Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пандемията Covid-19 сложи отпечатъка си и върху медиите

Снимка: Ани Петрова

Пандемията Covid-19 сложи отпечатъка си и върху медиите. Най-малкото тя роди буквално лавина от информация за здравните, икономическите и социалните последици от вируса, както и ръст на медийната консумация. Извади на дневен ред с нова сила въпроса с отговорността и качеството на журналистиката,както и на мястото и ролята на обществените медии. В същото време се ускориха световни тенденции, започнали преди няколко години, като например освобождаването на редакционни помещения с цел намаляване на разходите и преминаване на журналистите в режим на работа „хоум офис“. Анализаторите Георги Лозанов, Орлин Спасов и Иво Инджов коментираха пред БНР отражението на коронакризата върху медийната среда и какво се случва в полето на журналистиката в условията на пандемията.

Според Иво Инджов, университетски преподавател и експерт по политически комуникации, могат да се обособят поне три забележими тенденции на промяна в медиите и в журналистиката в условията на пандемията COVID-19, макар и с уговорката, че списъкът не е изчерпателен и още няма убедителни научни изследвания, които да потвърждават или отхвърлят тези наблюдения: 

"Първата тенденция е инфодемията - информацията по отношение на епидемията. Втората тенденция - ръст на медийната консумация - е шанс медиите да се докажат с качествена информация и с проверени експертни мнения. Третата тенденция е необходимостта да се преосмислят бизнес моделите, защото се срива пазарът на търговска реклама, а това поставя всички медии в много силна зависимост и необходимост да търсят нови модели за финансиране. Стават все по-актуални и дискусиите за новата роля на държавата по отношение на финансирането на медиите".  

И част от тази тенденция е затварянето на нюзрумовете: 

"Тук идва въпросът какво ще се случи с журналистиката, когато журналистите не общуват помежду си", коментира Инджов.

На фона на тези предизвикателства според експерта ще расте ролята на обществените медии и в частност на Българското национално радио: 

"Ролята на качествената журналистика и на утвърдените обществени медии да противодействат чрез качеството на информацията и надеждността на експертите, които избират".

Медийният експерт Георги Лозанов е категоричен, че пандемията се отрази изтощително на медиите, защото както и лекарите, те са на първа линия. Освен това и отказът на бизнеса от рекламните бюджети в кризата си казва думата. Той смята, че финансовите източници няма да идват толкова по законите на пазара, колкото през сферите на влияние: 

"Колкото в по-сложно икономическо положение са медиите, толкова по-зависими стават от капитали, които ги търсят като пазар на влияние. В резултат на това се извършиха големи трансформации в телевизиите. Пример е Нова телевизия. ... Новите собственици правят една мощна концентрация на собственост, не само в сферата на телевизията, но и на вестни, които доскоро се свързваха с Пеевски, а и "Виваком". Това, за мен, е рискована концентрация. ... Обществените медии, колкото и да са свързани със сменящите се мнозинства в парламента, са във фокуса на общественото внимание - все повече хора имат съзнанието, че това са техните медии, те ги издържат, затова е високо изискането от тях и им дава в момента водеща роля по отношение на независимата журналистика. Особено БНР, което е доказало, че може да отстоява собствената си независимост".

Орлин Спасов, медиен анализатор преподавател във Факултета по журналистика, определи пандемията като повратен момент не само за българските, но и за глобалните медии. И че медиите се оказаха в ситуация, в която отговорността им нарасна и трябваше да решават няколко проблема: 

"Ненадеждната информация по отношение на пандемията, но и често политически манипулираната информация по отношение на пандемията. ... Много от медиите започнаха по-трудно да се справят икономически".

Относно медийното съдържание медиите трябваше да се адаптират към кризата: 

"Да адаптират самата си програма към пандемията, което беше свързано с по-малко инвестиции в производство на медийно съдържание". 

Спасов коментира, че беше медийно произведен и един интересен феномен, а именно – много силното поляризиране на общественото мнение по отношение на Covid-19: 

"Видяхме силата на медиите да формират общественото мнение".

Репортаж на Мария Костова в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екатерина Захариева

Захариева ще подготви форум за стартиращи европейски компании

Българският еврокомисар Екатерина Захариева, която отговаря за "Стартъпи, изследвания и иновации", определи като свой приоритет диалога с младите хора. Първата голяма инициатива на новата ЕК: Компас за конкурентоспособността След като европейските депутати одобриха състава на новата комисия на Урсула фон дер Лайен, Захариева посочи като..

публикувано на 27.11.24 в 16:51

"Кауза Северозапад": Хранителни продукти и безалкохолни напитки за бедни семейства в Монтанско

Хранителни продукти и безалкохолни напитки  раздадоха   на бедни семейства в област Монтана от сдружение "Кауза Северозапад". Неправителствената организация е партньор на Хранителната банка "Кауза Северозапад“ - партньор на "Българска хранителна банка“ в Монтана Доброволците от "Кауза Северозапад" раздадоха хранителни продукти на семейства в..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Катастрофа затруднява движението по магистрала "Тракия" в района на Пазарджик

Военен камион е катастрофирал и затруднява движението по автомагистрала "Тракия" в посока Бургас, в района на Пазарджик.  Пострадали няма, съобщи говорителят на пазарджишката полиция Мирослав Стоянов и обяви подробности за инцидента: "Колегите са установили, че се касае за самокатастрофирал, по първоначални данни товарен автомобил, който е с военна..

публикувано на 27.11.24 в 16:18

Прокуратурата иска от МВР мерки заради зачестилите случаи на насилие

Прокуратурата иска от МВР да предприеме мерки във връзка със зачестилите случаи на насилие на обществени места, при управление на автомобили и на домашно насилие.  Ръководителите на районни и окръжни прокуратури да изискват от полицията информация за всички подадени сигнали за упражнено насилие и при данни за извършено престъпление - незабавно..

публикувано на 27.11.24 в 15:56
Снимката е илюстративна.

В Лондон силите за борба с тероризма арестуваха 6 души по подозрение за връзки с ПКК

В Лондон полицията за борба с тероризма  арестува 6 души по подозрение за дейност, свързана със забранената въоръжена групировка Кюрдска работническа партия, наричана още ПКК, съобщи Би Би Си.  Лондонската полиция съобщи, че две жени - на 59 и 31 години, и четирима мъже - на 27, 62, 56 и 23 години, са били арестувани на различни адреси в ранните часове..

публикувано на 27.11.24 в 15:53
Цветелина Пенева

Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението не са обект на проверка от експертите към КС

Решението на КС да допусне и 5-те искания за касиране на последните предсрочни избори е безпрецедентно с оглед на мащаба - брой секции, които трябва да бъдат проверени. Това каза пред БНР Цветелина Пенева от Обществения съвет на ЦИК и подчерта: " Задачата е сериозна по мащаб, защото има много малко време . Крайният срок на експертите е 10-и..

публикувано на 27.11.24 в 15:28

Три години затвор за шофьор, задържан на ГКПП "Кулата" с над 80 кг марихуана

Три години затвор при първоначален общ режим получи шофьорът на тежкотоварен камион, която в края на октомври миналата година, беше задържан на ГКПП "Кулата" с близо 81 килограма марихуана.  Присъдата беше наложена от Окръжния съд - Благоевград след постигнато споразумение между прокуратурата и извършителя на престъплението. 60-годишният шофьор..

публикувано на 27.11.24 в 14:55