Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ще се отрази на учениците периодичното връщане в клас

Снимка: БГНЕС

Местен, а не централизиран подход при завръщането на учениците от 5-и до 12-и клас в училищата поискаха в свое становище до министрите на здравеопазването и на образованието от Асоциация "Родители", малко преди министър Костадин Ангелов да издаде заповедта, съгласно която от 4 февруари учениците от прогимназиалния и гимназиалния етап започват да се връщат в клас на 3 групи от по три класа за две седмици. 

От своя страна, училищни директори пресметнаха, че ако в класните стаи се завърнат не 3, а 4 класа, това би повишило присъственото обучение на учениците от 2 на 4 седмици, без това да повлияе негативно на разпространението на коронавируса. На свой ред, родители коментираха пред БНР, че ще пуснат децата си на училище от следващия месец, други обаче ще оставят учениците си вкъщи да се обучават електронно. 

Съгласно заповедта на здравния министър Костадин Ангелов, учениците от 5-и до 12-и клас започват да се завръщат в училищата поетапно на групи от по 3 класа, считано от 4 февруари за период от две седмици.

7-и, 8-и и 12-и клас ще са в учебните заведения от 4 до 17 февруари.

5-и, 10-и и 11-и клас ще учат присъствено от 18 февруари до 2 март.

Последни в класните стаи за периода от 4 до 17 март ще влязат шестокласниците, деветокласниците и отново учениците от 12-и клас.

Според Асен Александров, председател на Сдружението на директорите в средните училища и директор на 51-во училище в София, вместо да бъдат разделяни на три групи по три класа, учениците могат да бъдат разделени на две групи по 4 класа, което, по думите му, ще увеличи двойно присъственото обучение на учениците - от 2 на 4 седмици:

"Ако бяха разделени на две групи, щяха да са присъствено през две седмици. Както са на три групи сега - ще бъдат в училище през един месец. Не знам защо не се прие това предложение, по мое изчисление рискът би се увеличил с някакви стотни". 

Как ще изглежда картината с възстановяването на присъственото обучение в други тип учебно заведение, в което се обучават ученици от 7 клас включително, а именно - Основно училище "Софроний Врачански" в квартал "Нов път", Видин. Директорът Нина Иванова коментира:

"Редуването би трябвало да стане с 5-и, 6-и и 7-и клас - по две седмици присъствено едни след други. Ако се наложи, предполагам, че отново ще ги завъртим така".

Как ще се отрази връщането в клас на големите ученици коментира и Зорница Танчева, учител по български език и литература на 8-и,11-и и 12-и клас във Втора английска езикова гимназия, София:

"Учениците ми споделиха, че дори за кратко, връщането им в училище ще им се отрази добре и физически, и психически. Живата връзка позволява по-близък контакт между учители и ученици". Според нея редуването на присъствено и дистанционно обучение няма да обърка, а по-скоро ще разнообрази учениците:

"Когато човек разнообразява ежедневието и навиците си, става много по-активен и умствената работа става по-добра".  

Мария Ангелова, майка на три деца, едно от които петокласник за избрания модел на поетапно връщане на учениците от 5-и до 12-и клас в училищата от 4 февруари:

"Редуването на присъствено и дистанционно обучение няма да е много благоприятно за учениците". Тя сподели, че ще пусне сина си в училище.

Синът на Мария Ангелова - Калин, ученик в 5 клас сподели, че очаква да му е по-лесно обучението, когато е в класната стая.

Не всички майки и бащи обаче ще пуснат децата си на училище от февруари и март. 

Николай Хамов е баща на три деца, едното от които е ученичка в 7-и клас, обучаваща се дистанционно от два месеца, по желание на нейните родители.

Репортаж на Андрей Борисов можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Манов

Стефан Манов: Без проверка на видеонаблюдени КС ще валидира очевидни фалшификации на изборите

Политиците, дали пък да не получат урок, защото НС не може да тръгне, пред очите ни се разпада политическата среда. Дали пък не трябва да се касират изцяло изборите и да послужи урок на всички, коментира Стефан Манов от Обществения с ъвет на ЦИК в интервю пред БНР.   Той е категоричен, че Изборният кодекс (ИК) не трябва да се отваря,..

публикувано на 29.11.24 в 10:29

Възстановено е движението по АМ "Тракия"

Възстановено е движението и в двете посоки при км 168 на АМ "Тракия". Участъкът беше блокиран тази нощ заради катастрофа с тежкотоварен автомобил. Това съобщиха от АПИ. Камион изгоря и блокира в двете посоки магистрала "Тракия" и "Марица" Беше спряно движението и в част от магистрала "Марица" до пътен възел "Плодовитово"...

публикувано на 29.11.24 в 10:22

Временна организация на движението по пътя Кюстендил- ГКПП "Олтоманци"

Ще въвеждат временна организация на движението по международния  път Кюстендил - ГКПП "Олтоманци" заради нов водопровод при с. Соволяно. Изготвен и е съгласуван план по въвеждане на временна организация на движението по международния път Кюстендил- ГКПП "Олтоманци" и Сърбия зарази прокопаване на нов 2-километров водопровод при с. Соволяно,..

публикувано на 29.11.24 в 10:16
Даниел Лорер

Лорер: Гласувах против управленско мнозинство с "Възраждане"

Депутатът Даниел Лорер, който беше изключен от "Продължаваме промяната" след вчерашното гласуване за председател на НС даде във Facebook обяснение на мотивите за своя вот. " Гласувах против управленско мнозинство с "Възраждане", защото вярвам, че борбата срещу корупцията в компанията на путинистка партия ще доведе само до още путинистка корупция",..

публикувано на 29.11.24 в 10:11
Димитър Главчев на

Главчев пристигна на инспекция в ГКПП "Дунав мост" край Русе

Служебният премиер Димитър Главчев инспектира граничен пункт "Дунав мост" при Русе . Целта е министър-председателят да се запознае на място с актуалната ситуация и да координира допълнителни мерки за улесняване на трафика и повишаване ефективността на граничния контрол след евентуалното приемане на България в Шенген и по суша. Обсъжда се..

публикувано на 29.11.24 в 10:08
Борислав Сарафов

Сарафов свиква съвещание на прокуратурата и МВР заради домашното насилие

Заради зачестилите случаи на агресия на обществени места и домашно насилие, изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов свиква в понеделник национално съвещание на прокуратурата и МВР. На него ще бъдат обсъдени  ефективни мерки за постигането на реални резултати в противодействието на случаите, свързани с упражнено насилие...

публикувано на 29.11.24 в 10:02

Все още няма натрупани данни как работят поправките срещу домашното насилие

През 2023 г. Законът за защита от домашното насилие беше променен два пъти. Много голяма част от промените влязоха в сила от началото на 2024 г., но правилникът за прилагане на закона действа едва от август, 8 месеца по-късно. На практика някои от тези промени не можеха да се прилагат. Това обясни пред БНР Илияна Бойчева, анализатор в Центъра за..

публикувано на 29.11.24 в 09:57