Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В памет на проф. Реса Колева

3
Снимка: личен архив

На 29 декември 2020 г. от този свят си отиде известната камерна певица и вокална педагожка проф. Реса Колева. Много наши слушатели си спомнят многобройните концерти, които тя изнасяше из цяла България, нейното дело като успешен педагог, подготвил десетки певци, които се изявяват днес не само на нашите оперни сцени, но и по света. Достатъчно е да спомена имената на Веселина Кацарова, Светла Василева - познати на всички любители на операта; проф. Генко Гешев - днес преподавател  в Питсбърг, САЩ, и ръководител в Международната оперна академия в Болоня, известен с майсторските си класове в много страни; също така певци като Офелия Христова, Арсени Арсов, Мария Цветкова и др. Приносът на Реса Колева за развитието на нашето вокално изпълнителско изкуство е значителен.

Тя е родена на 12 юни 1934 г. в Инсбрук, Австрия, където работи нейният баща. Завършва средното си образование във Велико Търново - специалност „Архитектура“ в Строителния техникум. След установяването си в София тя работи в щатния хор на Музикалната академия. Много общителна, но и пряма, точна, респектираща. Завършва вокалния клас на проф. Цветана Дякович, след това специализира в Москва при проф. Оксана Свешникова, в Букурещ при Арта Флореску и Емилия Петреску, и в Лайпциг при Ева Флайшер. От 1964 до 1967 г. е асистентка на проф. Дякович, а след това и преподавател по вокална постановка в Академията. През 1974 г. Реса Колева става доцент, а от 1987-а е професор. Била е декан на Вокалния факултет в Музикалната академия в продължение на шест години. Между 2000 и 2002 г. е гост-професор в университета „Мукогава“ в Осака, Япония.

Като преподавател проф. Реса Колева се ползва с международна известност - поканена е на Първия световен конгрес на вокалните педагози и учители в Страсбург, където изнася открит урок по вокална техника със своята студенка Веселина Кацарова - тогава трети курс в Академията. Изнася курсове в Корея, в Япония, също и у нас - с японски певци, канена е в журитата на различни международни конкурси в Япония, Грузия, Германия. Опитът от работата си тя споделя в няколко книги: „Соловите песни на Черкин“, “Основни проблеми в работата на вокалния педагог“, "Българската вокална школа" и др.

Реса Колева е много добра камерна певица с голям репертоар, обхващащ вокална музика от 17. век до наши дни. Особено внимание отделя на песните на българските композитори - много често тя е първата им изпълнителка, а много от тези песни са записа за БНР и Балкантон. Въпреки че има подготвени редица мецосопранови роли от опери, тя предпочита да се отдаде на камерната музика. Пяла е оперна роля само веднъж - в „Алберт Херинг“ от Бритън. Колева е първата изпълнителка на мецосопрановата партия в "Стабат матер" от Перголези през 1965 г., а интерпретацията й на арии от кантатите на Бах прави впечатление и от 1982 г. тя е приета за член на Баховото дружество в Лайпциг. Гостувала е с рецитали в Австрия, Нидерландия, бивша Югославия, Германия, Куба, Япония, Русия, Чехия, Полша.

Тъжно е, когато се разделяме завинаги с такива стойностни хора, но се надявам, че споменът за тях и тяхното дело ще остане завинаги в нас.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28