Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емил Георгиев: Да се преразгледа ролята на доставчиците на социални мрежи

Трябва да се избегне съмнението за произвол и прилагане на двойни стандарти при спиране на достъп на потребител, смята юристът

Снимка: Pixabay

Случилото се както на 6 януари в САЩ (щурмът на Капитолия – бел. ред.), така и след това, трябва да ни даде отправна точка да преразгледаме ролята на доставчиците на социални мрежи в обществото и дали правоотношенията между потребителите и тези социални мрежи са изцяло договорни и най-вече как съдилищата оттук насетне ще се отнасят към жалби на потребители, които твърдят, че са нарушени техни основни права. Това каза пред БНР адвокат Емил Георгиев, който коментира темата с блокирания достъп на американския президент Доналд Тръмп до социалните мрежи.

Много е важно когато на някого му се спира достъпът и това спиране е завинаги, това да се случва мотивирано, посочи юристът.

„Защото ако операторите на социалните мрежи желаят техните потребители да формират определено поведение и да го съобразяват с изискванията на общите условия, то когато се установяват провинения, нарушения на общите условия, трябва много пунктуално да се каже кое е нарушено. Всичко останало навява, оставя върху себе си съмнението за произвол и прилагане на двойни стандарти, което е недопустимо в едно демократично общество.“

Къде е мястото на съда при взимане на подобно решение?

В повечето европейски страни отношенията между оператора на една социална мрежа и неин потребител, бил той и Доналд Тръмп, са изцяло частно-правни и са уредени в общите условия, поясни адвокат Емил Георгиев.

Той уточни, че има няколко съдебни произнасяния в Германия и Италия, в които се казва, че при вземане на решения за блокиране на достъп, за заличаване на съдържание, които навлизат в правото на свободно изразяване, операторът трябва да бъде много внимателен и да направи предварителен баланс за това кое е по-важно – нарушаването на договорените условия или конституционно защитеното право на изразяване.

В САЩ е по-различно. Там позоваването на правото на свободно изразяване е възможно само когато срещу частно-правния субект стои държавата под някаква форма. Не може да е налице позоваване на това свободно изразяване срещу друг частно-правен субект, освен ако държавата не му е възложила специфични властнически правомощия, изтъкна юристът.  

Формалното обяснение на Туитър за блокирането на профила на Доналд Тръмп се базира върху два негови туита, отбеляза Георгиев. Които са пуснати след случилото се на 6 януари и лично за мен изобщо не попадат в графата „подклаждане на насилие“, в което той формално е обвинен“.

И се задава въпросът кой прави тези преценки и редно ли е засегнатата страна да има възможност също да даде обяснения, подчерта Емил Георгиев.

„И тук според мен нещата започват да придобиват един неприятен оттенък. Не бива да се заблуждаваме, че в днешно време основната част от дискусията, основната част от разговора, който ние водим помежду си, се случва в социалните мрежи. Селските площади и градските мегдани се преместиха във виртуалното пространство. Сега покрай Covid още по-силно. И когато един организатор на една социална мрежа реши, че не одобрява някакви изказвания на свой потребител, просто да му резне достъпа“. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МВнР призова българите в Иран незабавно да напуснат страната

Министерството на външните работи призовава българите в Иран незабавно да напуснат страната заради нарастващото напрежение в региона. От ведомството препоръчват на сънародниците ни да се придържат стриктно към инструкциите за сигурност на местните власти, редовно да се информират за обстановката, да избягват военни обекти или струпване на..

публикувано на 03.10.24 в 10:12

Младите българи излизат от дома на родителите си на 30. Защо?

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, или 4 години след средното за ЕС, сочат данните на Евростат за миналата година. Сънародниците ни се нареждат след връстниците си от Хърватия, Словакия и Испания и делят четвъртото място с младите италианци. Средната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно..

публикувано на 03.10.24 в 06:38
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Българските младежи са песимисти за света, но оптимисти за България

Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България . Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването  "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи": "Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за..

публикувано на 02.10.24 в 16:48

Има по-голяма чувствителност към насилието над жени, но случаите растат

" Има по-голяма чувствителност сред обществото, че насилието над жени е съществен проблем . Последните социологически изследвания показват, че 84% от българите смятат, че имаме сериозен проблем, конкретно и с домашното насилие. За жалост обаче случаите продължава да нарастват. Има 50% ръст на новообразуваните досъдебни производства ". Това заяви..

публикувано на 02.10.24 в 10:52

Около 25% от българите вземат бързи кредити, малко над 1/5 спестяват

73% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след средата на 2021 г. Това регистрира социологическо проучване на агенция "Тренд", извършено по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).  "Правилната форма означава първо да платим на бъдещото себе си, чак тогава да харчим остатъка. При..

публикувано на 02.10.24 в 09:13

Кампания: Агресията в училище може да се преодолее със спорт

Със спорт може да се преодолее агресията в училище. Това е посланието на кампанията на Държавната агенция за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Б ългарски олимпийци се включиха в инициативата в столичното 140-то училище "Иван Богоров". Ивет Горанова е част от кампанията. Какво по-добре от час по физическо, ако упражненията ти ги води..

публикувано на 01.10.24 в 11:35

"В Северна България – от Видин до Русе, няма никой". Лицево-челюстните хирурзи са на изчезване

Специалността лицево-челюстна хирургия у нас е в криза. За това алармира д-р Лиляна Димитрова, специалист с 40-годишен стаж. "Останаха малко. Вероятно работещите са не повече от десетина. Всички останали вече са пенсионери ", пояснява д-р Димитрова пред БНР. Специалността е в криза . Точките, в които са достъпни подобни специалисти, са..

публикувано на 01.10.24 в 06:59