Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коментар на Калина Андролова: На финала няма антиваксъри

Снимка: БТА

Интересно е, че има корелация между намаляването на регулативното въздействие на властта върху индивидите и нарастването на конспиративните теории и съпротивата. Тоест, колкото повече свобода, толкова повече и свобода на глупостта. Както пише френският социолог Дюркем: „Характерното за човека е да бъде подчинен на ограничаване, не физическо, а морално, тоест социално. Но, когато едно общество е разтърсено от криза, то е неспособно да осъществи подобно влияние“. Така започват нарастването на тревожността, фолклорните страхове, макабрените съждения за бъдещето и въвеждането на измислици, защитени с научни термини.

Лекотата, с която днес можем да имаме линии на свързаност между хора и информация, парадоксално създава възможност за тотално неразбиране. Вместо обратното – повече информация, по-добро разбиране. Съществуват множество сайтове и ресурси в интернет пространството, които правят безумни връзки между времето, икономиката, ваксините, ХААРП, армията, природните бедствия и следите, които самолетите оставят в небето. Covid създаде богата хранителна среда за конспирации около появата на вируса, а сега и по темата за ваксините. Антиваксърите тиражират фалшиви твърдения, че ваксините срещу Covidсе използват за имплантиране на микрочипове и че променят ДНК-то на човека.

Снимка: БТА

Проф. Мелинда Милс от университета в Оксфорд припомня, че ваксините са едно от най-удивителните открития, че са спасили милиони човешки животи и че ние забравяме това, защото не сме заобиколени от морбили, полиомиелит и едра шарка. Проф. Милс казва още, че силният фокус върху самото научно високо медицинско постижение каквото са ваксините срещу Covidе създал сляпа зона за това какво се случва в главите на хората и как те гледат на тези ваксини. Антиваксърите търсят активно хора в социалните мрежи, които са разпитващи и колебливи, и веднага ги убеждават, че имат наистина основателна причина да се тревожат.

Турският проф. Урал Акбулут, химик от Техническия университет в Анкара, разказва, че ваксина срещу едра шарка е приложена за първи път в Китай преди хиляда години. Хората вземали прах от струпеите на оцелели от болестта и го вдухвали с нещо като пригодена сламка в носовете на децата си. Така децата се разболявали от някаква лека форма на заболяването и след възстановяването били вече имунизирани. Всъщност съвременната ваксина срещу едра шарка е първата ваксина, разработена срещу заразна болест. Историята започва още през 1796 г., когато Едуард Дженър, лекар от Австралия, забелязва, че хората, които доят крави, не се разболяват от едра шарка. Когато доячката взимала секрет от боледуващата крава и го натривала в драскотините по ръката на детето, то не се разболявало.

Възрастна жена носи плакат с надпис „Не на задължителните имунизации“ по време на антиваксърски протест в Германия. Есента на 2020 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Заедно с първите ваксини се появяват и антиваксърите, както и аргументите им, че едрата шарка не е толкова опасно заболяване, въпреки че смъртността е около 30-40%. Национална антиваксърска лига съществува във Великобритания от 1866 г., а десет години по-късно в САЩ е основано и Американското антиваксърско общество. Когато ваксините, които днес добре познаваме, стават задължителни със закон, в много страни има дори бунтове. С течение на времето съпротивата изчезва, за да се възроди отново през последните десетина години с нарастването на индивидуалните свободи, манията по екологично естествения начин на живот и възможността за достъп до псевдонаучна информация.

Мъж държи уголемен макет на спринцовка с изброени вредни съставки във ваксините. Германия, есента на 2020 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

И сега, когато се появиха ваксините срещу Covid, моментално започна кампания по дезинформация и създаване на резистентост в мисленето. Основната комуникационна тактика на антиваксърите е, първо, минимизиране на опасността от Covid, тоест вирусът не е толкова опасен, че чак да се ваксинираме, и второ, натрапва се тезата, че ваксините са по-опасни от болестта.

Най-разпространената версия за „опасните ваксини“ е свързана с ваксината, която осигурява защита срещу морбили, паротит и рубеола, като се твърди, че причинява аутизъм. През 1998 г. британският лекар Андрю Уейкфилд, хирург, публикува доклад в престижното медицинско списание The Lancet, че има връзка между тройната ваксина (морбили, паротит, рубеола), определена форма на ентероколит и аутизма. Следват комисии и експертни разследвания, които установяват, че Уейкфилд е фалшифицирал много данни и че му е плащано от адвокатите на родители на деца с аутизъм. Списанието отхвърля публикацията, британският съд постановява, че няма доказателства за тази хипотеза, а на Уейкфилд му е забранено да практикува медицина във Великобритания.

Снимка: БТАНедоверието във ваксините идва основно от недоверие във фармацевтичните компании и властта едновременно. Хората вярват, че фармацевтичните фирми могат да продават продукт независимо от вредните последици, при това осигурявайки си подкрепата на регулаторите, тъй като фармацията оперира с колосални суми. Звучи логично, но повечето от опасенията, които антиваксърите изказват, всъщност не са нищо друго освен хиперболизирани заблуди. Сигурна съм, че всички, които са в болници в тежко състояние от Covid, ако можеха да изберат дали да се ваксинират, или да ги интубират, щяха да изберат ваксината, независимо от кой вид. В интензивните отделения на болниците на финала няма атеисти и няма антиваксъри.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ръст на раждаемостта в Испания за първи път от 10 години

Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..

публикувано на 19.02.25 в 22:15

Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски

Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер.  Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..

публикувано на 19.02.25 в 22:10

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50