Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Девет творци представиха силата на своето изкуство

Лендарт пленерът “Между пясък и пяна" се пренесе от Китен в галерия-книжарница „София Прес"

Снимка: Славена Илиева

В галерия-книжарница „София Прес" бе представена изложбата от лендарт пленера "Между пясък и пяна", който се състоя през лятото в Китен и в който взеха участие девет творци.

Арт-събитието има за цел да срещне артисти от различни страни с различна художествена концепция. Да събере традиционни художници с концептуалното изкуство, да провокира у различните хора определена артистична реакция, да реализира различните произведения като веществена визуална емоция.

В лендарт пленера взеха участие: доц. д-р Анна Цоловска, доц. д-р Ана Милованович (Белградски университет), проф. д-р Бисера Вълева, гл. ас. д-р Венцислава Стоянова, докторант Виолета Апостолова, ас. д-р Красимира Дренска, докторант Марина Александрова, проф. д-р Орлин Дворянов, ас. д-р Цвета Петрова.

"Усещането по време на Covid-19, по време на пандемия, тогава когато изложбените зали бяха дълго време затворени, наистина е невероятно", каза доц. д-р Анна Цоловска.

Снимка: Славена Илиева

Проф. д-р Бисера Вълева, преподавател по визуални изкуства в Софийския университет "Св. Климент Охридски"  допълни:

"Изложбата се подчинява на философията на Халил Джубран, тъй като това е пленер, проведен на морския бряг и изложбата се казва "Между пясък и пяна" по едноименното му съчинение. Всеки от авторите, както аз, така и всички останали интерпретират, запечатват тази ефимерност, защото на морския бряг художникът се намесва до една степен, но той приема и съавторството на стихиите".

Проф. Орлин Дворянов, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" изтъкна:

"След като лендарт е споменат като форма на изява и нещата стават спонтанно до голяма степен, няма предварителни проекти, които да занесем на морето на този пленер, а по-скоро са инспирирани от ситуацията, в която попадаме".

Снимка: Славена Илиева

Докторантът Виолета Апостолова подчерта:

"Смятам, че всички можем да се справим с тъмната страна на самите нас, която може би и около пандемията се появи. Фактът, че всички останаха сами със себе си и се обърнаха навътре".

Според ас. д-р Цвета Петрова лендартът е преживяване:

"Да градиш триизмерността е нещо прекрасно, беше страхотно преживяване. За мен тези работи са много лични, те са свързани с мои лични преживявания".

"Моята инсталация е базирана на мотиви от българските народни шевици, по-специално на Маказа, който е натоварен със символиката на обединяването на различни начала", сподели ас. д-р Красимира Дренска, преподавател по визуални изкуства в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Снимка: Славена Илиева

Марина Александрова пресъздава три композиции, които е представила на изложбата:

"В работата, която реализирах на пленера в Китен, изследвах динамиката и статиката в пътя, пътеката, подслона, като едни композиции, които могат да бъдат изследвани динамично в една среда, която ние не можем да предвидим, каквато е природната".

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25