Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо осиновяването на животни от приют в Добрич се смята за изключение

Снимка: БНР, архив

Отношението към животните много точно показва нивото на развитие на едно общество – дали то е склонно към емпатия, или по-скоро смята всички земни блага за негов собствен ресурс, от който той трябва максимално да се възползва. От години в България, въпреки редицата законови промени, стои нерешен въпросът с безстопанствените животни. Общините са задължени да имат свои приюти, да извършват масова кастрация и маркировка на бездомните кучета, но парите за тези цели не просто не достигат, а са цинично малко. Докато си мислим, че се отнасяме хуманно с бездомните животни и че полагаме необходимите грижи за тях, всъщност те все още са хиляди и основната вина за това е наша – на хората. 

След Втората световна война проект на английската кралица Елизабет Втора започва експерименти как да се справят с популацията на бездомните животни. Резултатите от него ясно показват, че вместо тяхното умъртвяване по-добрият вариант е те да бъдат кастрирани. И тъй като появата на бездомничетата не става по случайност, а с активната намеса на собствениците на домашни животни, в повечето европейски страни всеки, който отглежда животно и то е кастрирано, плаща много по-нисък данък за него, разказа управителката на приюта за бездомни кучета в Добрич Мария Великова. Той съществува от 2002-ра година и се стопанисва от Сдружението с нестопанска цел „Обич за обич“ и се финансира от "Германо-българска помощ за животните". За дейността на приюта и защо осиновяването на животни от него все още се смята за изключение, разказа още Мария Великова:

"Законът за защита на животните, който е приет през 2008-а година, освобождава от годишна такса собствениците на кастрирани кучета. Явно, че това не е достатъчен стимул".

По думите ѝ популацията от бездомни кучета се поддържа от домашните любимци, а не от скитащите по улиците.

Мястото за приюта на Мария Великова е предоставено безвъзмездно от Община Добрич, а финансирането на дейността се подпомага от добродетели, живеещи в Германия. Приютът има договор и със съседните на Добрич общини за извършване на кастрации на бездомните кучета там. В него работят 6 човека. Почти от самото му създаване, за любимците се грижи Николай Тодоров. Започнал е като на шега и така вече десет години спасява живота на стотици кучета, които ежедневно го даряват с любов. 

За кучетата в приюта от години се грижи и ветеринарният лекар Татяна Илиева, за която работата именно тук е призвание и сбъдната мечта да работи на терен. 

В момента в приюта се отглеждат около 200 кучета, всяко от тях си има име и собствена къщичка. 

Мария Великова сподели, че осиновители почти няма, но за сметка на това всеки ден се появяват хора, които изхвърлят непотребните за тях кучета пред вратите на приюта. 

Репортажа на Мая Щърбанова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тежка катастрофа с кола и бус край Велико Търново, има загинал

Шофьор на лек автомобил е загинал на място при катастрофа на главния път София – Варна при село Шереметя, съобщиха от полицията във Велико Търново. Челно са се ударили колата и товарен бус. Няма други пострадали при инцидента. Все още няма информация за резултатите от алкохолните проби. На мястото на катастрофата пътят е..

публикувано на 04.01.25 в 11:44

Йоханес Петерс: Натовски кораби в Балтика ще е сигнал към Москва, че няма да търпим саботажи

"Ще разберем какво точно се е случило в Балтийско море. Вече имаме опит".  Така категоричен е финландският президент Александър Стуб. А поводът за думите му е поредната повреда по елемент от критичната инфраструктура на дъното на Балтийско море. В първия ден на Коледа беше прекъснат кабел, свързващ електропреносните мрежи на Финландия и Естония. В..

публикувано на 04.01.25 в 11:40

В Гърция: Започна записването за ваучери за безплатна почивка

Започна записването в Гърция за ваучери за безплатна почивка, на които право имат и българските граждани, които живеят и работят в южната ни съседка. С предимство са пенсионери, многодетни семейства, лица със специални нужди и безработни. Стойността на ваучера може да достигне до 600 евро, в зависимост от годишния приход на семейството и..

публикувано на 04.01.25 в 11:38

Габрово ще чества 165 години от обявяването си за град

С настъпването на 2025-а година Интерактивният музей на индустрията в Габрово стартира нова поредица за 165-ата годишнина от обявяването на Габрово за град. Интерактивният музей на индустрията тематично представя периодите на зараждане на габровската индустрия, развитието на Габрово като важно търговско и занаятчийско средище и..

публикувано на 04.01.25 в 11:38
Гарата на град Пшемишъл в Полша, близо до границата с Украйна, 2022 г.

Полша и украинските бежанци - възможна е следваща вълна

Укрепването на сигурността на Европейския съюз е водещият приоритет на полското председателство, което започна на 1 януари. За решаването на тази задача е необходимо да бъдат овладени последиците от руската агресия срещу Украйна. Една от тях беше вълната от над 6 и половина милиона бежанци, близо милион от които бяха приютени именно от Полша...

публикувано на 04.01.25 в 11:05
Галя Кондева, служебен  министър на здравеопазването

България похарчила над 145 млн. лева за ваксини срещу Covid-19, бракувани през 2022-2024 г.

Над 145 милиона лева е похарчила държавата за ваксини срещу Covid-19, които са били бракувани в периода от 2022 до 2024 година. Това посочва служебният здравен министър Галя Кондева в отговор на въпрос от депутата Виктор Папазов, публикуван на сайта на Народното събрание Повече от 5 милиона дози ваксини, произведени от седем компании, са..

публикувано на 04.01.25 в 11:04
Зоопаркът в София

Рекорден брой животни са се родили в столичния зоопарк през 2024 г.

Рекорден брой животни са се родили в столичния зоопарк миналата година. Над 300 животни от 280 вида живеят в зоологическата градина в София, която работи без почивен ден. За БНР директорът му Добромир Бориславов каза, че в зоопарка са настанени и спасени диви животни и птици, пострадали при инциденти или отглеждани неправомерно от..

публикувано на 04.01.25 в 10:49