Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двете училища към затвора във Враца не са прекъсвали учебните си занятия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На фона на епидемичната обстановка в страната и проблемите с дистанционното обучение на учениците, две училища в Северозапада не са прекъсвали своето присъствено обучение. Това са училищата за лишените от свобода към затвора във Враца.

Едното училище - „Мито Орозов“, е към самия затвор. Там учат и получават професия пълнолетни затворници, чиято средна възраст е между 40 и 50 години. Училището е създадено през 1965 година. 

Елка Георгиева е временно изпълняваща длъжността директор. Тя посочва, че в училището се обучават по учебни програми на МОН и всяка година има ученици, които се явяват на държавен зрелостен изпит. Учениците са 119, а преподавателите – 14.

В първи гимназиален етап придобиват първа степен на професионална квалификация, пояснява преподавателят Веселка Кръстева. „Имаме си учебни работилници, практическо обучение. Осъществява се на територията на затвора. Базата ни е съвременна.“

В повечето случаи учениците, които постъпват, са били прекъснали обучението си дълги години, допълва Кръстева.

И желаят някои придобиване по-висока степен, да завършат по-голям клас, да придобият умения. Позабравили са да четат, да пишат. Но имаме положителни неща – имаме зрелостници всяка година и почти всички, които се явяват, вземат зрелостните изпити.“

Въпреки непрекъснатото присъствено обучение, в училището към затвора не са отчели случаи на заболели от коронавирус – нито от преподавателския състав, нито сред учениците. Осигуряват се безплатни маски. Има дезинфектанти и постелки на входовете. Учителите ползват шлемове и маски. Мерят температурата на учениците.

Другото училище - „Св. Св. Кирил и Методий“, е към поправителния дом, където учат малолетни и непълнолетни лица, които изтърпяват присъда. То се намира в отделна сграда и отделен двор, има пет класни стаи, зона за фитнес и две спортни игрища – за футбол и волейбол. 

Директорът на учебното заведение Сашка Панайотова отбелязва, че учениците са малко и са разпределени в паралелки от пети до десети клас. Шести и седми клас учат в слята паралелка. В училището работи и психолог.

„Ние сме непрекъснато с тях. Ние сме инспектор-педагози – до обяд учители, следобед социални. Ние сме затворена общност. Всеки, който постъпи, бива включен в образование.“

Напоследък обучаващите се в училището са осъдени предимно за убийства, грабежи и изнасилвания – все тежки престъпления, уточнява Панайотова. „Напоследък влизат предимно такива, които вече са минали през всичко и това е последното, което може да им бъде наложено: лишаване от свобода.“

Повече по темата чуйте и в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08
Стефан Димитров

Стефан Димитров: Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост

Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост !  Това призова в интервю за БНР  Стефан Димитров,  създател на проекта airbg.info .  " Държавата продължава да не иска да купи в София някакви датчици - на техните станции в златния стандарт на Световната здравна организация - и не иска да измерва, и не иска да ни..

публикувано на 02.01.25 в 15:02
Доц. д-р Мария Николова

Диетолог: Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството

Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството.   Това препоръча в интервю за БНР специалистът диетолог доц. д-р Мария Николова. Храни се по-малко и се движи повече - така тя формулира добрия баланс, като даде пример с традицията в Австрия да създават навици у подрастващите на по-умерено хранене и по-високо ниво на движение...

публикувано на 02.01.25 в 13:27
доц. Мариана Тодорова

Доц. Мариана Тодорова: Изкуственият интелект действа като черна кутия, както нашият мозък

Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност . Това мнение изказа пред БНР Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология на БАН. "Open AI направи голяма рекламна кампания 12 дни преди Коледа, в която твърдеше, че се демонстрират способностите на последния..

публикувано на 31.12.24 в 16:55