Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предложенията на риболовците не са включени в промените на Закона за рибарството

Зарибяване
Снимка: БГНЕС

Нито едно от предложенията, позициите и становищата на риболовците в България не е отразено в проектозакона за промени в Закона за рибарството и аквакултурите.

Начинът, по който в Народното събрание започва обсъждането на нормативни промени, за които не е постигнат обществен консенсус, е отражение на традиционното пренебрежително отношение на администрацията към тези, които най-добре познават проблемите в съответната област и  могат да предложат най-адекватни решения за решаването им - смятат двете най-големи организации на риболовците в България - Съюза на ловците и риболовците, в който членуват над 130 ловно-рибарски сдружения с хиляди членове, и Българската федерация по риболовни спортове, която обединява 54 сдружения.

Рибарите смятат, че ако държавата отказва да ги чуе, все по-често любителите ще се връщат с празни ръце вкъщи или ще са принудени да избират платени водоеми, за да упражняват хобито си . 

На практика риболовът е най-масовия спорт у нас, коментира председателят на Съюза на ловците и риболовците  Васил Василев: 

"По официална статистика на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, годишно биват издавани повече от 250 хиляди риболовни билета"

Според Василев при толкова много пряко заинтересовани, би било логично да има отделен закон за любителския риболов, който урежда цялата палитра на взаимоотношения в тази област. Вместо това обаче, риболовците са тотално неглижирани. 

"Целият закон за рибарство и аквакултури в настоящата редакция се фокусира основно върху стопанския риболов и производството на аквакултури, ако някой човек се зачете в законопроекта ще види, че има раздел любителски риболов, който се помества на две странички при положение, че целия закон е над 60 страници"

Риболовците настояват за прецизиране на взаимоотношенията между държавата и сдруженията им

"Когато дадено сдружение на любители риболовци пожелае да наеме определен водоем да има конкретен срок, защото в момента се внасят заявления при министъра, с години не отговорят с решение или с отказ, съответно това Сдружение няма възможност нито да обжалва, нито да подпише договор“. 

От риболовните организации настояват да отпадне предложението за т нар „свободни зони“ в отдаваните за стопанисване на риболовни сдружения водоеми, защото това ще демотивира стопаните да влагат средства в зарибяване. В сегашното предложение е предвидено 20% от водните обекти да бъдат предоставяни за свободен риболов на хора, нечленуващи в Сдружението, което стопанисва и зарибява водоема.

„Представете си вие управлявате един ресторант, който 20% от него трябва да осигурите безплатно хранене и вътре да правят каквото си искат в тези 20% от ресторанта“, каза председателят на Федерацията по риболовен спорт Георги Михайлов.

И той, както и инж. Василев споделят тезата, че държавата трябва да има ангажимент към зарибяването на водоемите“.

"Настояваме държавата да поеме своя ангажимент да поддържа видовото разнообразие във водните обекти, защото рибните ресурси са изчерпаеми природни ресурси и когато те биват изземвани чрез законен улов от любители риболовци или са обект на незаконни посегателства, защото има и бракониерски набези с мрежи, с други забранени средства, рибните ресурси намаляват и изчезват"

Георги Михайлов дава пример как в момента се прави зарибяване от търговци, които продават риболовни билети. 

"Съвсем условно казано отделя 700 лева за година от тези 5%, купува си някаква риба отнякъде, законна, незаконна, извиква инспекторите на Изпълнителната агенция по рибарството и аквакултурите, които идват, пишат му един протокол и той извършва едно зарибяване, което е абсолютно неграмотно нещо според мен и недомислица в закона, защото така усилията на всички и средствата отиват на вятъра. Това е процес биологичен, който не всеки може да го прави".

Сред предложенията на двете организации е и създаването на Национален фонд за зарибяване, в който да постъпват 50% от набраните средства от издадените риболовни билети и събраните глоби. Това обаче, както и всички останали предложения, на този етап не намират място в проектозакона.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37
Дончо Папазов

Дончо Папазов: Истински промени няма да има без масови протести

"Ще имаме истинско трайно решение само когато осъзнаем, че не може да има промени без масови протести . Тези протести ще избутат нагоре партия, която би направила промените и биха заставили другите." Това мнение изрази пред БНР мореплавателят Дончо Папазов. Той е категоричен, че всичко значимо в нашата политика от 90-те години насам идва..

публикувано на 21.07.24 в 13:36