Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политическата коректност добива пълни очертания

Кузман Илиев: Байдън налага демократичен социализъм веднага

Новата администрация на САЩ ще втвърди тона спрямо Русия, Китай и Европа, казва анализаторът

Кузман Илиев
Снимка: Личен архив

Изключително политкоректен кабинет, изключително политкоректна администрация. Очевидно това е посланието – че оттук насетне всички ще бъдат включени по модела на това, за което се бори Демократическата партия, особено по-радикалните елементи вътре в нея. Това е много ясен сигнал, още с конструирането на администрацията по този начин с демарша в първия ден да има 17 мерки, които се опитват да „заличат“ пребиваването на Доналд Тръмп в Белия дом през последните 4 години“. Така политическият и икономически анализатор Кузман Илиев описва състава и посоката на новото управление във Вашингтон, след като президентът Джо Байдън официално встъпи в длъжност. 

Тази политическа коректност, за която Демократическата партия се бори много изявено от средата на 90-те години и ерата „Клинтън“, днес добива пълни очертания, на фона на обострените чувства и сантименти на патриотите и по-дясно мислещите, по-консервативно мислещите хора, заяви Илиев в интервю за БНР.

Привърженици на Доналд Тръмп по време на прощалното му изпращане в авиобазата „Андрюс“. Мериленд, 20 януари 2021 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Дори на око, САЩ са разделени практически на две абсолютно несъвместими от гледна точка на културата, на икономическата визия и социалния мир възгледи. Културни вселени са това, които буквално се сблъскват на американска територия. Имаме едно разделение, подобно на Гражданската война, червени и сини щати, които изповядват съвсем различна представа за това как трябва да бъде конструирано обществото, управлението, отношенията на работното място. Това е една вражда, която е много трудно да бъде превъзмогната, още повече с такива радикални и крути мерки още от самото начало. И налива вода в мелницата на почитателите на Доналд Тръмп, които казват – виждате ли, буквално в първия ден нещата загрубяват изключително много.“

Джо Байдън в първите работни моменти като президент  Снимка: БТА

Подобна силна активност още в началото на мандата на Джо Байдън според анализатора е предизвикателна, защото „удря в едно от най-слабите места, по най-болезнените теми за американското общество“, подчерта Кузман Илиев в предаването „Преди всички“.

Забелязва се опит за разпределяне на бюджета по един много „по-равен, включващ, вземащ предвид разнообразието начин“, отбеляза Илиев. „Ако погледнем в другите сфери – той (Байдън - бел. ред.) „пипа“ не по-малко мощно. Както във външната политика, така и в икономическата сфера. Той налага един демократичен социализъм веднага.“

Джо Байдън полага клетва  Снимка: БТА

„Абсолютна илюзия е да се каже, че този, който победи в изборите, както е сега в САЩ, обединява двете половини. Напротив – той взима всичко, ощетявайки другата половина и то много сериозно. Затова Байдън според мен в момента не мисли в посока на историческия компромис, както неговата реч целеше да внуши или да успокои другата част от обществото. Всичко или нищо. Сега е моментът и буквално се действа много круто, за да се стигне до точка, в която ще бъде много трудно тези постижения, които Тръмп счита за такива, да бъдат обратно върнати на масата“, коментира Кузман Илиев.

Доналд Тръмп  Снимка: БТА

Доналд Тръмп по същество не беше толкова радикален и разчупващ статуквото, колкото го изкараха, но самата му реторика и неговият стил бяха по-крайни и това допадаше на една част от населението, смята Илиев. „Това беше просто неговата стратегия. Не мисля, че той е толкова убеден радикал. Той по-скоро гледаше собствената си политическа игра и полза.“

Време е Европа да започне да изживява себе си като играч със собствена идентичност, със собствено военно и политическо място, подчерта Кузман Илиев.

„Но с оглед администрацията и външния министър, държавен секретар Антъни Блинкен, Виктория Нюланд като помощник – това са най ястребите сред ястребите. Това е едно ято от ястреби. Те няма да оставят Америка настрана от големите залози и ще втвърдяват тона спрямо Русия, спрямо Китай и спрямо Европа, от гледна точка на това Европа да участва повече като инструмент в реализирането на външната политика на Щатите, отколкото като самостоятелен играч.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кралица Максима, крал Фелипе VI, крал Вилем-Александър и кралица Летисия вдигат тост в кралския дворец в Амстердам, 17 април 2024 г.

В Нидерландия: Здравословен проблем привлече медийно внимание към испанската кралица

Кралицата на Испания Летисия остана седнала по време на ръкуването при представянето на гостите, участващи в галавечерята, организирана по повод първото държавно посещение в Нидерландия на кралското семейство. Медиите в Испания коментират, че това се случва за първи път и причината е здравословен проблем на испанската кралица. Кадрите, на..

публикувано на 18.04.24 в 14:53

Мария Тончина: Нямаме традиции на доброволчество

Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности . Това е значително по-ниско в сравнение с други европейски страни. Средностатистически в ЕС тази цифра е над 20%.  Фондация "От нас зависи" започва инициативата "Дай 5!", за да насърчат доброволчеството сред младите хора . Според Мария Тончина от..

публикувано на 18.04.24 в 10:51
Снимката е илюстративна.

24 май ще бъде обявен за Ден на България в Британска Колумбия

" България ще има специален ден в Британска Колумбия и в град Ванкувър. 24 май ще бъде обявен за Ден на България ". Това обяви пред БНР Велислава Панова, генерален консул на България в Торонто. Тя посочи, че тази година Дните на България в Канада , които предстоят на 19 април, се организират за трета поредна година. "В Британска..

публикувано на 17.04.24 в 07:46
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Външната ни политика се разглежда не като национална, а като партийна

Смяната на външния министър е странно решение, което води само до един извод – че правителството очевидно е политическо, а не експертно , както се очаква от едно служебно правителство. Тези дни нямаше нищо, което да даде основания да се говори за промяна във външнополитическата доктрина на страната, категоричен е дипломатът относно думите..

публикувано на 16.04.24 в 08:05
Проф. Иван Кьосев

Проф. Иван Кьосев: В действащата ни Конституция има заложени капани в закони, необходим е рестарт

Политиците и управляващите да прочетат Търновската конституция и да почерпят опит от нея, защото в нея има баланс в разпределението на властите. Това сподели проф. Иван Кьосев, преподавател в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“, в интервю пред БНР.  В предаването „Преди всички“ той представи новата си книга „Държавната власт и..

публикувано на 15.04.24 в 10:30

Весела Райчинова: Израел е пред дилема дали трябва да реагира в момента

Тишината, която обзе Израел след терористичните атаки на "Хамас", настъпи и снощи, но този път облечена в мрак . Това каза журналистката Весела Райчинова, която живее в Израел във връзка с вълната от атаки на Иран с ракети и дронове. Израел: Иранската атака е осуетена, прехванати са 99% от изстреляните ракети и дронове Иран е започнал..

публикувано на 14.04.24 в 14:59

Ще потънат ли европейските теми на нашите избори 2 в 1? Рискове и предизвикателства преди вота

Снимки: Савина Спасова Цялото интервю на Диана Янкулова с Цветелина Пенкова и Стоил Цицелков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 14.04.24 в 12:52