Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диригентът Георги Димитров за музиката на Бетовен, която го съпътства през цялата му кариера

Георги Димитров на диригентския пулт на Софийската филхармония
Снимка: В. Балевска

На 21 януари един от най-уважаваните български диригенти - Георги Димитров - застана на пулта на Софийската филхармония. Концертът беше посветен на 250-годишнината от рождението на Лудвиг ван Бетовен, затова публиката чу две негови творения - Концерта за цигулка и оркестър със солистка Лия Петрова и Осмата симфония.

В интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" маестро Димитров - носител на приза за изключителен принос към българската култура в анкетата "Музикант на годината 2018", разказа, че още на дипломния си концерт като студент в класа на проф. Влади Симеонов той е дирижирал музика на Бетовен - неговата Симфония №3 "Ероика". През годините е имал много ангажименти, включващи творби на виенския класик. А сега често започва да работи със своите студентите именно с някои от Бетовеновите симфонии, "понеже всичко е по-квадратно и по-лесно за обучение на започващи (диригенти)."

Осмата симфония обаче е нещо по-особено, според диригента:
"Аз правя един паралел между Шостакович - Девета симфония - и Осма на Бетовен. Шостакович, Девета, е много крива усмивка - злобна, изкривена физиономия. Същото представлява и Осмата симфония - тя е наследство на Седма, а същевременно с жанрови, танцувални елементи, но в нея има една много ужасна подигравка с класиката изобщо. Поне аз така я виждам."

Какво още сподели маестро Димитров за прочита си на това произведение на Бетовен и документален запис от изпълнението на Софийската филхармония под негово диригентство чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деляна Лазарова

Диригентката Деляна Лазарова с нов пост в Шотландия

На 4 февруари в социалната мрежа Facebook българската диригентка Деляна Лазарова съобщи, че за нея е щастие и чест да приеме поста главен гост-диригент на Шотландския оркестър на Би Би Си. Партньорството им ще започне още през септември 2025 г., когато ще бъде поставено началото и на юбилейния 90-и концертен сезон на състава. Тя вече беше поканена на..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Проф. Юлиан Куюмджиев

Неиздавани писма на Любомир Пипков излизат в книга

"Любомир Пипков - писма от Париж" е ново интригуващо издание, в което са събрани повече от 150 писма на младия български студент във френската столица до неговите родители Натя и Панайот Пипкови в периода 1926 - 1932 г.  Съставител на книгата е проф. Юлиян Куюмджиев , който лично ще я представи на 17 февруари от 18 часа в НМА "Проф. Панчо..

публикувано на 13.02.25 в 18:42
Христо Йоцов

Авторски концерти с нови класически пиеси на Христо Йоцов

Христо Йоцов - един от най-изявените музиканти, който прекрачва жанровете в музиката - ще отпразнува своя 65-и рожден ден на сцената.  Авторският концерт е на 17 февруари, понеделник, в зала "България" от 19 ч.  Заедно с него ще бъдат музикантите от Плевенската филхармония, с която имат дългогодишно партньорство, както и неговият брат - Борислав..

публикувано на 13.02.25 в 18:10
Стоян Караиванов

Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на Крефелд

Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..

публикувано на 12.02.25 в 18:27
Давид Гросман

Спектакъл по творба на носителя на "Букър" Давид Гросман въздейства като лечебен катарзис на израелската публика

Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Спечелете билети за "Алиса в страната на чудесата"

Елитната българска трупа за съвременен танц Балет “Арабеск“ кани своята публика на 21 февруари от 19 ч. в Националния музикален театър “Стефан Македонски“ на премиерата на “Алиса в страната на чудесата“. “Артистите от Балет “Арабеск” пресъздадоха фантастично моята представа за произведението. Талантливи балетни артисти от Националното училище за..

публикувано на 12.02.25 в 14:37
Ангелина, Мирослав и Васил от

Вълнения и послания в постановката "Клюки от Ада"

Какво вълнува фризьор, политик и журналистка, загубили живота си и срещнали се в… пъкъла ? За това разказва новата постановка "Клюки от Ада", споделят за "Понеделник вечер" актьорите Ангелина Грозева, Васил Алексов и Мирослав Митков, който е и режисьор на представлението. Ангелина Грозева , която е в ролята на журналистка в представлението..

публикувано на 12.02.25 в 13:59