Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„След края на историята“:

От-чаян в Москва

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пет месеца след като пи чай преди полет от Томск към Москва и доказа колко са некадърни с отровите руските тайни служби, Алексей Навални се завърна в руската столица. Той веднага бе арестуван и отведен в полицейското управление в Химки. На специално изнесено заседание на съда политикът получи 30-дневен арест. Причината бе нарушаването на наложена му мярка подписка. По време на лечението му срокът за явяване бе спрян, но след възстановяването на здравословното му състояние руските съдебни власти веднага се задействаха.

Арестът при кацането и реакцията на света бяха мигновени. Прибалтийските държави веднага взеха отношение и упрекнаха Русия в нарушаване на човешките права. Те дори поискаха нови по-сериозни санкции срещу Москва. Към тях, макар и по-плахо, се включиха и официалните органи на ЕС. Президентът на Европейския съвет Шарл Мишел написа в Туитър „Арестът на Алексей Навални е неприемлив. Настоявам руските власти да го освободят незабавно“. Малко по-късно и представителяj за външна политика на Европейския съюз Жозеп Борел се изказа в същия дух в социалните медии.

Администрацията на Джо Байдън реагира още преди да е встъпила в длъжност. В неделя евентуалният съветник по националната сигурност на новия американски президент Джейк Съливан поиска незабавното освобождаване на руския политик и обяви, че ще трябва да се носи отговорност за тази „атака“.

Ситуацията взе и още по-неочакван обрат. В четвъртък Eвропейският парламент обвърза продължаването на проекта „Северен поток“ 2 с ареста на Навални. В приетата резолюция се посочва, че проектът трябва да бъде спрян поради нарушаването на човешките права в Русия.

Всъщност в цялата тази история има много съвпадения. Алексей Навални стабилизира своето здраве от няколко месеца, но реши да остане в Германия до 18 януари. Той имаше възможност да се върне в родината си много по-рано, но реши да направи това едва след като на 29 декември 2020 г. бе обявен за общодържавно издирване от съда в Руската федерация. 

Плановете му за прибиране неочаквано съвпаднаха и с встъпването в длъжност на новата администрация във Вашингтон. Само ден след като Навални кацна на летище Шереметиево, в САЩ обявиха първите санкции срещу „Северен поток“ 2. Вероятно те ще бъдат още по-задълбочени в най-близко време. Брюксел явно е доволен от развитието отвъд Океана, защото председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен каза, че след четири години Европа отново има приятел в Белия дом. Въпросът е дали е приятел, или отново истинският господар, около когото да се умилкваме.

За съжаление, в случая Навални виждаме поредния пример за двойни стандарти. Далеч съм от идеята, че ситуацията с човешките права в Русия е идеална. Точно обратното, но Алексей Навални нито е най-влиятелният и значим опозиционер в страната, нито пък е най-репресираният, та Европа да реагира толкова рязко.

На 16 септември 2020 г. в затвора в Челябинск при странни обстоятелства умря един от водачите на крайнодесните организации в Руската федерация Маским Марцинкевич. Никоя от либералните организации, които защитават човешките права, не реагира, а какво да кажем за световния политически елит.

Един от основните организатори на протестите на Болотная площадь през 2011 г. Сергей Удальцов беше осъден за организиране на безредици без ясни доказателства и излежа присъда от четири години и половина. Той е един от лидерите на комунистическата опозиция в Русия и поради това също не попадна под чадъра на световните борци за свобода и права. Само за сравнение, независимо от много неразрешени акции и протести, Навални до момента няма нито една дълга ефективна присъда, което кара много хора да мислят, че той дори е покровителстван от Кремъл.

Ако излезем извън Русия и се обърнем към т.нар. „свободни страни“, ще открием отново същите двойни стандарти, идващи от сайтове, телевизии и правозащитници. Днес случаят със създателя на Уикилийкс Джулиан Асандж изглежда забравен, защото никоя от официалните медии не иска да се занимава с човек, който изкара на показ жестокостите на американската армия в Афганистан и в Ирак. След дългия арест във Великобритания този „западен дисидент“ е докаран почти до лудост от ужасните условия и изолацията в затвора. Американското правосъдие не се церемони с инакомислещите. Ако Асандж бъде екстрадиран, сигурно няма да излезе от килията до края на живота си.

