В плевенското село Подем се намира единственото за момичета Възпитателно училище - интернат “Христо Ботев“. През изминалата година в училището "влязоха“ хора с различни професии и от различни населени места, обединени от проекта- “Менторство за приобщаване“. Това даде възможност за нови срещи, за нови знания и придобиване на житейски опит.
Нашата идея е тези момичета да имат своята „отворена врата към света“, казва психологът Даниела Димитрова. И успява да „зарази“ добри хора около себе си. В днешния ден в Подем ще бъде Гергана Панайотова от София, която заедно със свои приятели, е подготвила изненади за момичетата преди Коледа. Тя е сред десетте ментори, избрани по много строги критерии, но основно да правят добро.
"В Подем те са при един ограничаващ режим, свързан с обучителния процес, пребиването им, възпитателните мерки, които са част от правилника на училището. Те не могат да го напускат, по своя воля, когато искат. Желанието ни е чрез този проект да провокираме доброволци, които биха подарили времето си, знанията си, опита си и да правят редовни свои посещения в интерната, да се срещат с момичетата и разказвайки им своите успехи, своите неблагополучия, да поддържат по този начин връзката на нашите момичета със света", коментира психологът Даниела Димитрова.
Анелия Спасова е от село Вадим, област Враца, секретар е на читалище „Съзнание 1927“, попада случайно на обява и решава да стане ментор:
"Имам много опит, но с деца в такава институция никога досега не бях имала възможност да работя и това за мен беше предизвикателство - чрез изкуство да покажем хубавите страни на живота, че може чрез изкуство да правиш добро, да се научиш на много неща, учехме да работим с хартия, да плетем, да месим бабини курабии, на един латино танц, учехме народни хора. Докато правехме тези неща, говорехме за нещата от живота, че всеки може да сбърка в един момент, всички бъркаме всеки ден, никой не е безгрешен, но винаги има възможност да се поправим, винаги има възможност да бъдем по-добри, винаги има възможност да попаднем в една по-добра среда", подчерта Анелия Спасова.
Музикантът Ваня Михова коментира, че човек, който е по-добър, по-благороден, трябва да проявява разбиране и толерантност към всеки, който има тежка съдба:
"Музиката, изкуството имат особено важно значение за всички хора, а пък за тях специално е някакъв вид терапия, учим песни, пеем песни, а освен това се опитвам да ги науча на много от нещата, които аз знам", допълни Ваня Михова.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..
Приятелството на две жени, запознали се преди много години в ролите си на учител и ученик, се превръща в литература, в любов и в кауза. Първата стихосбирка на преподавателя по Български език и литература в Добрич Атанаска Георгиева се появи в края на лятото тази година и носи заглавието "Не може да е късно за любов". Уверена, че именно..
"Дюн: Пророчеството" стъпва върху разработките на сина на Франк Хърбърт, Брайън, който (в съавторство с Кевин Андерсън) дописва сюжета, за да разберем как се стига до бъдещата епоха, измислена от баща му. Детето не е много непослушно. Следва подробни бележки, оставени от таткото. Изображението е генерирано с..
Изработването на стъклени коледни играчки започва преди повече от 250 години в някогашното село, сега град Лауша в Източна Германия. Преди това хората са украсявали коледните си елхи със сушени плодове, шишарки, жълъди или с всичко, което им е останало от реколтата през годината. Според преданията, една година в Лауша реколтата била много..
Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница "Шейново". За нея грижата за бебетата и професията акушерка е една от най-хубавите. С огромна любов се грижи за новородените деца. Спонтанно решава да стане акушерка. По време на държавния стаж разбира, че неонатологията е нейната професия. "Много ми..
Полезното за държавата е да се сформира редовно правителство. Тепърва ще разбираме какво означава Шенген на всички нива. Това мнение изрази пред..
В края на 2024-та година Синдикатът на административните служители "Подкрепа" започна национална кампания под наслов "Нашият глас за отнетия клас!" с..
"Министерският съвет изпълни задължението, което трябваше да изпълни по силата на текст от Кодекса на труда. Трябваше да се изпълни – все още не е..