Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емил Георгиев: Да се преразгледа ролята на доставчиците на социални мрежи

Трябва да се избегне съмнението за произвол и прилагане на двойни стандарти при спиране на достъп на потребител, смята юристът

Снимка: Pixabay

Случилото се както на 6 януари в САЩ (щурмът на Капитолия – бел. ред.), така и след това, трябва да ни даде отправна точка да преразгледаме ролята на доставчиците на социални мрежи в обществото и дали правоотношенията между потребителите и тези социални мрежи са изцяло договорни и най-вече как съдилищата оттук насетне ще се отнасят към жалби на потребители, които твърдят, че са нарушени техни основни права. Това каза пред БНР адвокат Емил Георгиев, който коментира темата с блокирания достъп на американския президент Доналд Тръмп до социалните мрежи.

Много е важно когато на някого му се спира достъпът и това спиране е завинаги, това да се случва мотивирано, посочи юристът.

„Защото ако операторите на социалните мрежи желаят техните потребители да формират определено поведение и да го съобразяват с изискванията на общите условия, то когато се установяват провинения, нарушения на общите условия, трябва много пунктуално да се каже кое е нарушено. Всичко останало навява, оставя върху себе си съмнението за произвол и прилагане на двойни стандарти, което е недопустимо в едно демократично общество.“

Къде е мястото на съда при взимане на подобно решение?

В повечето европейски страни отношенията между оператора на една социална мрежа и неин потребител, бил той и Доналд Тръмп, са изцяло частно-правни и са уредени в общите условия, поясни адвокат Емил Георгиев.

Той уточни, че има няколко съдебни произнасяния в Германия и Италия, в които се казва, че при вземане на решения за блокиране на достъп, за заличаване на съдържание, които навлизат в правото на свободно изразяване, операторът трябва да бъде много внимателен и да направи предварителен баланс за това кое е по-важно – нарушаването на договорените условия или конституционно защитеното право на изразяване.

В САЩ е по-различно. Там позоваването на правото на свободно изразяване е възможно само когато срещу частно-правния субект стои държавата под някаква форма. Не може да е налице позоваване на това свободно изразяване срещу друг частно-правен субект, освен ако държавата не му е възложила специфични властнически правомощия, изтъкна юристът.  

Формалното обяснение на Туитър за блокирането на профила на Доналд Тръмп се базира върху два негови туита, отбеляза Георгиев. Които са пуснати след случилото се на 6 януари и лично за мен изобщо не попадат в графата „подклаждане на насилие“, в което той формално е обвинен“.

И се задава въпросът кой прави тези преценки и редно ли е засегнатата страна да има възможност също да даде обяснения, подчерта Емил Георгиев.

„И тук според мен нещата започват да придобиват един неприятен оттенък. Не бива да се заблуждаваме, че в днешно време основната част от дискусията, основната част от разговора, който ние водим помежду си, се случва в социалните мрежи. Селските площади и градските мегдани се преместиха във виртуалното пространство. Сега покрай Covid още по-силно. И когато един организатор на една социална мрежа реши, че не одобрява някакви изказвания на свой потребител, просто да му резне достъпа“. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51