„За разлика от инфекцията с истинския вирус, която действа като едно голямо оръдие, което стреля срещу сградата, ваксината е изстрел със снайпер през отворен прозорец, фокусиран и точен. Хипотезата е, че ваксината ще създава по-дълъг и стабилен имунитет от самата инфекция. Предварителните проучвания показват поне шест месеца с много добър имунитет, което дава надежда, че ще се налага да се ваксинираме само веднъж годишно“. Това каза пред БНР д-р Аспарух Илиев, ръководител на лаборатория в Берн, експерт по безопасност на ваксините.
По думите му всички фирми, които разработват и тестват ваксини, залагат на утвърдени и изпитани методи, които се познават от години:
„Проучванията показват, че за разлика от РНК ваксините тези на ДНК основа показват сигурност, но не толкова висока ефективност, особено при възрастните хора... Ваксините на Pfizer и на Moderna са тествани и върху хора с автоимунни заболявания и до момента няма данни за влошаване на тези заболявания. При хора с тежки автоимунни заболявания е добре да не се провокира имунната система, когато заболяването е в остра фаза. Това е препоръка за предпазливост“.
В предаването „12+4“ д-р Илиев допълни:
„Голямата надежда за РНК ваксините е за създаване на индивидуални ваксини срещу конкретни видове рак... РНК ваксините като един сигурен и добър метод за създаване на силен имунитет са свързани с големи надежди за борба с рака“.
Според експерта краят на епидемията зависи от способността ни да се опазваме и от способността да бъдат произведени достатъчно ваксини:
„Очаквам към лятото да настъпи облекчаване на ситуацията. Следващата зима ще има отново случаи и ще се налагат известни мерки, но не толкова строги. Вирусът ще остане при нас трайно, но както всичко други вируси ще бъде част от многото заболявания, които с ваксини ще държим в шах“.
Интервюто с д-р Аспарух Илиев можете да чуете в звуковия файл.
Русия може да се съгласи да се използват замразените ѝ в Европа държавни активи на стойност 300 милиарда долара за възстановяване на Украйна , но ще настоява част от парите да бъдат изразходвани за една пета от територията на страната, която се контролира от силите на Москва, заявиха пред агенция Ройтерс трима неназовани източника...
Офисът на Европейската прокуратура в София разследва заподозряна за корупция директорка на гимназия, заловена и арестувана след получаване на подкуп. Тя е поискала 20 000 лева от изпълнител, нает по проект за реновиране на училището с обществени средства. Проектът е финансиран по процедурата "Училищна STEM среда", която се подкрепя с..
Предизвикалите пожари в Кипър ще заплащат разходите за гасенето на огъня и възстановяването на околната среда. Санкцията е част от новото законодателство за предотвратяване на огнени бедствия, което парламентът одобри. Над 90% от пожарите в страната са резултат от човешка дейност, обяви Противопожарната служба в представения отчет за 2024 г. С приетия..
Българският евродепутат от Европейската народна партия Андрей Ковачев е сред инициаторите на писма в подкрепа на над 150 политически затворници на анексирания от Русия полуостров Крим, съобщиха от българската делегация в ЕНП. Така членове на Европейския парламент, обединени в неформалната група "Приятели на европейска Украйна", отбелязаха третата..
Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова: "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите такси. За..
Със сигурност би имало нужда от стратегия за ИИ в образованието, но още няма достатъчно опит и по метода "опит - грешка" ще се види, кое е добра практика и кое не, каза инж. Венцислав Начев, преподавател по програмиране, роботика и електротехника в Национална професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец, в интервю пред..
Общини от Кюстендилско се включват в кампанията срещу употребата на вейпове под надслов #НеДишайСмърт. Тя насочена срещу нарастващата употреба на вейп устройства с неустановено и често опасно съдържание от деца и младежи. По общини се организират срещи с представители на полицията и прокуратурата, педагози и психолози, за да се обмислят..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..