Трима водещи хирурзи от Плевен изразиха ясно желание да се ваксинират- проф. Добромир Димитров, д-р Славчо Томов и чл. кор. проф. д-р Григор Горчев.
И тримата са сред световноизвестните имена, свързани с роботизираната хирургия. Проф. д-р Добромир Димитров преди броени дни извърши уникална операция, за първи път по рода си у нас. Проф. д-р Славчо Томов пък е ректор на Медицинския университет, а чл. кор. проф. д-р Григор Горчев в далечната 2004 година нареди България сред водещите страни, които използват съвременните методи при оперативното гинекологично лечение.
И тримата днес работят с трето поколение робот Да Винчи и разшириха периметъра на дейност в тази посока. Създадоха и продължават да обучават млади лекари. Заслужиха и утвърдиха авторитета на плевенската школа по света. Затова тяхното мнение винаги е важно.
Работата не спира и по време на пандемия с коронавирус. Мнението на учените е , че ваксината е пътят, който трябва да следваме.
"Ваксините не са създадени така бързо, както смятат някои хора", каза в "Хоризонт за вас" проф. д-р Славчо Томов:
"Фирмите работят по такива видове ваксини повече от десет години...Аз ще се ваксинирам, както ще го препоръчам и на моите близки".
Проф. д-р Григор Горчев посочи в "Хоризонт до обед" , че ще се ваксинира, като избягва да коментира темата, защото това според него трябва да правят специалисти:
"Аз преболедувах Covid-19 и видях какво е. Догодина ще се ваксинирам. Проблемът е, че се изказват хора, клиницисти, които не са наясно - трябва да се чуят компетентните специалисти в тази област - пфизиатри, имунолози, алерголози и инфекционисти. За да се създаде колективен имунитет“.
"В този труден момент е необходимо по-голямо доверие към специалистите и хората с опит", заяви в "Хоризонт за вас" проф-д-р Добромир Димитров, заместник-ректор на Медицинския университет:
"Аз ще се ваксинирам, в момента, в който ми намалеят анителата“, каза той.
Специалистите посочиха, че най-важно за спиране на пандемията е по-голямо покритие от ваксинирани хора. Те допълниха, че за първи път толкова много хора участват в проучването за различните фази на ваксините - над 43 хиляди.
Още в репортажа на Латинка Светозарова.
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..