Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Електронна платформа ще предупреждава пчеларите за пръскания с пестициди

2020 година беше белязана от небивало ниски добиви на мед и рекордна смъртност на пчелите

Снимка: БГНЕС

До края на месеца пчелари и земеделци трябва да се регистрират в специално създадена електронна платформа, която ще служи за обмен на информация за пръскането на насажденията с пестициди. Пчеларите се надяват, че по-ясните правила ще бъдат прилагани по-съвестно от фермерите, а това ще намали натравянето на пчелите. Само през последната година десетки хиляди пчелни семейства бяха отровени от използваните в земеделието разрешени и неразрешени пестициди. Санкционираните нарушители обаче са много малко, а режимът на водене на дела - непосилен за производителите на мед.

Пчеларите изпратиха много тежка година, с рекордно ниски добиви на мед. „Около 60-70% по-малко от обичайните и това се дължи най-вече на дъждовната пролет. Имаше едно засушаване, едно изчезване на пчелите, което много хора наричат „синдром на празния кошер“, разказа председателят на Федерацията на пчеларите Николай Куменов пред БНР.

„Поради каква причина изчезват пчелите, не се знае. Има хора с около 100-200 кошера, от които не са извадили дори 1 килограм мед.“

Снимка: Ани Петрова

Цените на меда от няколко години са най-ниските в историята на пчеларството у нас, твърди Куманов. „От порядъка на 3.60 – 3.80 лева на едро на килограм.“ Причината – от няколко години на Украйна е разрешено да внася безмитно мед в Европейския съюз. „Те имат доста количества произведен мед и го внасят на страшно ниски цени на европейския пазар – 1.20 – 1.30 евро на килограм.

Дори годината да е била дъждовна и да няма произведен мед, пчелите все пак са живи. Намесят ли се обаче и злонамерени зърнопроизводители, самите пчели загиват, отбелязва Куменов.

Рекордна смъртност имаше тази година в Плевенско – 10 000 кошера пчелни семейства бяха натровени в рамките на два-три дена. Такава масова смъртност не е имало. Това създава най-големите проблеми“, категоричен е той.

Снимка: БТА

Ако пчеларите са уведомени за предстоящи пръскания, могат да вземат мерки и пчелите не излитат в този ден - така загубите ще са доста по-малки.

Някои зърнопроизводители пръскат със забранени химикали, други пръскат през деня, а от десет сутринта до залез слънце не бива да се третира, пояснява Николай Куменов. Това по думите му се случва „предимно събота и неделя, когато няма кой да ги притесни“.

Пчеларите звънят на 112. От 112 пък не знаят какво да правят. В много редки случаи полиция се е намесвала да спре зърнопроизводител, който пръска в нерегламентиран часови пояс.“

Снимка: БТАЕлектронната платформа ще спести на фермера физическото предупреждение в кметството, че предстои обработка на насажденията. Известяването на пчеларите ще става с sms.

Сега при доказана смъртност след пръскане с пестициди, пчеларят лично трябва да съди зърнопроизводителя, а не държавата да го съди, уточни Николай Куменов. 

Досега има осъдени само един или двама. Ако държавата ги съди, ще е по-различно. Пчеларите не разполагат с финансовата възможност за такива тежки дела и продължителни, а също и доказването на това е доста трудно.“

Само пробата, която се взима от натровените пчели, струва 200 евро, защото се изследва в Германия. В България няма акредитирана лаборатория.

Повече по темата в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51