Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без дежурен детски кабинет за неотложна медицинска помощ в Ловеч

В града няма достатъчно педиатри, които да покриват дежурствата

Снимка: БГНЕС

Регионалната здравна инспекция в Ловеч започна проверка по казуса със закрития в града педиатричен кабинет за неотложна медицинска помощ.

След като граждани сигнализираха омбудсмана Диана Ковачева, тя от своя страна изпрати препоръка до министъра на здравеопазването проф. д-р Костадин Ангелов за възстановяване на дейността на кабинета.

Вчера се проведе и среща между РЗИ и представители на Лекарския съюз, общопрактикуващи лекари, НЗОК и болницата в Ловеч.

Дежурният детски кабинет в града няма как да продължи да работи, първо, заради липсата на педиатри, които физически да дават тези дежурства, и, второ, защото нормативно няма задължение да се осигурява такъв кабинет, стана ясно след срещата.

„Дежурен детски кабинет не е изискване по никой закон. Това, че е имало създадено и хората са свикнали – в момента няма как да продължава дейността му“, поясни д-р Анета Винева, директор на РЗИ – Ловеч. По думите й, „проблемът не е за педиатричния кабинет, а въобще за функционирането на неотложния кабинет“. Напредналата възраст на педиатрите е проблем, който ще се задълбочава с времето, прогнозира д-р Винева.

Д-р Велислав Тодоров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в града, потвърди, че заради липсата на педиатри не могат да се покрият дежурствата в педиатричния кабинет. „Тази жалба е писана от хора, които не са запознати с нещата“, посочи той.

„Касата ни отпускаше по 11 стотинки на пациент за тази неотложна помощ, от тази година направиха 13. Ние плащаме доста повече - даваме, за да я има тази помощ. Но като няма възможност, физическа, като няма налични педиатри, няма как да се случат нещата.“

Занапред ще има дежурен лекар със специалност обща медицина, както е навсякъде, уточни д-р Тодоров.

В момента в града не работи нито един такъв спешен кабинет, който общопрактикуващите лекари могат да ползват през уикенда, защото не са подписани новите договори.

Родителите пък са принудени да водят децата си в спешното отделение, но се опасяват, че в епидемиологична обстановка това крие рискове. 

Чуйте всички гледни точки в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Градския площад в Старе место - Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава ни предлагат Гавраил Гавраилов , създател на рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" и съпругата му, журналистката Весела Николаева . Весела е и познавач и на керамиката и изключителна кулинарна специалистка. "Ние посетихме Братислава, като си отделихме време да..

публикувано на 26.08.24 в 11:54
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32

В село Люти брод се проведе празникът на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36