В плевенското село Подем се намира единственото за момичета Възпитателно училище - интернат “Христо Ботев“. През изминалата година в училището "влязоха“ хора с различни професии и от различни населени места, обединени от проекта- “Менторство за приобщаване“. Това даде възможност за нови срещи, за нови знания и придобиване на житейски опит.
Нашата идея е тези момичета да имат своята „отворена врата към света“, казва психологът Даниела Димитрова. И успява да „зарази“ добри хора около себе си. В днешния ден в Подем ще бъде Гергана Панайотова от София, която заедно със свои приятели, е подготвила изненади за момичетата преди Коледа. Тя е сред десетте ментори, избрани по много строги критерии, но основно да правят добро.
"В Подем те са при един ограничаващ режим, свързан с обучителния процес, пребиването им, възпитателните мерки, които са част от правилника на училището. Те не могат да го напускат, по своя воля, когато искат. Желанието ни е чрез този проект да провокираме доброволци, които биха подарили времето си, знанията си, опита си и да правят редовни свои посещения в интерната, да се срещат с момичетата и разказвайки им своите успехи, своите неблагополучия, да поддържат по този начин връзката на нашите момичета със света", коментира психологът Даниела Димитрова.
Анелия Спасова е от село Вадим, област Враца, секретар е на читалище „Съзнание 1927“, попада случайно на обява и решава да стане ментор:
"Имам много опит, но с деца в такава институция никога досега не бях имала възможност да работя и това за мен беше предизвикателство - чрез изкуство да покажем хубавите страни на живота, че може чрез изкуство да правиш добро, да се научиш на много неща, учехме да работим с хартия, да плетем, да месим бабини курабии, на един латино танц, учехме народни хора. Докато правехме тези неща, говорехме за нещата от живота, че всеки може да сбърка в един момент, всички бъркаме всеки ден, никой не е безгрешен, но винаги има възможност да се поправим, винаги има възможност да бъдем по-добри, винаги има възможност да попаднем в една по-добра среда", подчерта Анелия Спасова.
Музикантът Ваня Михова коментира, че човек, който е по-добър, по-благороден, трябва да проявява разбиране и толерантност към всеки, който има тежка съдба:
"Музиката, изкуството имат особено важно значение за всички хора, а пък за тях специално е някакъв вид терапия, учим песни, пеем песни, а освен това се опитвам да ги науча на много от нещата, които аз знам", допълни Ваня Михова.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"