Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добрите новини на 2020 г.

Снимка: архив

Въпреки напрегнатите и трудни моменти през 2020-а, по света не липсваха и радостни моменти. В края на ноември 36-годишният Кааван, известен като най-самотния слон в света, беше преместен в резерват в Камбоджа, където може да се разхожда на воля и да общува със себеподобни. Преди това той живееше сам, в мизерни условия в зоопарк в Пакистан. Учени в Банкок пък успешно присадиха плавник-протеза на застрашена от изчезване морска костенурка, пострадала при заплитане в риболовни мрежи. А 3-годишно сирийско момиче на име Салуа покори сърца по целия свят, след като клип със заразителния й смях обиколи интернет. 

Баща й измислил игра при която тя да се смее по време на бомбардировки наблизо, като начин за справяне със стреса от войната. Салуа и семейството й получиха покана за нов живот в Турция.

А нервите преминаваха в усмивки в източния руски град Иркутск, когато на 8 март полицаи спираха жени шофьори, но вместо да им пишат актове, им подаряваха цветя.

Полският оперен певец Якуб Орлински пък съчета брейк денсинга с барока:

"Билетите в операта във Франкфурт за трети път в историята всички билети за пиано рецитал са разпродадени. И имаше толкова много млади хора! Смятам, че ако искаме класическата музика да остане жива е важно да намерим нови инструменти, с които да достигаме до нови публики. Това е моят начин."


В символ на издръжливост тази година се превърна 100-годишният британски ветеран от Втората световна война капитан Том Мур, който по време на блокадата през пролетта набра 39 милиона паунда чрез благотворителност за Националната здравна служба във Великобритания:

"Случващото се в момента е много сериозно и мащабно, но също така трябва да помним, че нещата ще се подобрят един ден, няма съмнение в това. Когато нещата се оправят Слънцето ще изгрее и никога повече няма да вървим сами."

След като поради липса на средства на младини не успял да учи в университет, през 2020-а 96-годишният италианец Джузепе Патерно стана най-възрастният завършил студент на Апенините – и то с пълно отличие:

"Казах си: "Сега или никога". И през 2017-а реших да се запиша. Разбирах, че е малко късно да започваш тригодишно образование, но реших да пробвам дали ще успея. Не бях напълно уверен в решението си, защото не познавах средата, не знаех как ще се държат преподавателите пред такъв възрастен човек като мен. Проектът ми за бъдещето е да се отдам на писането. Както и да разгърна отново всички книги, които не съм имал възможността да прочета докрай. Това е целта ми."

А обущар в Румъния създаде обувки 75-и номер, с помощта на които да се спазва изискването за физическа дистанция.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Село Млечево

Предизвикателството "100 лицеви опори" е в помощ на децата от севлиевското село Млечево

Млад мъж, който прекарва летата със семейството си в севлиевското село Млечево, се е заел да превърне неуютна стая в местното кметство в малка зала за тренировки на децата по бойни спортове . Нужна е малка сума за оборудването и Християн и негови приятели се надяват да съберат, като привличат вниманието отправяйки предизвикателството..

публикувано на 11.08.24 в 19:32

Историята на чешмата с кристална вода край Доспат, дар за хората от рода на Красимир Рашилов

За да има вода, трябва да има гора, казва мъдро Красимир Рашилов - 86-годишен майстор-чешмар от Доспат.  По думите му, водите, които извират от Родопите, са кристални, а държавата е обърнала гръб на природата и водните богатства.  "Любител съм на природата, на водата, на гората и на всички останали природни забележителности. Затова хрумна ми..

публикувано на 07.08.24 в 20:26
Изпепелени домове във Виня дел Мар, Чили, 4 февруари 2024 г.

Как се бори с горските пожари Чили - страната, в която всички пожарникари са доброволци?

Чили е латиноамериканската страна с най-дългата територия в света - над 4600 км. Тази ивица осигурява изключително разнообразна екосистема от север на юг, като започва с най-сухата пустиня в света - Атакама, преминава през зона с гори, джунгли и езера и завършва със смятаната за най-чиста в света природна зона - Патагония,..

публикувано на 07.08.24 в 19:22
Поглед от италианското селище Кастелина Маритима към морето, което не се вижда от високата влажност.

Италия не помни толкова продължителни летни горещини

В Италия лятото е с продължителни горещини, придружени с висока влажност. Времето е тежко. Отразява се на хората, на селското стопанство и на природата. В 14 от общо 20 региона беше забранена поетапно от края на юни трудовата дейност на открито между 12 и 16 часа местно време. Наредбата е в сила до 31-и август. Хората не си спомнят морето и..

публикувано на 07.08.24 в 18:19
Владимир Николов

Изследването на мезозойската гръбначна фауна и динозаврите е прохождащо научно направление у нас

Поредната експедиция към Трън в търсене на следи от динозаври поема на път.  "Тръгваме обичайната група към Трън с ръководител доц. Латинка Христова от Националния природо-научен музей, с колеги от Геологическия институт на БАН и палеонтолози от СУ, тоест групата, която вече от 7 години работим в находището, разказа за "Хоризонт" палеонтологът..

публикувано на 07.08.24 в 12:25
Краеведът от село Звиница Мухарем Алиосман

Сбъдва ли се пророчество на три века България да се превърне в пустиня?

Пророчество на повече от 300 години вещае превръщането на южните Балкани в пустиня заради температурни катаклизми и засушаване. Предсказанието се свързва с гръцки светец и се разпространява сред мюсюлманите - алиани в Източните Родопи, където в последните години десетки села страдат от липса на питейна вода. За повече от 30 милиона..

публикувано на 07.08.24 в 10:38
Проф. Николай Ненов

Когато западните курортисти "насаждаха буржоазното влияние от капиталистическите страни"

Години наред България се опитва да направи от туризма индустрия по модела на Италия и Гърция. Успехите са съмнителни, но пък е важно да се отбележи, че е имало времена, в които чужденците не са били добре дошли в страната ни.  През август, когато слънцето е закачено за небето и няма мърдане, над цялата ни страна като че ли виси табела с..

публикувано на 06.08.24 в 16:02