В най-новата политическа криза в Италия основният играч отново е Матео, но за разлика от август 2019-а, не Матео Салвини, а Матео Ренци. На 13-и януари бившият премиер обяви, че партията му "Италия Вива" се изтегля от управлението. Обясни, че е недоволен от начина, по който премиерът Джузепе Конте се справя със здравните и икономическите проблеми, предизвикани от пандемията.
На пръв поглед моментът е най-малко подходящият към двата елемента от кризата да се прибавя и трети - криза на управлението. За това обаче има основателни мотиви - и лични, и обективни, сочат политическите анализатори Джанфранко Паскуино - почетен професор по политически науки на Университета в Болоня, сенатор през 80-те и 90-те години на миналия век, и Франческо Галиети - основател и управител на политическия консултант Policy Sonar в Рим.
Както и да се развие кризата оттук нататък - дали Джузепе Конте ще спечели, или загуби вота на доверие в двете камари на парламента идната седмица - резултатът ще е по-слабо и по-нестабилно правителство на Италия.
"Какво искат хората с власт? Още власт!". Тази реплика на Оракула от "Матрицата" може би най-добре обяснява причините за случващото се на италианската политическа сцена.
Защо иначе ще събаряш правителството, част от което си, в най-дълбоката от десетилетия рецесия и по време, когато ежедневно умират стотици?
"Преди всичко заради мегаломанията на Матео Ренци. Той искаше да го видят. Да покаже, че е по-интелигентен и по-силен от Конте. А Конте му се опълчи, за да покаже, че е научил много за политиката и е добър премиер", обясни професор Паскуино.
"Не може да се твърди, че Ренци няма основания. Да, популярността му е много ниска, но това не значи, че твърденията му са погрешни. Начинът, по който това правителство се опитва да се справи с пандемията, е ужасен, планът за ваксиниране е ужасен, планът за възстановяване с европейски средства е много зле", сочи Франческо Галиети.
Предполага се, че Ренци не очаква предсрочни парламентарни избори - затова и не се страхува от негативната реакция на избирателите.
"Защото единственият, който има правомощията да разпусне парламента и да свика избори, е президентът Серджо Матарела. А Матарела заяви много ясно, че не иска избори", обясни Галиети.
Но защо предизвиква тази криза точно сега, когато Италия се нуждае най-много от здраво правителство? Защото днес се решава как да бъдат изразходвани повече от 200 милиарда евро грантове и заеми от европейския възстановителен фонд и европейските партньори не са безразлични към това как ще се похарчат тези пари:
"За това трябва да питате Ренци. Моето впечатление е, че той вижда възможност да удари сега, защото Европейската комисия е разочарована от начина, по който премиерът Конте се справя с плановете за изразходване на европейския възстановителен фонд. Затова може би Ренци си мисли, че сега е моментът да захапе.
Видяхме вече реакцията на Европейската комисия. Урсула фон дер Лайен възприе ролята на Пилат Понтийски. Това, което тя каза, е, че Комисията ще преговаря с правителството, което е начело. Тя не каза, че Конте е единственият, с който Брюксел иска да преговаря. Общото впечатление е, че премиерът не може да разчита на подкрепата на Комисията.
Друг външен фактор, който Ренци вероятно следи, е идването на новата администрация в Съединените щати. Ренци е близък с Джо Байдън, докато, както всички знаем, Конте бе добър приятел с Доналд Тръмп. Може би Ренци се опитва да упражни и този лост за влияние", коментира още Франческо Галиети.
Под натиска на "Италия Вива" Конте преработи плана си за икономическо възстановяване, като пренасочи значителни средства към системата за здравеопазване, инфраструктурата и здравеопазването. Но и това не задоволи Ренци и съпартийците му. Новото им искане бе Рим да поеме допълнителен дълг от Европейския стабилизационен механизъм - крайно непопулярна мярка, напомняща дълговата криза отпреди десетина години.
"Ренци държи на Европейския стабилизационен механизъм по две причини. Първата причина е Covid кризата. Има смисъл да се почерпят средства от Механизма за засилване на здравната система на Италия, която се показа много асиметрично, неоптимално развита.
От друга, по-политическа страна на въпроса, Ренци знае много добре, че Стабилизационният механизъм предизвиква големи спорове в движението "Пет звезди". Той се опита да вбие клин между най-голямата политическа сила и премиера", обясни Галиети.
