Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добрите новини на 2020 г.

Снимка: архив

Въпреки напрегнатите и трудни моменти през 2020-а, по света не липсваха и радостни моменти. В края на ноември 36-годишният Кааван, известен като най-самотния слон в света, беше преместен в резерват в Камбоджа, където може да се разхожда на воля и да общува със себеподобни. Преди това той живееше сам, в мизерни условия в зоопарк в Пакистан. Учени в Банкок пък успешно присадиха плавник-протеза на застрашена от изчезване морска костенурка, пострадала при заплитане в риболовни мрежи. А 3-годишно сирийско момиче на име Салуа покори сърца по целия свят, след като клип със заразителния й смях обиколи интернет. 

Баща й измислил игра при която тя да се смее по време на бомбардировки наблизо, като начин за справяне със стреса от войната. Салуа и семейството й получиха покана за нов живот в Турция.

А нервите преминаваха в усмивки в източния руски град Иркутск, когато на 8 март полицаи спираха жени шофьори, но вместо да им пишат актове, им подаряваха цветя.

Полският оперен певец Якуб Орлински пък съчета брейк денсинга с барока:

"Билетите в операта във Франкфурт за трети път в историята всички билети за пиано рецитал са разпродадени. И имаше толкова много млади хора! Смятам, че ако искаме класическата музика да остане жива е важно да намерим нови инструменти, с които да достигаме до нови публики. Това е моят начин."


В символ на издръжливост тази година се превърна 100-годишният британски ветеран от Втората световна война капитан Том Мур, който по време на блокадата през пролетта набра 39 милиона паунда чрез благотворителност за Националната здравна служба във Великобритания:

"Случващото се в момента е много сериозно и мащабно, но също така трябва да помним, че нещата ще се подобрят един ден, няма съмнение в това. Когато нещата се оправят Слънцето ще изгрее и никога повече няма да вървим сами."

След като поради липса на средства на младини не успял да учи в университет, през 2020-а 96-годишният италианец Джузепе Патерно стана най-възрастният завършил студент на Апенините – и то с пълно отличие:

"Казах си: "Сега или никога". И през 2017-а реших да се запиша. Разбирах, че е малко късно да започваш тригодишно образование, но реших да пробвам дали ще успея. Не бях напълно уверен в решението си, защото не познавах средата, не знаех как ще се държат преподавателите пред такъв възрастен човек като мен. Проектът ми за бъдещето е да се отдам на писането. Както и да разгърна отново всички книги, които не съм имал възможността да прочета докрай. Това е целта ми."

А обущар в Румъния създаде обувки 75-и номер, с помощта на които да се спазва изискването за физическа дистанция.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00