По сходен начин потъна и историята на Едуард Сноудън. Воден от чувството си за справедливост, той също се обърна срещу системата на Вашингтон и бе принуден да бяга из цял свят, докато не намери спасение вероятно в Москва.

За съжаление картината, която виждаме е страшна. Две държави използват дисиденти като политически лостове една срещу друга в хибридната война, която водят. Изводите и перспективите ни са ужасяващи – демокрация няма никъде, а хората, които искат да кажат истината или да мислят различно, стават просто пионки и шансовете за промяна се стопяват все повече. 

Пред нас стои въпросът дали да вярваме на пропагандата, или само да се надяваме, че конфликтът, в който отново влиза светът, няма да стане горещ и нечий старчески пръст да натисне червеното копче. Заради това е добре да четем между редовете и да не спираме да търсим истината. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Велинград очакват резултатите от повторните проби за чума по овцете

Във Велинград се очаква се днес да бъдат оповестени резултатите от повторните проби, които бяха взети от поставените под карантина над 1700 овце. Напрежение възникна при опита на БАБХ да вземат нови проби за чума по овцете Ако пробите потвърдят наличието на чума, в началото на следващата седмица ще се пристъпи към принудителното..

публикувано на 29.11.24 в 15:39
Асен Василев, Божидар Божанов, Кирил Петков и Атанас Атанасов (от ляво надясно) от ПП-ДБ направиха изявления в НС - 12 ноември 2024 г.

ПП-ДБ няма да подкрепи кандидат за председател на НС без подпис на декларацията за санитарен кордон

ПП-ДБ няма да подкрепи кандидат за председател на Народното събрание без подпис върху декларацията за санитарен кордон. Това заявиха лидерите на коалицията ПП-ДБ, след като парламентът не успя да избере председател за осми път. Съпредседателят на ПП–ДБ Кирил Петков коментира: "Ние няма да подкрепим кандидат на никоя партия, която не..

публикувано на 29.11.24 в 15:06

Светла Чимчимова за "опитомяването" на депресията

"Виждах, че нещо не е наред. Чувствах се изморена, постоянно ми се плачеше, беше ми тежко. Мога да определя състоянието като малко по-лежерна форма на отчаяние". Това разказа пред БНР Светла Чимчимова, социален работник във фондация "За нашите деца", сътрудник на редакция "Хумор и сатира" на Националното радио.  Тя преминава през състоянието на..

публикувано на 29.11.24 в 14:31

Снежина Динева: 32,4% е запълненият обем на 19-те комплексни и значими язовири

Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е ситуацията в областите Плевен и Ловеч. Подобно е положението и в Шумен. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села.  Изпълнителният директор на..

публикувано на 29.11.24 в 13:53

И осмият опит - без успех: НС още е без председател

И осмият опит за избор на председател на 51-вото НС се провали. От ГЕРБ обявиха, че оттеглят номинацията си на Рая Назарян и така кандидати за поста останаха трима - Петър Петров от "Възраждане", Наталия Киселова от "БСП - Обединена левица" и Силви Кирилов от "Има такъв народ". Нито един от тях не успя да събере нужната подкрепа...

публикувано на 29.11.24 в 13:49

Шофьорите на автобуси в Испания на стачка, настояват за ранно пенсиониране

Стачка на шофьорите на автобуси в цяла Испания затрудни пътуването в редица градове. Протестиращите настояват за ранно пенсиониране и по-добри условия на труд. Водачите на автобуси да могат да се пенсионират на 60 години, вместо на 66. Това е основното искане на синдикатите в сектора. Освен това те настояват за повече проверки от страна..

публикувано на 29.11.24 в 13:26

Възстановено е движението на влакове през Централна гара - Пловдив

Възстановено е движението на влаковете през Централна гара – Пловдив. Това стана възможно, след като късно снощи успешно завърши тестването на контактната мрежа, съобщи за Радио Пловдив инж. Николай Иванов, ръководител на проекта на НКЖИ от страна на фирмата изпълнител. „Дейностите, които бяха свързани с преминаването под Бетонния мост, са..

публикувано на 29.11.24 в 13:11