Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пожеланията за 2021 година - здраве, пандемията да остане лош спомен

Снимка: БНР

По стародавна традиция дните на Рождество Христово са време на сърдечни и съкровени пожелания. Очи в очи, по телефона, с хартиени картички или в социалните мрежи отправяме различни послания, които пресъздават значимото за другите и нас самите и са изпълнени с добрите ни намерения за бъднините. Промениха ли се пожеланията ни за тази необичайна Коледа, белязана от Covid-19? Пренаредихме ли приоритетите си през тази необичайна  година?

„За Рождество пожелавам здраве. Даже ми прави впечатление, че хората когато се поздравяват и когато се разделят, си казват: „Бъди здрав“, преди никога не го бях чувала. Здравето придоби нов смисъл, то се облече в нова дреха. Тази болест дойде, за да пренареди приоритетите ни и да ни покаже кое всъщност е най-важното.“

„Промениха се пожеланията – най-вече нещата да се нормализират, вече пожеланията са всичко да свърши, човек да се върне към нормалния живот. Смелите планове сякаш останаха на заден план. Сега е човек просто да се върне към равновесна точка, явно защото сме се преместили от нея. Усещането е такова в повечето хора. Най-вече хората си пожелават здраве и може би оценяват какво значи това. Преди „Да сте живи и здрави“ беше като отживяло пожелание, а сега е наистина много актуално. Може би вече разбираме смисъла на това пожелание.“

Пожелавам си да е по-кротка година, по-мирна, хората да са здрави и да не се страхуват. Трябва да обърнем повече внимание на децата. В тази пандемия – медиите имат немалък принос за това, доста стреснаха децата и продължават да ги стресират. Вкъщи децата в една голяма част от ежедневието говорят за Covid-19, което не е добре, не е нормално.“

„Вероятно сега оценяваме повече какво означава здравето, затова всички си го пожелават искрено. Да няма вече корони, вируси и такива неща и всички да бъдем по-единни, по-сплотени, да си помагаме взаимно.“

Да се вдигнат всички ограничения. Хората да се срещат, да се прегръщат – това е нещо, което много ми липсва, което липсва, предполагам, на цял свят. Човекът е социално животно и винаги е бил такъв. Когато го изолираш, просто няма да издържи психически. Искам да пожелая на всички това, което в момента се случва, да премине, да го забравим, да бъде лош спомен. Надявам се, че сме си извадили поуки. Дано Бог чуе молбата ми.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38