В момента, в който обяви, че напуска кабинета, Ренци заяви, че е готов да преговаря "с всекиго за всичко", но другите две партии в доскорошната коалиция - Демократическата и Движението "Пет звезди", демонстративно отказаха да бъдат водени за носа. Конте обяви на свой ред, че ще поиска вот на доверие в парламента в началото на идната седмица и започна да ухажва депутати и сенатори от всички политически спектри.
"Конте има доста шансове в Камарата на депутатите. Там той разполага с относително голямо мнозинство. Проблемът е в Сената. Но, изглежда, има сенатори, които не принадлежат към никоя от парламентарните групи - така наречената смесена група - които искат да подкрепят Конте. Ако те образуват група от 10-12 души, тогава Конте ще получи подкрепа и от Сената", обясни проф. Джанфранко Паскуино.
Ако Конте успее, ще бъде ли по-стабилен новият кабинет?
"Не знам. С италианските правителства винаги е трудно да се пророкува. Но има доста основателни причини да се вярва, че това ще бъде последното правителство от този парламентарен мандат", смята проф. Паскуино.
"Конте е на кръстопът. Или ще свърши с политиката, или ще оцелее, но в условия на политическа парализа. Може и да спечели вотовете в Камарата и в Сената, но без стабилно правителство, след няколко месеца ще потъне. Ако вземем под внимание социалноикономическата обстановка, която се влошава, най-добрият сценарий би бил по-широка коалиция. Съмнявам се обаче, че има политическа воля за разширяване на управляващата коалиция. Така че ще бъде трудно към управлението да бъдат привлечени големи фигури като Марио Драги", коментира Франческо Галиети.
Най-новата политическа криза вече струва на италианците по-високи лихви на международните пазари. Падане на кабинета Конте в понеделник и вторник би струвало още повече. Ще плати ли политическата класа на Италия за тази криза?
"Не мисля, че доверието в политиците има изобщо някакво значение. Изборите ще са след 2-3 години, а това е цяла вечност", смята Галиети.
"Престижът на италианската политическа класа, на партиите е вече много нисък. Затова и цената, която ще платят, не е особено голяма. Всъщност, ако правителството съумее да реши някои проблеми. Ако успее да оползотвори огромните фондове от Европейския съюз, популярността му ще нарасне. Да не забравяме, че сега около половината от италианците имат известно доверие в управляващите. 55 процента одобряват поведението на министър-председателя. така че ситуацията не е толкова лоша", коментира проф. Джанфранко Паскуино.
Дванадесет британски войници са били ранени при голяма верижна катастрофа в Естония, близо до границата с Русия, съобщи Скай нюз, позовавайки се на местни медии. Осем от войниците - част от голяма мисия на НАТО за възпиране на руската агресия, бяха транспортирани обратно в Обединеното кралство за лечение в неделя след инцидента, който се е..
Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация ще връчи своите годишни награди за професионални постижения в областта на туризма. От 1996 година организацията обявява имената на мениджъри и собственици в бранша, които са сред най-успешните предприемачи и са реализирали най-големите инвестиции през годината. За участие в..
Днес Софийският градски съд се очаква да реши дали да издаде европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев. Бившият изпълнителен директор на Българската банка за развитие се разследва за отпуснат кредит за 150 млн. лв. на фирми, собственост на или свързани с бизнесмена Румен Гайтански, известен като Вълка. Прокуратурата иска еврозаповед..
Президентът Румен Радев, който е на официална визита във Виетнам, изнесе лекция в Дипломатическата академия при Министерството на външните работи. Тя е посветена на 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и азиатската страна. Пред бъдещи дипломати в Ханой държавният глава подчерта, че ролята на дипломацията..
Избраният за президент на Съединените щати Доналд Тръмп заяви, че ще наложи високи вносни мита на всички стоки от Мексико и Канада, и допълнителни мита за Китай. В социалната си мрежа "Трут Соушъл" Тръмп написа, че ще подпише изпълнителна заповед за това още в първия ден от новия си мандат, който ще започне на 20 януари. Тръмп..
Заем от 15 милиона лева ще отпусне Столичната община на столичните дружества Автотранспорт и Електротранспорт за подобряване на условията на работа. Като " бездънна яма " определи градския транспорт и отпускането на новия заем общинският съветник от ПП-ДБ-"Спаси София" Симеон Ставрев. Той сигнализира за порочни обществени поръчки в..
На 26 ноември от 10 до 15 часа ще бъде извършен ремонт на предавателя на ултракъси вълни МАЛКО ТЪРНОВО 4 на честота 90.2 MHz, излъчващ програма „Хоризонт“. Възможни са прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмата на БНР през интернет сайта binar.bg.
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..