„Covid кризата през годината е показала силата на електронните валути“. Това отбеляза пред БНР Владислав Драмалиев, директор на фондация „Битхоуп“.
Какви възможности отварят „електронните“ пари и ще изчезнат ли „аналоговите“ в общество, което все повече ще преминава към виртуални отношения?
„Много неща се случиха през 2020 година, които насочиха сериозно внимание в посока криптовалути, конкретно в биткойн. Кои са основните причини? Със сигурност едната от причините е Covid-19 - пандемията, която в началото на годината събори пазарите много сериозно. Унищожи икономическия растеж в цял свят. Което принуди и централните банки да започнат да печатат невъобразимо количество пари. И с тези свои действия те успокоиха финансовите пазари, което покачи и пазарите на акции. Това повлия на пазарите на златото и на биткойн“.
По думите на Драмалиев биткойнът се е възприел като една модерна алтернатива на златото.
„Броят на биткойните е ограничен на 21 милиона и е гарантирано, че няма да има повече. Не може да се фалшифицира. Може да се изпраща до другия край на света за секунди. С изключително ниски такси и без значение каква е големината на трансфера. Това е един такъв актив за 21-ви век, който е много силно контрастен спрямо валутите като долари и евро, чийто брой постоянно нараства. Хората се уплашиха, че това изливане на евро и на долари в системата в някакъв момент ще доведе до инфлация“.
Владислав Драмалиев поясни в предаването „12+4“, че на този етап биткойнът не се използва толкова за разплащания, а по-скоро на него се гледа като актив, който може да запази стойност дългосрочно.
„И не само да я запази, ами по-скоро и да я увеличи. И като такъв не се използва толкова често за разплащания, тъй като, ако платите нещо, да кажем нещо, което струва 1 лев днес, стойността, която сте дали днес под формата на биткойн, може да е равностойна на 2 лева утре. И в този смисъл хората по-скоро виждат биткойн като дългосрочна инвестиция“.
В България вече има и бюра, които обменят левове срещу биткойни.
„Идеята е, че това е покупка на актив с цел дългосрочно съхранение. Това всъщност и едно от другите преимущества. Може да се съхранява много по-лесно, отколкото, да кажем, физическото злато. Там просто е необходимо да имате някакъв хардуерен портфейл. Има и други начини. По-евтини дори. Докато за златото трябва да използвате сейфове, банки или персонални сейфове“.
Според Драмалиев кризата е забързала процеса на дигитализацията и значението на криптовалутите се е увеличило.
„През лятото се забърза една ниша в блокчейн индустрията, наречена „децентрализирани финанси“. Там цялото общото количество на пари, които бяха депозирани в такъв тип децентрализирани финансови приложения, се покачи от 500 милиона, мисля, на 16 милиарда в рамките на около три-четири месеца. Това говори, че този тип услуги стават все по-популярни. Този тип услуги приличат на банковите услуги. Ако имате биткойни, етери или някакви други криптовалути, можете да ги депозирате и да почнете да получавате лихва от тях. Или пък може да вземате заеми в криптовалута. Може да обменяте криптовалути за други криптовалути. Без да е необходимо да използвате борса. И безкрайно още много други неща. Буквално се създават нови финансови инструменти, продукти, благодарение на тази сфера“.
Каква ще бъде ролята на парите в обществото в бъдеще?
„Парите, издадени от централните банки, ще продължат да съществуват, разбира се. И е възможно централните банки да започнат да възприемат някои от функциите на комерсиалните банки. Със сигурност в случая на Китай - развитието на техните криптопари е малко по-различно. Поради факта, аз се опасявам, че там ще се използва тази технология за по-сериозен контрол върху обществото. Примерно, директно запориране на сметки от страна на централната банка, ограничения на лимити за депозити, за тегления. Но се надявам, че в Европа и в Щатите технологията ще бъде малко по-прозрачна, отворена, по-анонимна. Това ще доведе до буквално електронен кеш, който е издаден от централните банки. Както в момента е физическият кеш, който не е проследим да се извършват някакви по-анонимни плащания онлайн. Не само благодарение на биткойна и на другите криптовалути. Но смятам, че все повече и все повече ще преминаваме към безкешово общество. И в този смисъл е много важно точно в момента да бъдат направени правилните стъпки, така че да не се превърне бъдещето в една антиутопия, в която централната банка следи абсолютно всички плащания или да не позволява да се извършват определени плащания. Но в точно това бъдеще криптовалутите, които са отворени и напълно прозрачни, ще имат много съществена роля“.
Интервюто с Владислав Драмалиев можете да чуете в звуковия файл.Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..
Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..
Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..
Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува. Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България. Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..
Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения. " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..
В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..
През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...