Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

One Book Bookstore: Прът в колелото на многотията

Книжарница, в която се продава само една книга? Да, има такова нещо.

2
Изглед отвътре в One Book Bookstore

мотото на One Book Bookstore
НЯМАШ ИЗБОР
Това е мотото на One Book Boostore - книжарница, в която се продава само една книга. Автор на ексцентричната идея и неин реализатор е Йордан Радичков - внук на големия писател. Отидохме да видим какви ги е сътворил до парка Заимов в центъра на София. 

„Разполагаме с една книга, можеш да разгледаш на спокойствие. Без да бързаш. Ще разбера, ако изборът е твърде голям и ти е трудно да си харесаш нещо“ . С тези, пропити със закачлив сарказъм, думи ни посреща Йордан.
Изглед отвътре в One Book Bookstore
Концепция за анти(многотия)

Ние оставаме в стилистиката и му задаваме въпрос, който никой никога, при никакви обстоятелства, не му е задавал - „Как се роди идеята?“ 

Отговаря ни: „Спонтанно и без много да му мисля се втурнах в това нещо. То е резултат от наблюдението ми върху ежедневието ни. Всички ще се съгласим, че то е доста пренаситено с информация, със случки, с продукти, с каквото се сетите. Човек просто има страшно много неща, може би твърде много. Често в тази многотия се губят не само книжни заглавия, но и много добри примери, идеи, хора. Това е моят отговор на тази многотия и шумотевица.“

Йордан Радичков-внук казва още, че по този начин иска да покаже ЕДНО нещо, на което хората може би не са обърнали внимание. 

Не беше нарочно

Книжарницата отваря врати на 10 ноември. „Не беше нарочно, просто така се случи. Но пък е някаква допълнителна шега към цялото нещо“, обяснява ни Йордан. 

„Това, което най-много ме радва е, че много бързо хората схванаха шегата. В крайна сметка има и някаква закачка в цялото нещо“, допълва той и ни обяснява за мотото на книжарницата, което е измислил - НЯМАШ ИЗБОР. По думите му хората са реагирали доста позитивно. Приятели му казвали, че звучи малко агресивно. Според Йордан обаче това е „адекватна закачка с времето, в което живеем“. 

Слово и илюстрация в ЕДНО

Йордан Йовков-внук ни казва, че търси непреходна литература - „стойностни книги, които имат капацитета и са написани така, че могат да задават много въпроси и да отварят широк разговор“. Освен едната книга, в пространата винаги присъства и художникът, работил по изданието. 

До момента в One Book Bookstore са представяни две книги: „Спомени за коне“ от Йордан Радичков с художник Ива Димитрова и книгата на Йордан Йовков „Чифликът край границата“ с художник София Попйорданова. В момента на рафтовете е романът „Прашка“ на Йордан Радичков.
Една от книгите, които са се продавали в книжарницата, както и принтове на художничката Ива Димитрова.
Радичковият „Януари“

Никак не е случайно, че в първия брой на „Изотопия“ за януари 2021 г. ви представяме именно това арт пространство. Януари е месецът на Радичков, както е и заглавието на едноименна негова пиеса.

Отваряйки приказка за дядо му, питаме Йордан - Какво би казал Радичков за книжарницата ти, в която се продава само една книга? 

„Това е много лоша идея, но много се радвам, че моя книга стои тук“, би казал големият писател, предполага внукът му.

През последните две години Йордан организира събития, свързани с личността и творчеството на Радичков именно през януари. Казва, че това е месецът на Радичков, защото е силно вкоренен в творчеството му, именно заради едноименна пиеса. 

Тази година се очаква да бъде представен филмът „Януари“ на режисьора Андрей Паунов, отбелязва още Йордан. 

Поискахме му новина, ето ЕДНА

Интересно откритие е направил Йордан Радичков-внук: „Открих един много интересен запис. Една касетка, която успях да дигитализирам. Това е разговор на Йордан Радичков с читатели, проведен някъде през 90-те години. Предполагам, че ще представлява интерес за хората.“ Чакаме да чуем с интерес съдържанието на записа. За финал питаме за бъдещите творчески планове.

Коя ще е порЕДНАта? Тайна...

От гръмките, но същевременно загадъчни постове на фейсбук страницата на One Book Bookstore става ясно, че нещо ще се случи. Но не можем да разберем подробности за събитието, което ни очаква след седмица две. Йордан също го запазва в тайна, засега.

„Ще има една книга и една картина“ - само това успяваме да изкопчим от него. 

А вие може да изкопчите още информация, като чуете цялото интервю с Йордан Радичков - внук в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22