Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Основните хранителни стоки поскъпнаха заради пандемията

Директор на Софийската стокова борса Васил Симов представи обзор на борсовата търговия през 2020 г.
Снимка: БТА

Основни хранителни стоки поскъпнаха заради пандемията. Цените на хляб, олио и захар се покачиха между 10 и 20%, а някои от суровините скочиха двойно за година.

Суровият петрол поевтиня с една трета, а бензинът и дизелът у нас се сринаха с 30 и 40 процента. Данните обобщиха от Софийската стокова борса.

Анализ на борсовата търговия през кризисната 2020 година показа драстично повишение в цените на основните хранителни и нехранителни стоки.

Рекорден скок бележи слънчогледът с 90%, а историческо дъно достигна суровият петрол през пролетта.

"Трудна година и за борсовата търговия, с много аномалии в цените". Така изпълнителният директор на борсата Васил Симов определи 2020-а и допълни:

"Годината беше относително трудна, няма да се оправдавам с Covid-19, но това като че ли блокира дейността на много пазарни субекти, не само на хората, занимаващи се с туризъм, с хранене - това се отрази и на останалите бизнеси в страната и навсякъде по света, така че се получиха някои аномалии" 

Вероятно така страхът от кризата повлия на търговията, включително на дребно, с основните хранителни стоки, някои от които при обявяването на извънредното положение, изчезнаха от магазините:

Най-много сделки имаме с кашкавал, със сирене, с варива, това са типичните борсови стоки, които се търгуваха на пода, но много активна беше търговията ни с олиото, захарта, които непрекъснато бяха обект на търговия, но не се стигаше до толкова много сключени сделки“, каза Васил Симов.

Олиото и хлябът бяха сред стоките от първа необходимост, които поскъпнаха на дребно. С повече от 40 стотинки за литър олио и с около 10 стотинки - хлябът. Заради сериозния скок в цената на суровината. Слънчогледът с 90% на международните пазари, а у нас до повече от 900 лева за тон в края на миналата година. По-ниско беше и количеството произведена реколта, коментира Васил Симов:

"Тъй като слънчоглед не се гледа навсякъде, когато дадена държава - традиционен производител на слънчоглед, има трудности, цената хвърчи нагоре, но по-скоро другият фактор за мен е важен - това са финансовите спекулации, които редица фондове, огромни корпорации и фондове инвестират в тази стока, очаквайки по-голяма печалба и те по този начин изкуствено помпат цената нагоре. Слънчогледът е много динамична култура. Имали сме години в България, в които цената на слънчоглед да е около 400 лева, а на следващата година - около 900 лева". 

При пшеницата цените тръгнаха нагоре, когато един от световните производители - Русия, започна да обсъжда износно мито за зърното. Нагоре вървяха цените и в САЩ, във Франция и в Германия.

На българския пазар от 250 лева за тон в началото на годината пшеницата достигна 410 лева за тон, без ДДС, в края на 2020-а. Увеличението е с 16%. С повече от 30% през годината поевтиня петролът. Резултатът - с 30 на сто по-евтино се търгуваше у нас бензинът, а с 40 на сто - дизеловото гориво.

Обсъжданото износ на мито за пшеница от Русия повиши цената и на международните пазари. У нас брашното поскъпна със шест процента, а това доведе до увеличение и на цената на хляба с 10 стотинки.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Плевен е домакин на 27-та Национална олимпиада по астрономия

Плевен е домакин на 27-та Национална олимпиада по астрономия. В престижната надпревара ще се включат 96 ученици, а победителите ще станат част от националния отбор за международни състезания. Най-добрите астрономи пристигат и ще бъдат до неделя в Плевен. "Тя е 27-ма по ред, с организатори Регионално управление на образованието - Плевен,..

публикувано на 26.04.24 в 08:33
Надежда Йорданова

Надежда Йорданова: ПП-ДБ не търси участие в управлението на всяка цена!

"Не сме в ситуация, при която два месеца да няма парламент. Това, че Народното събрание е във ваканция, не означава, че при определени ситуации не може да бъде свикано и да проведе заседание. Когато служебното правителство залитне в някаква посока, да има възможност да се реагира ". Този коментар направи в интервю за БНР Надежда Йорданова от..

публикувано на 26.04.24 в 08:26
Изложение на Чипровски килими

Започва фестивалът на Чипровския килим, представят обичая "Доткавалник"

Обичаят "Доткавалник" ще бъде представен за първи път на традиционния фестивал на Чипровския килим. Фестът стартира днес и ще продължи до неделя. Деветото издание на фестивала на Чипровския килим ще се проведе на площад "Чипровско въстание". Освен че ще има изобилие от изложени Чипровски килими на алеята към историческия хълм, за първи..

публикувано на 26.04.24 в 08:07

Илияна Йотова открива форума "Овластяване на новото поколение"

Първият по рода си глобален доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за социално-емоционалните умения на 15-годишните ученици ще бъде представен днес. Събитието ще бъде излъчено на живо в над 20 държави, членки на ОИСР, взели участие в проучването. То е осъществено в държави от четири континента, а фондацията..

публикувано на 26.04.24 в 08:07
д-р Христо Стоянов

Д-р Христо Стоянов: Необходими са поне 2-3 мандата, за да се успокои системата на здравеопазването

Системата на здравеопазването е една от най-консервативните. Неминуемо е всички бури и катаклизми в политиката да не се отразяват на тази консервативна система . Това заяви в интервю за БНР д-р Христо Стоянов, изпълнителен директор на Университетската болница "Лозенец". Устойчивите практики в системата не са за един мандат. За да има..

публикувано на 26.04.24 в 07:59
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Кабинетът на Нетаняху обмисля ограничено споразумение с "Хамас" за освобождаване на заложници

Кабинетът на израелския премиер Бенямин Нетаняху обмисля ограничено споразумение с "Хамас" за освобождаване на заложници, твърди израелска медия. Американската армия започна да помага за изграждането на временно пристанище край бреговете на ивицата Газа, през което да се доставят повече хуманитарни помощи. Междувременно йеменските бунтовници..

публикувано на 26.04.24 в 07:55
Служител замерва радиационните нива в зоната на Чернобил, 22 април 2021 г.

38 години от ядрената катастрофа в Чернобил – най-тежката в света

Днес се навършват 38 години от най-тежката ядрена катастрофа в историята. В ранните часове на събота, 26 април 1986 година реактор номер четири в атомната електроцентрала в Чернобил претърпява катастрофална експлозия, изхвърляйки облаци от радиоактивен материал. Жива верига със свещи в Никозия за годишнината от аварията в Чернобил..

публикувано на 26.04.24 в 07:44