Закона за меценатството

Служебният министър на културата Найден Тодоров призова за скорошно приемане на Закон за меценатството. Министърът беше изслушан в парламента относно състоянието на Национален фонд "Култура" и парите по Плана за възстановяване и устойчивост: "Нужна е много тежка корекция на абсолютно нефункциониращия Закон за меценатството в България...

публикувано на 10.07.24 в 11:12

"Възраждане" и ИТН внасят проект за свикване на референдум за лева

"Възраждане" и ИТН внасят проект на решение за свикване на нов референдум за запазване на българския лев до 2043 г. Заместник-председателят на "Възраждане" Цончо Ганев мотивира предложението така: "Това е инициатива, която преди няколко месеца парламентът отхвърли. Решението на Конституционния съд впоследствие не определи въпроса като..

публикувано на 10.07.24 в 11:09
Илияна Йотова

Йотова: Ще изберем най-добрата дата за мандата на ДПС, така че да запазим националния интерес

Вицепрезидентът Илияна Йотова очаква в следващите дни да стане ясно кога президентът Румен Радев ще връчи на Движението за права и свободи втория проучвателен мандат за съставяне на правителството. Без промяна в позицията: ГЕРБ не подкрепят правителство с втория и третия мандат ПП-ДБ няма единна позиция дали ще предложи кабинет, ако..

публикувано на 10.07.24 в 11:05