Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предложенията на риболовците не са включени в промените на Закона за рибарството

Зарибяване
Снимка: БГНЕС

Нито едно от предложенията, позициите и становищата на риболовците в България не е отразено в проектозакона за промени в Закона за рибарството и аквакултурите.

Начинът, по който в Народното събрание започва обсъждането на нормативни промени, за които не е постигнат обществен консенсус, е отражение на традиционното пренебрежително отношение на администрацията към тези, които най-добре познават проблемите в съответната област и  могат да предложат най-адекватни решения за решаването им - смятат двете най-големи организации на риболовците в България - Съюза на ловците и риболовците, в който членуват над 130 ловно-рибарски сдружения с хиляди членове, и Българската федерация по риболовни спортове, която обединява 54 сдружения.

Рибарите смятат, че ако държавата отказва да ги чуе, все по-често любителите ще се връщат с празни ръце вкъщи или ще са принудени да избират платени водоеми, за да упражняват хобито си . 

На практика риболовът е най-масовия спорт у нас, коментира председателят на Съюза на ловците и риболовците  Васил Василев: 

"По официална статистика на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, годишно биват издавани повече от 250 хиляди риболовни билета"

Според Василев при толкова много пряко заинтересовани, би било логично да има отделен закон за любителския риболов, който урежда цялата палитра на взаимоотношения в тази област. Вместо това обаче, риболовците са тотално неглижирани. 

"Целият закон за рибарство и аквакултури в настоящата редакция се фокусира основно върху стопанския риболов и производството на аквакултури, ако някой човек се зачете в законопроекта ще види, че има раздел любителски риболов, който се помества на две странички при положение, че целия закон е над 60 страници"

Риболовците настояват за прецизиране на взаимоотношенията между държавата и сдруженията им

"Когато дадено сдружение на любители риболовци пожелае да наеме определен водоем да има конкретен срок, защото в момента се внасят заявления при министъра, с години не отговорят с решение или с отказ, съответно това Сдружение няма възможност нито да обжалва, нито да подпише договор“. 

От риболовните организации настояват да отпадне предложението за т нар „свободни зони“ в отдаваните за стопанисване на риболовни сдружения водоеми, защото това ще демотивира стопаните да влагат средства в зарибяване. В сегашното предложение е предвидено 20% от водните обекти да бъдат предоставяни за свободен риболов на хора, нечленуващи в Сдружението, което стопанисва и зарибява водоема.

„Представете си вие управлявате един ресторант, който 20% от него трябва да осигурите безплатно хранене и вътре да правят каквото си искат в тези 20% от ресторанта“, каза председателят на Федерацията по риболовен спорт Георги Михайлов.

И той, както и инж. Василев споделят тезата, че държавата трябва да има ангажимент към зарибяването на водоемите“.

"Настояваме държавата да поеме своя ангажимент да поддържа видовото разнообразие във водните обекти, защото рибните ресурси са изчерпаеми природни ресурси и когато те биват изземвани чрез законен улов от любители риболовци или са обект на незаконни посегателства, защото има и бракониерски набези с мрежи, с други забранени средства, рибните ресурси намаляват и изчезват"

Георги Михайлов дава пример как в момента се прави зарибяване от търговци, които продават риболовни билети. 

"Съвсем условно казано отделя 700 лева за година от тези 5%, купува си някаква риба отнякъде, законна, незаконна, извиква инспекторите на Изпълнителната агенция по рибарството и аквакултурите, които идват, пишат му един протокол и той извършва едно зарибяване, което е абсолютно неграмотно нещо според мен и недомислица в закона, защото така усилията на всички и средствата отиват на вятъра. Това е процес биологичен, който не всеки може да го прави".

Сред предложенията на двете организации е и създаването на Национален фонд за зарибяване, в който да постъпват 50% от набраните средства от издадените риболовни билети и събраните глоби. Това обаче, както и всички останали предложения, на този етап не намират място в проектозакона.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09