Общественият съвет към Централната избирателна комисия е изпратил до Комисията по правни въпроси и председателите на парламентарни групи Становище за подготовката на избори в условията на пандемия и информация за мерките, предприети от други държави, провели избори в условията на пандемия.
Проучени са добрите практики през 2020 година от близо 100 национални и местни избори по целия свят, от които 29 в Европа.
Общият извод на Обществения съвет към ЦИК е, че провеждането на избори в условия на пандемия е възможно, но изисква внимателно планиране, адекватни мерки за безопасност и законодателни промени.
Препоръчва се да се минимизира необходимостта от физически контакт между хората, както и между хората и материалите. Като се започне от възможността за онлайн заседания на районните избирателни комисии, онлайн регистрация на партии, коалиции и кандидати.
Дистанционно обучение на комисиите, като по електронен път се подават документи за регистрация на организации наблюдатели на изборите.
Сред използваните по света мерки са личните средства за защита за членовете на секционните комисии, като препоръчителни или задължителни за гласуващите.
Препоръчва се контрол при реда на чакащите пред секциите върху брой на хората в изборното помещение, периодична дезинфекция на често докосвани повърхности, проветряване на помещения и още.
За гласуването на поставените под карантина мнението е, че участието на тази категория избиратели не може да бъде отменено или неразумно ограничено. От получения опит в други държави има примери за използване на подвижна избирателно кутия за тези граждани.
Предлага се също гласуване по пощата в няколко консулски избирателни окръга в Западна Европа, където отварянето на секции вероятно няма да бъде позволено от съответните власти.
Предложението ще бъде представено на Народното събрание при евентуално отваряне на Изборния кодекс в следващите седмици.
За да се гарантира прозрачност на изборния процес се предлага и законодателят да предвиди възможност да се заснема и излъчва в реално време броенето на бюлетините и установяване на резултатите от гласуването.
Марин льо Пен, Виктор Орбан, Матео Салвини и Герт Вилдерс пристигнаха в испанската столица по покана на председателя на "Вокс" Сантяго Абаскал В общо изявление лидерите на крайнодесните партии остро разкритикуваха европейските институции. Според тях "Брюксел не е научил нищо от грешките си" и "по никакъв начин не се е отказал от стремежа си да..
Пленумът на БСП предлага да бъде отменен прекият избор за лидер на партията. Предложението ще бъде направено на Конгреса на социалистите, който ще се проведе следващата събота и неделя. По този начин бъдещият председател на социалистите може да бъде избран само от конгреса на партията. Предложението е направено по време на..
В Хърватия днес започна обявеният едноседмичен бойкот на местната търговска верига "Конзум" (Konzum), след като вчера за трети пореден петък недоволните от цените хървати бойкотираха магазините в страната. Бойкотът им обаче бе по-слаб в сравнение с предходните петъчни акции, съобщи хърватската национална телевизия ХРТ, цитирана от БТА...
Състав на Районен съд-Кюстендил постанови постоянна мярка за неотклонение "Задържане под стража“ за 34 – годишен перничанин, обвиняем за засяване, отглеждане и за държане на високорискови наркотични вещества в лаборатория в кюстендилското с.Ваксево. Определението подлежи на обжалване пред Окръжния съд. Наличните по делото доказателства са в..
Пленумът на Висшия съдебен съвет ще обсъди следващата седмица писмо от изпълняващия функциите председател на Върховния административен съд Георги Чолаков за отпускане на средства за ново хардуерно оборудване. То е необходимо след кибератаката срещу деловодната информационна система на административните съдилища, която стана на 27 януари...
През миналата година в област Монтана са били спрени социалните помощи на 400 души. Причината е, че са отказали да положат изисквания по закон общественополезен труд. 296 лица са санкционирани през миналата година, тъй като отказали еднократно да положат 40 часов общественополезен труд. Те са спрени от подпомагане за срок от два месеца. На..
За поредна година Историческият музей в Дряново кани творци да участват в националния пленер по живопис, посветен на наследството на майстор Колю Фичето. Събитието е част от програмата за 225-та годишнина от рождението на възрожденския строител. Националният пленер по живопис има конкурсен характер и традиционно се провежда в първите дни на юли...
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..