Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 2050 година 60 на сто от жилищните сгради трябва да бъдат санирани

Минава се от 100% грантовно финансиране към съфинансиране от страна на собствениците

Снимка: Ани Петрова

91 процента от всички сгради у нас са с лоши енергийни характеристики. Това е част от анализа, върху който стъпва приетата от правителството  Национална стратегия за подпомагане обновяването на националния фонд от жилищни и нежилищни сгради. До 60 на сто от сградите трябва да бъдат санирани до 2050 година.
Дългосрочната стратегия за обновяване на жилищния фонд  до 2050 година вече е факт, правителството я одобри тази седмица.

В стратегията се предвижда промяна и реформа на настоящия механизъм за 100% подпомагане на обновяването на жилищни сгради до клас C“, каза в „Хоризонт до обед“ Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект.

sofia.bg

„Всъщност правилната стратегия е не да подпомагаме тези хора, изпълнявайки социална функция, а всъщност правилната стратегия е да вървим към постепенно намаляване на процента на грантовото финансиране на проектите за обновяване на жилищни сгради и към постепенно увеличаване на енергийния клас“, каза още Цанев.

Оптималното обновяване на сградите трябва е да между класовете А и В – тоест с високи равнища на енергийна ефективнoст. В следващ етап на програмата обаче се очаква да се постави минимално изискване за клас С, за да се обхванат повече сгради, но това е нисък клас енергийна ефективност. А многофамилните сгради са над 40 хиляди и собствениците ще трябва също да се включват в процеса.

В стратегията за обновяване се включват еднофамилните сгради за държавни подпомагане за енергийна ефективност, но не искаме това да бъде на 100% грантово финансиране, а да бъде съфинансиране", пояси специалистът.

БГНЕС

"Логиката е да бъдат подпомогнати хората да съфинансират това обновяване на сградите чрез проекти по програмата "Хоризонт 2020" за целите за създаване на устойчив модел" - така коментира темата и Цвета Наньова, изпълнителен директор на "Българо-австрийска консултантска компания".

"Само от 10% на сто от допустимите сгради бяха подали документи за участие, много от хората се притесняват да кандидатстват заради организацията на самия процес", изтъкна още Наньова.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37