В галерия-книжарница „София Прес" бе представена изложбата от лендарт пленера "Между пясък и пяна", който се състоя през лятото в Китен и в който взеха участие девет творци.
Арт-събитието има за цел да срещне артисти от различни страни с различна художествена концепция. Да събере традиционни художници с концептуалното изкуство, да провокира у различните хора определена артистична реакция, да реализира различните произведения като веществена визуална емоция.
В лендарт пленера взеха участие: доц. д-р Анна Цоловска, доц. д-р Ана Милованович (Белградски университет), проф. д-р Бисера Вълева, гл. ас. д-р Венцислава Стоянова, докторант Виолета Апостолова, ас. д-р Красимира Дренска, докторант Марина Александрова, проф. д-р Орлин Дворянов, ас. д-р Цвета Петрова.
"Усещането по време на Covid-19, по време на пандемия, тогава когато изложбените зали бяха дълго време затворени, наистина е невероятно", каза доц. д-р Анна Цоловска.
Проф. д-р Бисера Вълева, преподавател по визуални изкуства в Софийския университет "Св. Климент Охридски" допълни:
"Изложбата се подчинява на философията на Халил Джубран, тъй като това е пленер, проведен на морския бряг и изложбата се казва "Между пясък и пяна" по едноименното му съчинение. Всеки от авторите, както аз, така и всички останали интерпретират, запечатват тази ефимерност, защото на морския бряг художникът се намесва до една степен, но той приема и съавторството на стихиите".
Проф. Орлин Дворянов, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" изтъкна:
"След като лендарт е споменат като форма на изява и нещата стават спонтанно до голяма степен, няма предварителни проекти, които да занесем на морето на този пленер, а по-скоро са инспирирани от ситуацията, в която попадаме".
Докторантът Виолета Апостолова подчерта:
"Смятам, че всички можем да се справим с тъмната страна на самите нас, която може би и около пандемията се появи. Фактът, че всички останаха сами със себе си и се обърнаха навътре".
Според ас. д-р Цвета Петрова лендартът е преживяване:
"Да градиш триизмерността е нещо прекрасно, беше страхотно преживяване. За мен тези работи са много лични, те са свързани с мои лични преживявания".
"Моята инсталация е базирана на мотиви от българските народни шевици, по-специално на Маказа, който е натоварен със символиката на обединяването на различни начала", сподели ас. д-р Красимира Дренска, преподавател по визуални изкуства в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Марина Александрова пресъздава три композиции, които е представила на изложбата:
"В работата, която реализирах на пленера в Китен, изследвах динамиката и статиката в пътя, пътеката, подслона, като едни композиции, които могат да бъдат изследвани динамично в една среда, която ние не можем да предвидим, каквато е природната".
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.Христо Гърбов е обичан от публиката актьор. Той може да те накара да се разсмееш от сърце, но и да те разплаче. Мисли, че "Смехът е голяма сила – искрена и разтоварваща, но и пречистваща и оздравителна". Той гостува в поредицата "Магията на театъра" на "Нощен хоризонт". Може да се каже, че всички харесват Христо Гърбов и се радват да го гледат на..
В студените зимни дни имаме време да се обърнем навътре към себе си, да се успокоим , да се научим да чакаме по-светлите дни, да се убедим, че те скоро ще дойдат и ще посрещнем по-топлите и щастливи слънчеви лъчи . Тази философия се утвърждава във времето и в нея ни убеждава житейският поглед на изкуството . То умело запечатва проекцията..
24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..
Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..
Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..
По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...
Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов - „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
" Всяко нещо, което партиите правят публично по този начин, има за цел или да мобилизира избиратели, или да увеличава подкрепа. Със сигурност и..