Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Eвгений Дайнов: Америка може да изгуби статута си да вдъхновява за демокрация

Снимка: БТА

Видяхме опити за спиране на една надлежно избрана власт да функционира. Така политологът проф. Евгений Дайнов коментира пред БНР щурма на сградата на Конгреса във Вашингтон преди ден. Според Дайнов докато Америка изглежда като всяка друга страна, тя би изгубила специалния си статут да вдъхновява хора, които се борят за демокрация в недемократични страни.

Политологът направи исторически паралел между действията на привържениците на сегашния американски президент Доналд Тръмп в Капитолия и случилото се в Русия преди век.

Момент от щурма на сградата на Конгреса  Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Той (Тръмп - бел. ред.) се опита да направи почти това, което направиха болшевиките през януари 1918 година. Тогава се свиква учредително събрание, което да преучреди Русия, защото вече не е монархия. Събират се хората, надлежно избрани, в Държавната дума, нахлува тълпа въоръжени лица и ги изгонва, казвайки – те, болшевиките казаха, че те са властта, вие се разкарайте, власт си имаме. Точно това е паралелът. В случая Тръмп „играе“ Ленин и казва – аз съм властта.“

Всеки лидер, съсредоточил прекалено много власт, се опитва да подменя реалността със своя версия за същата и да я наложи на обществото, смята Дайнов. „Това го правят и Хитлер, и комунистическите режими, всички такива диктатори, както и кандидат-диктаторите, какъвто беше Тръмп.“

Привърженици на Доналд Тръмп, изпълнили подстъпите към сградата на Конгреса, 7 януари 2021 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Онзи, който е пригоден да бъде диктатор, налага със сила своята фантазия за света върху хората, които виждат света, какъвто е. Повечето лидери, „преяли“ с власт, тук не успяват. Особено това не е възможно в Америка, където властта е разпръсната между много институции и те функционират, както и има законов ред. Нещо, което в Източна Европа няма“, коментира проф. Евгений Дайнов в предаването „Хоризонт до обед“.

Капитолия  Снимка: ЕПА/БГНЕС

В последната повече от година обаче според Дайнов Америка започва да изглежда като страна, в която институциите не работят и обществените конфликти не се решават чрез институции и закони, а чрез пряко противостоене. Това по думите му нанася удар „върху самата концепция, въплътена в Америка – че е възможно да има демократично общество, което да се развива мирно“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Люти брод се проведе празника на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56